Aktywność fizyczna: tajna broń zdrowego serca 

Jeszcze do niedawna uprawianie sportu przy problemach kardiologicznych budziło spore wątpliwości. Aktywność fizyczna była porzucana na rzecz biernego odpoczynku z obawy przed “nadwyrężeniem” organu. Objawiało się to ograniczeniem codziennych czynności do minimum (prostym przykładem jest choćby zamiana schodów na windę).

Aktywność fizyczna: inwestycja w zdrowie 

Systematyczny ruch pozytywnie oddziałuje na zdrowie serca: po pierwsze, wzmacnia mięsień sercowy, co pozwala na jego efektywniejszą pracę, po drugie, pomaga w regulacji ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu.

Aktywność fizyczna to sposób na lepszą jakość życia oraz wsparcie kondycji całego organizmu. Przekłada się na sprawniejsze funkcjonowanie gospodarki hormonalnej i równowagę metaboliczną, co jest szczególnie istotne dla osób z cukrzycą. Ruch obniża stres oraz poprawia jakość snu, powoduje wzrost poziomu energii, co za tym idzie: korzysta na tym także nasze samopoczucie.

Postaw na cardio 

Ćwiczenia cardio mają na celu poprawę wydolności układu sercowo-naczyniowego i ogólnej formy.

Jednym z najprzyjemniejszych rodzajów tego rodzaju aktywności jest jazda na rowerze. Podobnie jak w przypadku biegania, kolarstwo angażuje wiele mięśni i stymuluje układ sercowo-naczyniowy. Ma to pozytywny wpływ na wydajność serca, a także pomaga w redukcji masy ciała.

Wybór treningu powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji i aktualnego stanu organizmu. Jeśli planujesz pobiegać pierwszy raz od lat lub jest to zupełnie nowa aktywność, warto zacząć od spacerów.

Co jeszcze?

Wbrew pozorom jest w czym wybierać: dobre dla serca będą także pływanie, skakanka, taniec, joga czy pilates. Skorzystamy na każdej formie ruchu, która zwiększa tętno i angażuje różne partie mięśni.

Aktywność fizyczna: dobierz intensywność

Wartość tętna jest doskonałym wskaźnikiem intensywności treningu. Aby był skuteczny, a jednocześnie bezpieczny, zaleca się utrzymywanie tętna na poziomie 60-80% tętna maksymalnego. Oczywiście, zawsze warto zasięgnąć porady lekarza przed rozpoczęciem nowego programu treningowego.

Zanim usiądziesz z powrotem na kanapę…

Mówi się, że to motywacja jest kluczem do regularnych aktywności fizycznej, jednak warto pamiętać, żeby wybrać taką dyscyplinę, która będzie sprawiać nam przyjemność. Nie warto zmuszać się do biegania, jeśli od dziecka byliśmy do niego negatywnie nastawieni. 

Możesz urozmaicić swoje treningi ćwicząc z przyjaciółmi lub korzystać z aplikacji mobilnych do monitorowania swojego postępu. Najważniejsze jest, aby znaleźć własny sposób na utrzymanie regularności w treningu bez niepotrzebnej presji, aby czerpać realne i długofalowe korzyści z ruchu. Gadżety (np. zegarki do pomiarów) mają pomóc, a nie powodować frustrację.

Safety first!

Bezpieczeństwo jest priorytetem. Jeżeli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojego zdrowia serca, zawsze konsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem nowej aktywności fizycznej.

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.