Kolagen: złoto dla skóry, stawów i kości

Kolagen jest niezwykle istotnym białkiem występującym w organizmie. Odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, stawów, kości, bierze udział w procesach gojenia ran i złamań, poprawia kondycję włosów. Coraz więcej mówi się także o jego działaniu przeciwstarzeniowym: jeżeli zależy nam zarówno na wsparciu organizmu, jak i na utrzymaniu młodej, witalnej skóry, warto rozważyć jego suplementację.

Jakie właściwości ma kolagen?

Podstawową funkcją kolagenu w organizmie jest utrzymanie integralności i struktury tkanek oraz narządów. Poprzez wzmacnianie struktury płaszczów kolagenowych, które stanowią podporę tkanki łącznej, poprawia elastyczność i jędrność skóry, kości i stawów. Dzięki temu skóra staje się bardziej sprężysta, a zmarszczki i linie mimiczne są mniej widoczne, co przekłada się na młodszy i zdrowszy wygląd. Oprócz tego, kolagen wiąże wodę w komórkach, co również przyczynia się do ujędrnienia, nawilżenia i uelastycznienia.

Jakie są objawy niedoboru kolagenu i jak temu zaradzić?

Niedobór kolagenu w organizmie może objawiać się różnymi dolegliwościami, takimi jak bóle stawów, osłabienie kości, spadek elastyczności i jędrności skóry, czy jej przesuszenie i pojawienie się zmarszczek. Aby walczyć z niedoborem kolagenu, warto sięgnąć po odpowiednie suplementy diety, wspomagające syntezę tego białka.

OH! BABY Balsam do ciała z Colostrum wspomaga syntezę kolagenu, wzmacnia zwiotczałą skórę oraz łagodzi rozstępy.

Po co suplementować kolagen?

Wraz z wiekiem procesy produkcji kolagenu przebiegają coraz mniej efektywnie. Po 50 roku życia synteza kolagenu drastycznie spada, ale nawet około 25 roku życia jego poziom w organizmie zaczyna się zmniejszać. Dlatego już wtedy warto zastanowić się nad wprowadzeniem suplementacji.

Suplementacja kolagenu przyczynia się do zwiększenia elastyczności i jędrności skóry, redukcji istniejących zmarszczek i zapobiegania powstawania nowych, oraz do poprawy kondycji stawów, kości, włosów i paznokci.

Formy suplementów

Kolagen jest dostępny w różnych postaciach, takich jak proszek do rozpuszczenia w wodzie, tabletki, kapsułki, czy gotowy do spożycia płyn. Jeśli chodzi o pochodzenie suplementu, wyróżniamy kolagen wołowy, wieprzowy lub morski (pozyskiwany ze skór, łusek i ości ryb morskich). Wybór odpowiedniej formy suplementacji zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb organizmu.

Różnice między kolagenem liofilizowanym a hydrolizowanym

Kolagen liofilizowany jest wytwarzany poprzez odparowanie wody, która znajduje się pomiędzy cząsteczkami białka, przy czym jego struktura pozostaje nienaruszona. Natomiast kolagen hydrolizowany to forma kolagenu poddana procesowi hydrolizy, czyli rozłożenia na mniejsze cząsteczki, dzięki czemu może być szybciej i łatwiej przyswajana przez organizm. Obie formy kolagenu mają swoje zalety i właściwości, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o suplementacji.

Jakie składniki wspomagające warto uwzględnić przy wyborze suplementu?

Warto, aby w suplemencie zawierającym kolagen, znalazły się dodatkowe składniki, takie jak witamina C, która jest niezbędna do prawidłowej syntezy kolagenu, czy kwas hialuronowy, który wspiera nawilżenie skóry i elastyczność tkanek. Kombinacja tych składników może przynieść dodatkowe korzyści dla organizmu i wspomóc działanie suplementu.

Krem Anti-Acne z azeloglicyną 4% łagodzi, ogranicza wydzielanie sebum, wspomaga regenerację naskórka oraz syntezę kolagenu

Walka ze zmarszczkami –  czy sam kolagen wystarczy?

Kolagen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu jędrności i elastyczności skóry. Jego suplementacja może znacząco wpłynąć na redukcję zmarszczek oraz zapobieganie procesom starzenia się skóry. Aby kompleksowo zadbać o stan skóry, ważne jest jednak uwzględnienie także innych czynników, takich jak styl życia i dieta. Warto jeść dużo warzyw, owoców, białka i zdrowych tłuszczy roślinnych, unikać używek, uprawiać sport, dbać o sen i nawodnienie, a kremy z filtrem UV stosować codziennie, przez cały rok, niezależnie od pogody, a nie tylko latem i podczas długo wyczekiwanego urlopu w ciepłych krajach.

Sprawdź także: bariera hydrolipidowa – jak ją odbudować?

Colostrum wspiera odporność, układ pokarmowy, procesy regeneracji. Wpływa na stan skóry oraz kości.

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.