Test na Covid. Serologiczny test do użytku domowego

Test na Covid do użytku domowego. Jak działa?

Test na Covid -19, dostępny od 15 marca w popularnym dyskoncie, to test serologiczny, który ma wykryć czy w naszym organizmie znajdują się przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2. Test Primacovid jest produktem certyfikowanym, przeznaczonym do użytku domowego. Wynik otrzymuje się już po 10 minutach. Jak działa test Primacovid?

Kto produkuje test na Covid-19?

Test Primacovid jest certyfikowanym produktem szwajcarskiego laboratorium PRIMA Lab. Firma specjalizuje się w produkcji i rozwoju urządzeń diagnostycznych. W ofercie PRIMA Lab znajdziemy m.in. domowe testy ciążowe, testy hormonalne i testy toksykologiczne. Firma zapewnia, że dzięki nim w zaledwie 5-10 minut można uzyskać natychmiastową i dokładną odpowiedź na temat swojego stanu zdrowia. Wyroby są przeznaczone zarówno do użytku profesjonalnego, jak i prywatnego.

Jak działa test serologiczny na Covid-19?

Test Primacovid jest testem immunologicznym. Produkt służy do wykrywania przeciwciał zwalczających koronawirusy (IgG i IgM), nie odpowie nam na pytanie, czy jesteśmy zakażeni. Nie da też gwarancji, że jesteśmy wolni od wirusa SARS-CoV-2.

,,Testy te nie są rozstrzygające dla rozpoznania aktualnie toczącego się zakażenia, ponieważ brak przeciwciał nie wyklucza możliwości wczesnego etapu zakażenia pomimo negatywnego wyniku w badaniu serologicznym” – czytamy w instrukcji.

Producent zapewnia, że jest skuteczny w 98,3 procentach. Test nie wskaże nam jak wiele przeciwciał mamy we krwi, więc nie pozwoli też na ocenę tego na ile chronią nas one przed COVID-19. Primacovid daje odpowiedź jedynie na pytanie czy takie przeciwciała we krwi się znajdują.

Test na Covid wykrywa jedynie przeciwciała, innych parametrów nie, więc nie trzeba być na czczo, aby go wykonać.

Jak wykonać test na Covid samodzielnie?

Test nie jest skomplikowany. W opakowaniu znajdują się:

  • prosta i przejrzysta instrukcja;
  • kasetka z testem na obecność przeciwciał COVID-19 zamknięta w aluminiowej torebce;
  • torebka z gazikiem antyseptycznym;
  • fiolka z kroplomierzem zawierającym rozcieńczalnik potrzebny do badania „COVID-19 IgG/IgM Szybki test”;
  • pipeta do pobierania krwi;
  • dwa sterylne nakłuwacze do pobierania krwi.
Test na Covid firmy PRIMA Lab
źródło: Biedronka/Materiały prasowe


Z różowego nakłuwacza zdejmujemy niebieską nasadkę – przekręcamy o 360 stopni i wyciągamy. Przykładamy nakłuwacz do palca stroną, którą właśnie otworzyliśmy. Nie trzeba nic naciskać na samym nakłuwaczu, igła ukłuje nas po zdecydowanym przyciśnięciu nakłuwacza do palca.
Gdy krwi zbierze się odpowiednia ilość, umieszczamy ją w okrągłym otworze na teście (oznaczymy literką „S”), ściskając końcówkę pipety.

Gdy krew wypełni otwór, okręcamy niebieską nakrętkę z fiolki z kroplomierzem i wyciskamy dwie krople rozcieńczalnika w odstępie 5 sekund. Wynik otrzymujemy po 10 minutach oczekiwania.

Wynik testu na Covid – co dalej robić?

Jak podkreśla producent w instrukcji, wynik negatywny nie daje 100-procentowej gwarancji, że nie mamy przeciwciał, czyli nie mieliśmy kontaktu z COVID-19. Być może ich stężenie jest za niskie, aby zostały wykryte. Jeżeli mieliśmy jakiekolwiek objawy sugerujące zakażenie koronawirusem, koniecznie musimy skontaktować się z lekarzem.

Podobnie w przypadku pozytywnego wyniku. Dodatni wynik w każdej konfiguracji (tylko IgM, tylko IgG lub oba wskaźniki), mówi o tym, że powinnyśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pozytywny wynik testu serologicznego nie daje gwarancji, że mamy poziom przeciwciał na poziomie ochronnym.

Test serologiczny a szybki test antygenowy- różnice

Testów serologicznych nie należy mylić z szybkimi testami antygenowymi, które pozwalają wykrywać zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Testy antygenowe wykrywają specyficzne dla wirusa białka, które powstają w trakcie jego replikacji. Ich pozytywny wynik jest informacją, że przechodzimy zakażenie koronawirusem (choć wymagane jest jeszcze potwierdzenie go wynikiem bardziej dokładnego testu PCR wykrywającego w próbce materiał genetyczny wirusa). Testy antygenowe są nieco droższe niż testy serologiczne – komercyjnie w Polsce można je wykonać w prywatnych placówkach medycznych za ok. 150 zł.


źródło: https://primahometest.com/en/covid-19_serological_test

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Sposoby na ból głowy

Jest jedną z najczęstszych dolegliwości i może mieć różne przyczyny. Mogą mu towarzyszyć objawy takie

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.