Zdrowy styl życia obniża ryzyko wystąpienia depresji

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prawie jedna na 20 dorosłych osób cierpi obecnie na depresję. Czynniki wpływające na jej wystąpienie są skomplikowane i obejmują mieszankę czynników biologicznych i związanych ze stylem życia. Czy można zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia?

Badania dotyczące ryzyka wystąpienia depresji

We wrześniu, w czasopiśmie Nature Mental Health opublikowano wyniki międzynarodowego badania, związanego ze stylem życia i ryzykiem wystąpienia depresji.

W analizie wykorzystano dane od prawie 290 000 osób (z których 13 000 miało depresję) obserwowanych przez okres dziewięciu lat. Zespoły naukowe* zidentyfikowały siedem czynników zdrowego stylu życia, których stosowanie przełoży się na mniejsze ryzyko wystąpienia depresji.

W badaniu oceniono czynniki jak: spożycie alkoholu, odżywianie, aktywność fizyczną, sen, palenie papierosów i siedzący trybu życia.

*z University of Cambridge i Fudan University
zdjęcie przedstawia skuloną, siedzącą na ziemi młodą dziewczynę. wpatruje się w telefon trzymany w dłoniach. długotrwałe siedzenie w samotności, może mieć wpływ na ryzyko wystąpienia depresji

Czynniki wpływające na zmniejszenie ryzyka depresji

Spośród wszystkich tych czynników, sen (od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę) powodował największą różnicę, zmniejszając ryzyko depresji, w tym pojedynczych epizodów depresyjnych i depresji opornej na leczenie, o 22%.

Częste kontakty towarzyskie, które ogólnie zmniejszały ryzyko depresji o 18%, najbardziej chroniły przed nawracającymi zaburzeniami depresyjnymi.

Umiarkowane spożycie alkoholu zmniejszało ryzyko depresji o 11%, zdrowe odżywianie o 6%. Z kolei regularna aktywność fizyczna o 14%, niepalenie papierosów o 20%, a siedzący tryb życia o niskim lub umiarkowanym nasileniu o 13%.

Podczas bardziej szczegółowych badań zaobserwowano również inne markery biologiczne i zmiany w strukturze mózgu.

Zadbaj o sen

Spośród wszystkich badanych czynników, największe znaczenie miał dobry sen. Zmniejszał ryzyko depresji, w tym pojedynczych epizodów depresyjnych i depresji opornej na leczenie, aż o 22%!

Rzeczywiście, „brak snu lub jego słaba jakość, prowadzi do stresu, nerwowości i drażliwości”, potwierdza Siyana Mincheva – psycholog. „Hormon snu, czyli melatonina jest wydzielany pod koniec dnia, aby wyciszać nasz organizm. Gdy śpimy, produkowane są serotonina i dopamina, które wpływają na dobre samopoczucie i motywację. Jeśli ich ilość jest zmniejszona, pogarsza się nasz nastrój, co przekłada się także na jakość snu, nawyki żywieniowe i odczuwane emocje. Istnieje wówczas większe ryzyko na postrzegania świata w ciemnych barwach”.

zdjęcie przestawia śpiącą kobietę, która uśmiecha się przez sen; odpowiednia ilość przespanych godzin ma wpływ na mniejsze ryzyko wystąpienia depresji

Wzmacniając więzi społeczne, wpływasz na mniejsze ryzyko wystąpienia depresji

Aby uniknąć izolacji, musisz wzmocnić więzi z bliskimi i tymi, z którymi lubisz spędzać czas. „Możesz postawić sobie za cel robienie czegoś, co sprawia Ci przyjemność raz w tygodniu”, zaleca nasz specjalista. „Ważne jest, aby mieć wokół siebie ludzi, którzy robią to samo i mają te same zainteresowania”. Dobre więzi społeczne są bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ zmniejszają ryzyko depresji o 18 %.

Ogranicz palenie tytoniu

Nadmierne palenie tytoniu odbija się na organizmie i powoduje nerwowość. „To prawdziwe błędne koło”, mówi psycholog. „Jesteś rozdrażniony, myślisz, że palenie cię uspokoi, ale tak się nie dzieje. Wręcz przeciwnie. Niepalenie chroni przed drażliwością i negatywnymi wahaniami nastroju.” Według opublikowanego badania, niepalenie zmniejsza ryzyko depresji aż o 20%.

Poruszaj się!

Dobrze dobrane aktywności sportowe pomogą utrzymać zdrowy styl życia i przyczyniają się do dobrego zdrowia psychicznego. „Ruch, choćby dwa razy w tygodniu, jest bardzo zalecany” – mówi Siyana Mincheva. „Pomaga to ustalić rytm treningowy, wyznaczyć cele i utrzymać dyscyplinę”.

zdjęcie przedstawia roześmianych ludzi w czasie joggingu, który zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji

Aktywność fizyczna to inwestycja w zdrowie, również psychiczne. Zobacz jak zacząć: https://e-dtp.pl/aktywnosc-fizyczna-tajna-bron-zdrowego-serca/

Zdrowo się odżywiaj

Dbanie o właściwe odżywianie, poprzez wybór zbilansowanej diety, pomaga zapewnić wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje ciało i mózg. „Dobra dieta to podstawa zdrowego życia. Jeśli nie potrafisz sam o to zadbać, zwróć o pomoc do dietetyka” – radzi psycholog.

zdjęcie przedstawia roześmianą kobietę, która za pomocą sztućców miesza zdrową sałatkę, której spożywanie może ryzyko wystąpienia depresji

Sprawdź zalety diety śródziemnomorskiej: https://e-dtp.pl/dieta-srodziemnomorska/

Wstań z fotela

Przeciwieństwem sportu jest siedzący tryb życia. „Osoba, która nie jest aktywna, to osoba, która się izoluje”, mówi psycholog. „To postawa, której należy unikać, ponieważ jest oznaką utraty zainteresowania aktywnościami i jest jedną z pierwszych oznak depresji. Co więcej, jeśli się izolujesz, ludzie wokół ciebie przestają cię szukać, a ty stajesz się coraz bardziej samotny. W ten sposób wpada się w błędne koło, które wzmacnia izolację”, ostrzega.

O tym, dlaczego siedzący tryb życia zwiększa ryzyko wystąpienia depresji przeczytasz tutaj: https://e-dtp.pl/siedzacy-tryb-zycia-jak-zwalczac-niekorzystne-efekty-zdrowotne/

Mniej alkoholu to mniejsze ryzyko wystąpienia depresji

Nadmierne spożycie alkoholu ma reperkusje zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dla Siyany Minchevy jest to kwestia „ograniczania się, ale także wiedzy, jak się dobrze bawić. Możesz wypić jednego lub dwa drinki w dobrym towarzystwie i to będzie wystarczające, żeby się dobrze bawić”.

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.