Wartość przemysłu farmaceutycznego – czy chodzi tylko o pieniądze?

W ramach Internetowego XVI Forum Rynku Zdrowia odbyła się debata pt. ,,Wartość przemysłu farmaceutycznego – naprawdę nie chodzi tylko o finanse”.

Polityka lekowa, to rodzaj zobowiązania państwa w stosunku do obywateli, definiującego maksymalnie jasne cele, które państwo stawia przed sobą w zakresie swoich priorytetów w obszarze zdrowia. Jest też deklaracją możliwości”  – mówił Bogdan Falkiewicz, dyrektor konsultingu w Polsce firmy IQVIA, podczas zdalnej debaty.

Strategiczne cele polityki lekowej to dostępność, jakość i racjonalne stosowanie.

Polskie bezpieczeństwo lekowe

Jak deklaracje zawarte w dokumencie „Polityka Lekowa Państwa” są realizowane? Co wymaga rewizji?

Na pewno trzeba poprawić dostępność refundacyjną. Tymczasem w ujęciu procentowym, według planu na 2020 rok, zanotowano spadek ilości leków objętych refundacją.  

Z punktu widzenia dostępności rynkowej epidemia uwypukliła, jak choroby zakaźne mogą wpływać na bezpieczeństwo zaopatrzenia w leki. Ceny, które są u nas jednymi z najniższych w Europie, spowodowały próby drenażu zapasów części molekuł. Oprócz tego, że pojawiły się problemy z dostępnością substancji czynnych z rynków międzynarodowych, to nasiliły się próby odwróconej dystrybucji leków” – informował ekspert IQVIA.

Barbara Misiewicz-Jagielak, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) podkreślała, że kiedyś dyskusja o lekach koncentrowała się na braku nowych terapii. Natomiast obecnie mówi się już o braku dostępu do podstawowych leków.
Jeszcze do niedawna z fabryk w Polsce pochodził co drugi lek refundowany, teraz już tylko co trzeci. Coraz bardziej uzależniamy się od dostaw leków z zagranicy. Czy to jest bezpieczne dla Polski?” – pytała retorycznie wiceprezes.

Wartość przemysłu farmaceutycznego: aktualna sytuacja krajowej branży farmaceutycznej

Swoją ocenę sytuacji krajowej branży farmaceutycznej przedstawiła Katarzyna Dubno, dyrektor relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia firmy Adamed. „Aktualna sytuacja związana z epidemią COVID-19 oraz sytuacja krajowej branży farmaceutycznej nie nastrajają optymistycznie. Mam zatem pytanie: czy takie firmy jak Adamed, są potrzebne polskiemu rządowi? – pytała dyrektor Dubno.

Przywołała pierwszy okres walki z COVID-19, kiedy to firma zwiększyła produkcję najbardziej wtedy potrzebnych leków. Zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania zakładów produkcyjnych w tym okresie wymagało dużo więcej nakładów organizacyjnych i finansowych. Trzeba było zapewnić bezpieczeństwo pracowników i dostaw substancji czynnych, płacąc za nie wielokrotnie więcej niż do tej pory.

Czy w takiej sytuacji resort zdrowia chce oprzeć bezpieczeństwo lekowe na najtańszych lekach pochodzących z Chin i innych krajów azjatyckich? Apelujemy o współpracę od kilku lat. Ten rząd może zapisać się jako grabarz branży farmaceutycznej w Polsce” – uznała dyrektor Dubno.

Podczas debaty zwracano uwagę na to, że w innych krajach przemysł farmaceutyczny wspierany jest ulgami podatkowymi, a także ulgami badawczo-rozwojowymi.
Apelowano, aby zacząć myśleć o polskim przemyśle farmaceutycznym nie tylko deklaratywnie, jako o branży innowacyjnej i lokomotywie polskiej gospodarki, ale też, aby inwestować  wreszcie w tę branżę używając konkretnych i sprawdzonych narzędzi.

– Minęło już 5 lat od przygotowania refundacyjnego trybu rozwojowego (RTR) – prostego modelu wsparcia dla wytwórców leków na terenie Polski. Jest on analizowany na wszystkie możliwe strony, wprowadzane są modyfikacje, ale nie można przeforsować wprowadzenia tego narzędzia. Z czego wynika ten brak decyzyjności? – pytała Aneta Grzegorzewska, dyrektor ds. korporacyjnych i relacji zewnętrznych Gedeon Richter.

Wartość przemysłu farmaceutycznego: nowe modele finansowania innowacji

Michał Kaźmierski, dyrektor generalny na Polskę oraz Kraje Bałtyckie Gilead Sciences. zaznaczył, że w Polsce staramy się minimalizować koszty, maksymalizować efekt, a  pandemia powinna skłaniać do zweryfikowania takiego podejścia.

Cały czas innowacja nie wydaje się być priorytetem. Na tle innych państw, Polska nadal nie jest krajem przewidywalnym, w którym wiemy, że jest pewien proces, przez który każdy musi przejść, ale ten proces kończy się po negocjacjach sukcesem. U nas ta przewidywalność jest znacznie mniejsza niż w krajach sąsiednich” – ocenił Michał Kaźmierski.

Wspólny cel – zapewnienie pacjentom dostępu do najnowszych leków oraz szczepień ochronnych

Radosław Sierpiński, p.o. prezesa Agencji Badań Medycznych uznał z kolei, że przemysł farmaceutyczny jest niezwykle ważny do budowania innowacyjnej gospodarki w Polsce.

Przypomniał o roli, jaką w tym zakresie pełni ABM: „W tym roku zakontraktujemy blisko miliard złotych. To jest kwota, która pośrednio trafi do przemysłu farmaceutycznego. Bo jeśli 20 tys. osób skorzysta z badań klinicznych sfinansowanych przez ABM, to część tych kwot stanowią wydatki na technologie lekowe, które zostaną zakupione przez naszych partnerów akademickich i głównych badaczy, by dostarczyć je polskim pacjentom”- mówił szef ABM.

W styczniu 2021 roku agencja ma ogłosić konkurs na badania kliniczne niekomercyjne na co najmniej 100 mln zł, który będzie dotyczył technologii lekowych w chorobach rzadkich. Natomiast pod koniec 2021 roku planowany jest konkurs  dedykowany sektorowi prywatnemu na komercyjne badania kliniczne –  jak zapowiedział Radosław Sierpiński.



Za: Rynek Zdrowia   

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.