Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna przygotowała poradnik dla farmaceutów nt. infekcji górnych dróg oddechowych (URTI)

Pod koniec 2021 r. na stronach Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej (FIP) został opublikowany poradnik dla farmaceutów nt. przeziębień, grypy oraz zapalenia zatok. Znajdziemy w nim kompleksowe informacje dotyczące najczęściej występujących infekcji górnych dróg oddechowych. Celem tego podręcznika jest bezpośrednie wsparcie farmaceutów w zakresie optymalnej opieki nad pacjentami z ww. schorzeniami.

Infekcje górnych dróg oddechowych a opieka farmaceutyczna

Farmaceuci odgrywają ważną rolę w promowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia oraz wspierania samoopieki. Jest to szczególnie istotne w zakresie powszechnych i samoograniczających się infekcji układu oddechowego. Są one częstą przyczyną konsultacji w podstawowej opiece zdrowotnej. Opierając się na zaufaniu, jakim darzą farmaceutów pacjenci, są oni dobrze przygotowani do edukowania pacjentów na temat URTI (upper respiratory tract infection).

Pandemia COVID-19 uwypukliła kluczową rolę, jaką farmaceuci odgrywają w rutynowej samoopiece pacjentów. Samoopieka obejmuje szereg działań, które pacjenci podejmują w celu zarządzania swoim zdrowiem. Dokładna ocena i skuteczna komunikacja mają kluczowe znaczenie dla efektywnego doradztwa w zakresie samoopieki. Farmaceuci mogą pomóc we właściwym dokonywaniu wyborów dotyczących zdrowego stylu życia. Mogą wspierać pacjentów zalecając odpowiednie leki dostępne bez recepty oraz informując ich o tym, kiedy powinni skonsultować się z lekarzem.

Jakie informacje znajdują się w poradniku wydanym przez FIP?

Nowy poradnik zawiera wytyczne dotyczące aktywności farmaceutów związanej z doradzaniem pacjentom przy przeziębieniach, grypie oraz zapaleniem zatok. W poradniku można znaleźć zadania dotyczące wspierania pacjentów w samoopiece (np. porady dotyczące stosowania leków bez recepty) i zapobiegania infekcjom. Zawarto w nim także wytyczne odnośnie właściwego dbania o dobrą kondycję układu oddechowego. Znajduje się wśród nich m.in. odpowiednie stosowanie maseczek, higiena nosa, wietrzenie pomieszczeń. Poradnik porusza także takie kwestie jak ocena symptomów, skierowanie do lekarza, gdy jest to konieczne, a także udzielanie porad opartych o dowody naukowe na temat stosowania medycyny komplementarnej. Zawarte w poradniku tabele podsumowujące, schematy i szczegółowe rozdziały pomagają w łatwy sposób wykorzystać zawarte w nim informacje. Ponieważ infekcje górnych dróg oddechowych stanowią znaczne obciążenie dla pacjentów, farmaceuci mogą odgrywać bardzo dużą rolę w doradztwie w tym zakresie.

Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna (FIP), ze względu na doskonałą znajomość praktyki zawodowej farmaceutów na całym świecie, będzie publikowała kolejne tego typu wydawnictwa i ulepszała już istniejące.

Warto zapoznać się także z bogatym programem szkoleń online dla farmaceutów. Najciekawsze kursy edukacyjne zostaną omówione w kolejnych artykułach.

Link do poradnika nt. infekcji górnych dróg oddechowych (w języku angielskim) >> POBIERZ PORADNIK FIP.

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.