Zaburzenia lękowe – powszechny i ciągle mało znany problem zdrowia publicznego – cz. 1

Zaburzenia lękowe są najbardziej rozpowszechnionym zaburzeniem psychicznym, którego występowanie na świecie wynosi 7,3%. Początek występowania najczęściej przypada na wiek młodzieńczy lub wczesnej dorosłości. Pacjenci z zaburzeniami lękowymi są częściej narażeni na dodatkowe choroby psychiczne, obniżoną jakość życia i funkcjonowania społecznego.

Zaburzenia lękowe i ich rodzaje

Lęk jest naturalną reakcją na poczucie strachu lub zagrożenia, ale może się stać problemem, jeżeli zaczynamy nadmiernie się martwić stosunkowo nieszkodliwymi sytuacjami. Kiedy nasz niepokój wzrasta i jest intensywny lub przytłaczający, zaczyna zakłócać nasze codzienne życie. Utrzymujący się tego rodzaju stan może wskazywać na zaburzenia lękowe.

Ogólne pojęcia zaburzeń lękowych obejmują: zaburzenia lękowe, zaburzenia fobiczne,  zaburzenia paniczne, oraz zaburzenia występujące typowo w wieku dziecięcym – mutyzm, wybiórczy oraz lęk separacyjny. Do najczęstszego rodzaju zaburzeń lękowych należą fobie specyficzne, następnie zespół lęku napadowego – 6%, oraz fobia społeczna – 2,7% i zespół lęku uogólnionego – 2,2%.  Według dostępnych badań szacuje się, że nawet jedna trzecia populacji na świecie cierpi na zaburzenia lękowe w ciągu życia. Jednakże mimo tak powszechnego występowania, nadal mamy do czynienia z niedostatecznym rozpoznaniem i leczeniem tych zaburzeń. Problemem jest także brak świadomości ze strony pacjentów. Ocenia się, że tylko jedna piąta pacjentów cierpiących na zaburzenia lękowe szuka pomocy u lekarza.

Występowanie zaburzeń lękowych obserwuje się około dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Są one związane z różnymi czynnikami ale także m.in. z dysfunkcją serotoniny, noradrenaliny, dopaminy, kwasu gamma-aminomasłowego, cholecystokininy, glutaminianu, endogennych receptorów opioidowych lub z zaburzeniem osi podwzgórze-przysadka-nadnercza.

zdjęcie: mężczyzna trzyma się za głowę, na drugim planie różne grafiki obrazujące emocje

Najczęściej występujące objawy lęku i jego przyczyny

Fizyczne objawy lęku obejmują:

  • uczucie „kołatania serca” (palpitacje),
  • uczucie mdłości (nudności),
  • drżenie ciała,
  • pocenie się,
  • suchość w ustach,
  • ból w klatce piersiowej,
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • przyspieszony oddech.

Psychiczne objawy lęku obejmują:

  • uczucie zmęczenia,
  • uczucie niepokoju lub rozdrażnienia,
  • niemożność skoncentrowania się lub podejmowania decyzji,
  • trudności z zasypianiem,
  • martwienie się o przeszłość lub myślenie, że za chwilę wydarzy się coś złego.

Objawy behawioralne lęku obejmują:

  • pojawiające się uczucie potrzeby bycia samemu, unikania przyjaciół i sytuacji społecznych.
  • mutyzm wybiórczy czyli sytuację, w której dziecko nie jest w stanie mówić w określonych warunkach, np. w szkole, nawet jeśli w innych sytuacjach takie zachowanie nie występuje (np. w domu z bliskimi członkami rodziny),
  • zachowania kompulsywne np. kompulsywne mycie rąk z powodu strachu przed zarazkami; zachowania takie rozwijają się w celu pozbycia się negatywnych, wywołujących lęk myśli,
  • agorafobię, tj. strach przed opuszczeniem domu z powodu lęku przed tym, co może się wydarzyć na zewnątrz,
  • nadużywanie alkoholu lub substancji odurzających, które mogą początkowo osłabiać objawy lęku, ale potem wzmacniają go.

Przyczyny pojawiania się lęku

Co powoduje pojawienie się lęku?

  • niektóre osoby mogą być bardziej podatne na stany lękowe ze względu na swoją genetykę, a w ich mózgu może występować brak równowagi chemicznej, który sprawia, że czują się one bardziej niespokojne,
  • trudne doświadczenia z dzieciństwa, okresu dojrzewania lub dorosłości są częstym czynnikiem wywołującym zaburzenia lękowe,
  • obecne stresujące wydarzenia życiowe lub traumatyczne przeżycia również mogą wywoływać stany lękowe,
  • lęk może czasami się pojawiać jako działanie niepożądane przyjmowanych leków lub wynikać z zażywania narkotyków lub alkoholu,
  • lęk może być również objawem innych chorób, w szczególności nadczynności tarczycy.

Czy pojawienie się lęku jest normalne?

Uczucie lęku może się pojawiać w stresujących sytuacjach, i może mieć charakter ostrzegający np. przed niebezpieczną sytuacją. Wtedy może być pomocny.

Lęk staje się alarmującym sygnałem i może być klasyfikowany jako zaburzenie psychiczne, jeżeli:

  • jest nieproporcjonalny do stresującej sytuacji; lub
  • utrzymuje się, gdy stresująca sytuacja minęła lub stres jest niewielki; lub
  • pojawia się bez wyraźnego powodu, gdy nie ma stresującej sytuacji.

Zaburzenia lękowe a postępowanie terapeutyczne

Dobra wiadomość jest taka, że zaburzenia lękowe można skutecznie leczyć, co umożliwia choremu prowadzenie normalnego życia w społeczeństwie. Większość pacjentów z zaburzeniami lękowymi jest pod opieką lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Rozpoczęcie leczenia jest wskazane, gdy pacjent odczuwa znaczący lęk i niepokój, lub cierpi na powikłania wynikające z tego zaburzenia.

W leczeniu lęku stosowane jest leczenie niefarmakologiczne oraz farmakologiczne. Istnieje wiele typów interwencji terapeutycznej w zależności od stopnia nasilenia lęku oraz konsekwencji tych stanów dla pacjenta.

Najczęściej stosowana jest kombinacja psychoterapii i farmakoterapii. Zagadnienia te zostaną omówione w kolejnym tygodniu w 2 części artykułu na temat zaburzeń lękowych.

obrazek przedstawiający osobę wychodzącą z klatki, może to być metafora walki z zaburzeniami lękowymi

Przeczytaj także: czy zdrowy styl życia obniża ryzyko wystąpienia depresji?

Zamiast podsumowania

Zamiast podsumowanie tej części artykułu chcielibyśmy polecić farmaceutom i ich pacjentom dwie książki dotyczące lęku, które niedawno się ukazały. Autorem tych poradników jest psychoterapeuta i lekarz Marcin Matych, który od wielu lat pracuje z chorymi na nerwicę. Pomaga im w terapii indywidualnej, ale także w mediach społecznościowych jako Doktor Nerwica.

W pierwszej książce pt. „Jak żyć z lękiem” Dr Nerwica zaprasza do „gry w trochę lepsze życie”. To wymyślona przez niego i sprawdzona razem z pacjentami metoda, która pomaga żyć pomimo lęku. Prostym i obrazowym językiem dr Matych pokazuje, jak oswajać nerwicę, jak o siebie dbać, żeby lęk nie zdominował codzienności, pomaga też zrozumieć mechanizmy, które rządzą lękami. W drugiej książce pt. „Bliskość i lęk – jak budować lepsze relacje”  Dr Nerwica stworzył „grę o trochę lepsze relacje”. To gra, w którą może zagrać każda osoba, która chce wyjść z toksycznych relacji opartych na lęku i zbudować satysfakcjonujące relacje partnerskie. Autor, używając bardzo przystępnego języka i prostych ćwiczeń, krok po kroku przeprowadza czytelnika przez wszystkie etapy gry, podczas których zapoznaje go z wewnętrznym Lękowym Trio: Nadzorcą, Krytykiem i Czarnowidzem i pozwala poznać mechanizmy rządzące trudnościami w relacjach oraz pokazuje jak je przezwyciężać.

Profil Dr Nerwicy na Instagramie śledzi już 30 tyś osób a na FB ponad 50 tyś. Praktyczne porady dr Matycha mogą być pomocne zarówno w zdiagnozowaniu jak i leczeniu zaburzeń lękowych u pacjentów przychodzących do apteki i potrzebujących porady farmaceuty. Zachęcamy więc do zapoznania się z tematem lęku i przeczytaniem poleconych poradników.

Autor

mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.