Niedoceniony suplement diety: siemię lniane

Małe i niepozorne nasiona lnu mają wiele korzyści dla zdrowia i mogą być przygotowane w różnych wariantach. To jeden z najlepszych dodatków do diety. Przeczytaj, dlaczego niedoceniane siemię lniane powinno znaleźć stałe miejsce w Twojej kuchni.

Właściwości prozdrowotne

Ziarna lnu są bogate w błonnik pokarmowy, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, za których dostarczanie wdzięczne będzie nam serce. Siemię lniane zawiera też antyoksydanty, które są odpowiedzialne za zwalczanie wolnych rodników i ochronę komórek.

Przeczytaj: Aktywność fizyczna: tajna broń zdrowego serca 

Tłuszcze… na odchudzanie?

Siemię lniane jest często stosowane jako składnik diety osób, które chcą schudnąć. Jest bogate w błonnik, który zapewnia uczucie sytości, co jest niezwykle ważne podczas deficytu kalorycznego. Może pomóc to w ograniczeniu podjadania, co za tym idzie, w obniżeniu masy ciała i centymetrów w obwodach. Zawartością błonnika w tym produkcie powinny zainteresować się osoby z cukrzycą lub ryzykiem rozwoju tej choroby, ponieważ pomaga w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

Przy problemach układu pokarmowego

Nasiona lnu są skutecznym środkiem na problemy związane z układem pokarmowym. Zaleca się spożywanie postaci mielonej, którego regularne stosowanie może przynieść ulgę w zaparciach. Podobnie jak w przypadku wsparcia w odchudzaniu, dużą rolę ma tutaj błonnik pokarmowy, który dodatkowo wspomaga trawienie i reguluje jego pracę.

Nie wszystko złoto… Przeciwwskazania

Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny konsultować się z lekarzem stosowanie tego składnika diety. Spożycie zbyt dużych ilości siemienia lnianego może wpływać na wchłanianie hormonów tarczycy.

siemię lniane

Rano czy wieczorem?

Nie ma określonej pory dnia, w której najlepiej jeść siemię lniane. Można je spożywać zarówno rano oraz wieczorem, w zależności od preferencji i harmonogramu dnia, istotna zaś będzie regularność jego spożywania.

Najzdrowsza dieta świata? Sprawdź!

zdjęcie przedstawia sojowy jogurt, do którego dosypano siemię lniane
Przykładowa przekąska: jogurt sojowy z ziarnami słonecznika i siemienia lnianego

Jak spożywać siemię lniane?

Siemię lniane można spożywać na wiele różnych sposobów. Jednym z najprostszych jest dodanie go do sałatki, koktajlu lub jogurtu. Wystarczy posypać trochę nasion na wierzch posiłku, by móc cieszyć się ich korzyściami zdrowotnymi.

Przedstawiamy najlepsze sposoby na spożywanie siemienia lnianego:

  • dodaj siemię lniane (w postaci nasion) do swojej ulubionej sałatki dla dodatkowej dawki błonnika i tłuszczu,
  • siemię lniane zblenduj z jogurtem i owocami, aby stworzyć zdrowy koktajl,
  • przygotuj kisiel z mielonego wersji.

Naturalna pielęgnacja

Kwasy tłuszczowe omega-3, które zawiera siemię lniane, wspierają zdrowie skóry, pomagając w utrzymaniu jej nawilżenia i elastyczności. Na jego regularnym spożywaniu skorzystają także włosy! Siemię można stosować również jako naturalną odżywkę, która nawilży, wzmocni oraz nada im naturalny blask. Aby poprawić ich kondycję i wygląd zaleca się także stosowanie oleju lnianego.

Dowiedź się więcej: zastosowanie miodu w kosmetykach naturalnych

zdjęcie przedstawia polne rośliny wśród zbóż i rumianku znajdują się niebieskie chabry i kwiaty lnu, z którego powstaje siemię lniane

Żel do stylizacji włosów?

Tak! To nie żart! Żel z siemienia lnianego bardzo dobrze znają osoby zgłębiające tajniki włosingu. Zalane ciepłą wodą siemię lniane tworzy kleistą ciecz, która może być wykorzystywana jako naturalny żel do stylizacji i układania włosów. Ugniatając kręcone włosy z żelem lnianym, nadajemy im mocniejszy i bardziej utrwalony skręt.  

Jesteś farmaceutą? Sprawdź ofertę na edtp.pl!

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.