szczepienia na covid-19 przeprowadzane w aptekach - bilans

Szczepienia w aptekach – już ponad 700 tysięcy wykonanych szczepień

Szczepienia w aptekach przeciwko COVID-19 wykonano już ponad 700 tys. razy, a najwięcej z nich – w województwach mazowieckim i śląskim. Od listopada co dziesiąte podanie szczepionki odbyło się właśnie w aptece. To niewątpliwie wielki sukces farmaceutów.

Szczepienia w aptekach: bilans w 2021 roku

Od 3 lipca do 12 grudnia 2021 roku w aptekach wykonano prawie 700 tyś szczepień. Od 1 listopada do 12 grudnia w aptekach podano 493 372 dawek, co stanowi 9,5% wszystkich szczepień przeciwko SARS-CoV-2 wykonanych w naszym kraju. Czy jest szansa, że do końca roku liczba ta wzrośnie do 1 mln? Wiceprezes NIA twierdzi, że jest to możliwe.

Największą dynamikę szczepień można zaobserwować w województwie mazowieckim i śląskim. Pierwsze miejsce jeżeli chodzi o liczbę zaszczepionych osób w aptecznych punktach szczepień przypadło Warszawie – 92 005, a drugie należy do Krakowa z liczbą 28 185 zaszczepionych w aptekach.

Co do powiatów, to jak wynika z opracowania analityka Wiesława Seweryna, po pół roku od rozpoczęcia szczepień w aptekach w połowie powiatów nie wykonano ani jednego szczepienia. Natomiast niektóre inne powiaty szczepią bardzo intensywnie. Np. w Wałbrzychu na 100 000 zaszczepionych, aż 10 434 zostało zaszczepionych  w aptekach. Podobnie w Koninie. Było to 9 076 osób. Obecnie dobowa liczba szczepień w aptekach sięga nawet 25 tysięcy podań.

Jak na razie, farmaceuci mogą kwalifikować i szczepić tylko osoby dorosłe. Dotyczy to zarówno szczepień przeciwko COVID-19, jak i przeciwko grypie. Kwalifikację dzieci i młodzieży do szczepień na COVID-19 może przeprowadzić tylko lekarz.

Opracowanie: mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.