Kawa czy herbata? Porównanie ich korzyści zdrowotnych.

Kawa czy herbata? Korzyści zdrowotne wynikające z ich picia

Kawa czy herbata? Oto jest pytanie! Debaty na temat jedzenia nie od dziś rozpalają ludzi, a my zajmiemy się jednym z najpopularniejszych dylematów, czyli co pić: kawę czy herbatę? To problem stary jak świat i pozostawiając z boku smaki, aromaty, regiony i marki, dziś skupimy się na porównaniu korzyści zdrowotnych każdego napoju. Czy jeden z nich naprawdę jest zdrowszy? Czy oferuje długoterminowe korzyści zdrowotne? Zachęcamy do porzucenia z góry przyjętych wyobrażeń i uprzedzeń, ponieważ postaramy się rozwiać wasze wątpliwości i obalić niektóre mity.

Przeciwutleniacze w kawie i herbacie

Zarówno kawa, jak i herbata, są znane z tego, że zawierają bogate w przeciwutleniacze polifenole o działaniu przeciwzapalnym. Dlatego spożycie herbaty wpływa na obniżenie ryzyka wystąpienia raka i chorób serca, a także wzmacnia układ odpornościowy. Zielona herbata zawiera najwięcej polifenoli i przeciwutleniaczy, które wspierają również nasze funkcje poznawcze. To dzięki zawartości katechin, które są rodzajem przeciwutleniacza związanego ze zdrowiem mózgu. Czarna herbata to kolejne bogate źródło przeciwutleniaczy, ale kawa również nie jest ich pozbawiona. Regularne picie kawy obniża ryzyko zachorowania na Parkinsona, cukrzycę typu 2, bliznowacenie wątroby, raka jelita grubego, a także chorób serca.  Badania pokazują, że kawa jest bogata w przeciwutleniacze, takie jak m.in. kwasy hydrocynamonowe i polifenole. Te specyficzne przeciwutleniacze są szczególnie skuteczne w neutralizowaniu wolnych rodników i zapobieganiu stresowi oksydacyjnemu, co oznacza, że ​​pomagają zwalczać stany zapalne w organizmie.

Kawa czy herbata – jak wpływają na długość życia?

Badanie 500 000 osób z 2018 r. wykazało, że picie kawy wiąże się z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci. Co zaskakujące, największy spadek śmiertelności odnotowano u osób, które piły od sześciu do siedmiu filiżanek dziennie, czyli znacznie więcej niż zalecany przez lekarzy limit czterech filiżanek dziennie. Ponieważ badanie obejmowało zarówno osoby pijące kawę z kofeiną, jak i bezkofeinową, różne składniki kawy wydają się być odpowiedzialne za wydłużenie życia — prawdopodobnie chodzi tu o przeciwutleniacze. Natomiast jeśli chodzi o długowieczność, musimy tu wspomnieć, że herbata jest ulubionym napojem mieszkańców Niebieskich Stref, czyli tych regionów świata, gdzie ludzie są najszczęśliwsi, najzdrowsi i żyją najdłużej. Nie unikają oni spożycia kawy, jednak nie jest ona tak rozpowszechniona jak herbata. Konkluzja? Herbata i kawa to nasi sprzymierzeńcy w procesie zdrowego starzenia.

Kofeina w kawie i herbacie

Drżenie mięśni pojawia się często po wypiciu napoju o dużej zawartości kofeiny. Kawa zawiera 100-300 miligramów kofeiny na filiżankę, podczas gdy herbata zawiera jej około 20-60 miligramów. Jeśli więc jesteście bardzo wrażliwi na kofeinę, nawet niewielka ilość tych napojów może powodować drżenie. I tu pojawia się zielona herbata, która ma przewagę w tej kategorii: zawiera L-teaninę. L-teanina spowalnia proces wchłaniania kofeiny do organizmu i dzięki temu łagodzi efekt „roztrzęsienia”. Kofeina stymuluje tętno i oddychanie, co może powodować nerwowość. Jeśli jesteś w grupie kofeinowych wrażliwców, herbata może być dla ciebie dobrą opcją. I odwrotnie, jeśli szukasz czegoś bardziej pobudzającego, wybierz kawę (chyba że masz wrażliwy żołądek). Kawa zwiększa również poziom adrenaliny, co może pomóc Ci szybciej biegać lub jeździć na rowerze. Jednak picie zbyt dużej ilości kawy (więcej niż cztery filiżanki dziennie) może powodować nieprzyjemne i potencjalnie niebezpieczne skutki uboczne. Należą do nich podwyższone ciśnienie krwi, bóle głowy, drżenie mięśni i bezsenność.

Jak kawa i herbata wpływają na trawienie?

Kofeina może powodować skurcze jelit, co jest jednym z powodów, dla których kawa ułatwia wypróżnianie. Zarówno kawa, jak i herbata, mogą stymulować produkcję kwasu w żołądku, szczególnie gdy pijesz je na czczo. Może to powodować dyskomfort układu pokarmowego, ale może również stymulować trawienie i pomagać przy zatwardzeniach. Jeśli doświadczacie nieprzyjemnych objawów na pusty żołądek, spróbujcie sprawdzić, czy jest różnica, gdy coś zjecie przed ich wypiciem. Jeśli objawy utrzymują się nawet po jedzeniu, polecamy kawę lub herbatę o niższej kwasowości. Warto też spróbować kawy bezkofeinowej i sprawdzić, czy to złagodzi objawy. Aby zwiększyć korzyści zdrowotne płynące z picia kawy lub herbaty, można dodać do napoju szczyptę kurkumy, imbiru lub cynamonu (zalecają to gastroenterolodzy).

Zdrowie psychiczne i zdolności poznawcze a spożycie kawy czy herbaty

Pamiętacie L-teaninę, o której pisaliśmy wcześniej? Wykazano, że L-teanina plus kofeina w herbacie poprawiają funkcje poznawcze. L-teanina, działa na nasz organizm odprężająco i relaksująco, jednakże nie wpływa negatywnie na nasz układ nerwowy. Działa w synergii z kofeiną, łagodząc jej negatywne skutki, oraz nasilając działanie pozytywne. Zwiększona czujność, którą odczuwacie po spożyciu kofeiny, może wystąpić zarówno w przypadku kawy, jak i herbaty. Kofeina zwiększa poziom pobudzającej norepinefryny i produkcję dopaminy w mózgu. Oznacza to, że zarówno kawa, jak i herbata, mogą pomóc Wam poczuć się gotowymi do radzenia sobie z codziennymi obowiązkami.

Wpływ kawy i herbaty na zdrowie jamy ustnej

Czy wiedzieliście, że herbata może pomóc w zapobieganiu próchnicy, ponieważ zawiera fluor? Również kawa, spożywana bez cukru i mleka, nie tylko nie szkodzi, ale wręcz poprawia stan uzębienia. Jest tak przede wszystkim dlatego, iż kawa o wysokiej zawartości kofeiny ma działanie bakteriobójcze. Innym zaskakującym faktem jest to, że kawa mniej przebarwia zęby niż ciemna herbata. Jak nietrudno się domyślić, umycie zębów zaraz po wypiciu herbaty zapobiega powstawaniu osadów na zębach praktycznie w 100%. Trudno więc uznać herbatę za wroga białego uzębienia.

Kawy czy herbata – supergwiazdy w dziale żywienia

Co w związku z tym? Niezależnie od tego, czy jesteś w Team Kawa czy Team Herbata, po prostu pij to, co sprawia, że czujesz się dobrze. Korzystaj z ich dobrodziejstw. W oczekiwaniu na wiosenne słońce, nie ma nic lepszego niż kubek ulubionego, aromatycznego napoju. Na zdrowie!

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.