ile ważny jest certyfikat covidowy?

Termin ważności unijnego certyfikatu Covid – zmiany od 01.02.2022. Co warto wiedzieć?

Od 1. lutego 2022 r. weszły w życie nowe przepisy europejskie dotyczące ważności certyfikatu szczepienia na Covid-19. Okres ważności certyfikatu został określony na 9 miesięcy. Certyfikat ułatwia bezpieczne podróżowanie po UE, a podróżni posiadający ważny unijny cyfrowy certyfikat Covid nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom w przemieszczaniu się.

Jak długo ważny jest certyfikat?

21 grudnia 2021 r. Komisja Europejska przyjęła przepisy, zgodnie z którymi okres ważności unijnego certyfikatu Covid będzie wynosił 9 miesięcy lub 270 dni, o ile od zakończenia pierwotnego cyklu szczepień minęło 14 dni.

Ponadto zmodyfikowane zostaną przepisy dotyczące kodowania zaświadczeń o szczepieniu, tak aby uwzględnić dawki przypominające. Dawki przypominające będą rejestrowane następująco:

  • 3/3 w przypadku dawki przypominającej podanej po pierwotnym cyklu szczepień składającym się z dwóch dawek
  • 2/1 w przypadku dawki przypominającej podanej po szczepieniu jednodawkowym lub po jednej dawce szczepionki dwudawkowej podanej ozdrowieńcowi.

Nowe przepisy obowiązują od 1 lutego 2022 r.

Czym jest unijny certyfikat Covid?

Obywatele Unii Europejskiej, którzy:

  • zostali zaszczepieni,
  • przeszli test z wynikiem negatywnym,
  • ozdrowieńcami

mogą to wykazać za pomocą unijnego certyfikatu Covid (unijnego cyfrowego zaświadczenia Covid).

Certyfikat bezpłatnie wystawiają organy krajowe. Jest on uznawany przez wszystkie 27 państw członkowskich UE oraz niektóre państwa spoza UE.

Treść certyfikatu jest zapisana po angielsku i w języku krajowym. Certyfikat składa się z kodu QR, który można wyświetlić na urządzeniu mobilnym (smartfonie lub tablecie) lub wydrukować, oraz z podpisu cyfrowego, weryfikowanego poprzez bramę sieciową EU Gateway.

Od kiedy aktywny jest certyfikat?

Certyfikat jest aktywny od 1 lipca 2021 r. i jest bezpłatny. System będzie działać od 1 lipca przez 12 miesięcy.

Od 1 lutego 2022 r. okres ważności certyfikatu będzie wynosił 9 miesięcy (270 dni), licząc od daty podania ostatniej dawki w ramach pierwotnego cyklu szczepień.

Jak certyfikat ułatwia podróże po UE?

Certyfikat ułatwia bezpieczne podróżowanie po UE, gdyż jest dowodem szczepienia, negatywnego wyniku testu lub ozdrowienia z Covid-19. Unijny certyfikat można w szybki sposób zweryfikować, co pomaga zapobiegać pojawianiu się w UE jego fałszywych wersji. Dokument ten nie jest niezbędny w podróży, ale znacznie ułatwia przemieszczanie się. Posiadacze certyfikatów powinni zasadniczo być zwolnieni z testów i kwarantanny.

Jak uzyskać unijny certyfikat Covid?

Certyfikat można uzyskać w 3 przypadkach:

  • szczepienia,
  • ozdrowienia z Covid-19,
  • negatywnego wyniku testu.

Uwaga: testy uznawane w ramach certyfikatu to testy wykonywane metodą amplifikacji kwasu nukleinowego (RT-PCR) oraz szybkie testy antygenowe (RAT). Podróżując, należy zawsze sprawdzać, który test jest wymagany w punkcie tranzytowym i docelowym i pozwala uniknąć ograniczeń podróży. Testy na przeciwciała nie są uznawane, choć może się to zmienić po uruchomieniu systemu.

Obywatele UE zaszczepieni poza Unią Europejską mogą wystąpić o unijny certyfikat Covid do państwa członkowskiego, którego są obywatelami lub rezydentami.

Czego posiadacze certyfikatu mogą się spodziewać podczas podróży?

Podróżni posiadający ważny unijny cyfrowy certyfikat Covid nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom w przemieszczaniu się.

Ważny certyfikat obejmuje:

  • zaświadczenie o szczepieniu szczepionką zatwierdzoną przez Europejską Agencję Leków (EMA), o ile od ostatniej dawki pierwotnego szczepienia minęło co najmniej 14 dni i nie więcej niż 270 dni lub o ile dana osoba otrzymała dawkę przypominającą
  • zaświadczenie o powrocie do zdrowia, wskazujące, że od pierwszego dodatniego wyniku testu PCR minęło mniej niż 180 dni
  • negatywny wynik testu PCR, uzyskany nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą lub negatywny wynik szybkiego testu antygenowego uzyskany nie wcześniej niż 24 godziny przed podróżą.

Państwa członkowskie mogą również akceptować zaświadczenia o szczepieniu szczepionkami zatwierdzonymi przez WHO.

Jakie dane zawiera certyfikat? Czy dane te są bezpieczne?

Informacje na certyfikacie to wyłącznie:

  • imię i nazwisko,
  • data urodzenia,
  • data wydania,
  • informacja o szczepieniu, teście lub ozdrowieniu,
  • niepowtarzalny identyfikator.

Dane te pozostają na certyfikacie i nie są kopiowane ani rejestrowane podczas automatycznej weryfikacji kodu QR czy kontroli dokumentu.

Wszystkie inne dane zdrowotne pozostają w gestii organu krajowego, który wystawił certyfikat.

Opracowanie: mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk

Na podstawie: https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/coronavirus/eu-digital-covid-certificate/

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.