technologia RNA w Polsce

Technologia RNA w Polsce

Technologia RNA jest nadzieją dla rozwiązań terapeutycznych m.in. w zapobieganiu i leczeniu COVID-19. Agencja Badań Medycznych, zgodnie z planem rządowym, ma przekazać 300 mln zł na wdrożenie platform technologicznych mRNA w Polsce. Następnym krokiem ma być uruchomienie krajowych linii produkcyjnych polskich szczepionek przeciw Covid-19. Podjęte działania mają na celu przygotowanie na ewentualne, przyszłe pandemie i zabezpieczenie polskich pacjentów.

Technologia RNA – nadzieją w zwalczaniu wirusa SARS-CoV-2

Obecnie stosowane są dwie szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 dostarczające do komórek cząsteczki mRNA, w którym zapisany jest przepis na białko S wirusa, zwane popularnie białkiem kolca. Są to preparaty firm Pfizer i Moderna. Wobec trzeciej szczepionki mRNA, niemieckiej firmy CureVac AG, Europejska Agencja Leków nadal prowadzi przegląd etapowy.

Jeszcze w maju 2021 roku Agencja Badań Medycznych planuje ogłosić konkurs na rozwój rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA w Polsce. Głównym celem konkursu jest przyspieszenie wdrożenia innowacyjnych terapii opartych o RNA i udostępnienie ich pacjentom w naszym kraju.

Na podstawie projektów, które zostaną wyłonione w ramach konkursu, rząd planuje, aby w Polsce powstała uniwersalna platforma lekowa oparta o RNA. Umożliwi ona rozwój produktów leczniczych nowej generacji, stosowanych w różnych wskazaniach, ze szczególnym uwzględnieniem obecnych potrzeb pandemii COVID-19. Ponadto, Agencja Badań Medycznych w ciągu 2-3 lat chce zbudować własne narzędzia do walki z pandemiami.

mRNA wykorzystywane do leczenia nie tylko Covid-19

Szczególne zainteresowanie mRNA pojawiło się w związku z pracami nad produkcją szczepionek przeciw COVID-19. Dlatego rozwój produktów opartych na kwasach nukleinowych to obecnie jeden z najbardziej obiecujących trendów współczesnej biotechnologii. Otrzymał on tytuł „medycznej technologii przyszłości.”

RNA wykorzystuje się już do aktywacji układu immunologicznego np. w szczepionkach przeciwnowotworowych. Naukowcy prowadzą również badania kliniczne nad zastosowaniem RNA w terapii rdzeniowego zaniku mięśni.
Niektóre grupy badawcze poszukują możliwości wykorzystania technologii w regeneracji mięśnia sercowego u pacjentów po przebytym zawale serca. Chcą to osiągnąć poprzez dostarczenie do kardiomiocytów matrycy w postaci transkryptu do produkcji białka, odpowiedzialnego za tworzenie naczyń krwionośnych.

Cel: Zabezpieczyć dostęp Polaków do nowych szczepionek

Prezes Agencji Badań Medycznych i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. rozwoju sektora biotechnologicznego dr n. med. Radosław Sierpiński podkreśla znaczenie transferu wiedzy i technologii od światowych korporacji, w tym technologii mRNA. „Mówimy o działaniach, które pozwolą nam posiąść technologie i dysponować własnym potencjałem strategicznym tak ważnym dla bezpieczeństwa Polaków” – poinformował również.

Równolegle Agencja Badań Medycznych prowadzi z ramienia rządu rozmowy z największymi producentami międzynarodowymi. Ich celem jest uruchomienie krajowych linii produkcyjnych, aby szczepionka mogła być w całości lub częściowo produkowana w naszym kraju. Ma to pozwolić na zabezpieczenie bieżącego dostępu obywateli do preparatów, które będą oparte o tę technologię.


za: Rynek Aptek

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.