Pacjent może przekazać upoważnienie farmaceucie (aptece czy punktowi aptecznemu) do wglądu do swoich e-recept i recept papierowych, zrealizowanych od stycznia 2019 roku, a także informacji, jakie leki na receptę zostały wykupione. Dotyczy to informacji, które dostępne są w Internetowym Koncie Pacjenta. Na portalu pacjent.gov.pl opublikowana została instrukcja jak takie upoważnienie farmaceucie przekazać. Upoważnienie farmaceuty do IKP może być udzielone na określony czas i zakres danych.
Jak upoważnić farmaceutę?
Po zalogowaniu w Internetowym Koncie Pacjenta należy wejść w zakładkę Uprawnienia, wybrać Dostęp dla lekarzy i farmaceutów, a następnie informację o udzieleniu dostępu aptece lub punktowi aptecznemu. Po wybraniu apteki lub punktu aptecznego wystarczy zatwierdzić całą operację. Wszyscy pracownicy wskazanej apteki/punktu aptecznego będą mieli dostęp do dokumentacji medycznej z wybranego okresu leczenia.
Można też nadać upoważnienie konkretnemu farmaceucie – wtedy należy wybrać opcję nadania dostępu pracownikowi medycznemu i wpisać jego imię, nazwisko oraz numer prawa wykonywania zawodu.
Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?
Jeśli chcesz rozpocząć korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta, musisz posiadać Profil Zaufany. Założysz go za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto bankowe i wybierzesz zakładkę „Wniosek o utworzenie Profilu Zaufanego”. Usługa jest możliwa dla posiadaczy konta osobistego w PKO BP (dla rachunków internetowych iPKO lub Inteligo), Banku Pekao, BNP Paribas, Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) oraz Bankach Polskiego Spółdzielczości (BPS).
Profil Zaufany możesz założyć również korzystając ze strony www.pz.gov.pl i potwierdzając wniosek w wybranym przez ciebie urzędzie. Masz na to wówczas 14 dni od momentu złożenia wniosku. To rozwiązanie jest jednak bardziej czasochłonne i wymaga wizyty w odpowiednim urzędzie.
Gdy posiadasz już Profil Zaufany, możesz przejść do założenia IKP. W tym celu odwiedź stronę www.pacjent.gov.pl i wybierz niebieską ramkę z napisem „Zaloguj się”. Pojawią się wówczas trzy sposoby logowania. Wybierz opcję „Profil Zaufany”, a następnie podaj swoją nazwę użytkownika oraz hasło. Po zalogowaniu możesz korzystać ze swojego konta pacjenta.
W czym może pomóc farmaceuta?
„Pokaż farmaceucie swoje e-recepty” – pod takim hasłem zachęca się pacjentów do konsultacji z apteką.
Farmaceuta może pomóc pacjentowi na wiele sposobów. Po pierwsze, może wskazać pacjentowi możliwe niekorzystne interakcje między lekami. Jeśli przepisanych jest wiele leków (często od różnych lekarzy i różnych specjalistów) jednocześnie, to istnieje ryzyko, że wejdą one w niekorzystną interakcję i zamiast leczyć zaszkodzą pacjentowi.
Po drugie, farmaceuta może poinstruować pacjenta jak przechowywać produkty lecznicze. Jest to szczególnie ważne w przypadku szczepionek, insulin czy probiotyków.
Na działanie leków mogą mieć wpływ również niektóre posiłki i napoje (np. soki owocowe, alkohol), a także dym tytoniowy. Farmaceuta może doradzić, jak i kiedy przyjmować dany lek oraz czy można go łączyć z innymi lekami i posiłkami.
Ponadto, farmaceuta może wskazać tańszy zamiennik produktu leczniczego przepisanego przez lekarza. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów z chorobami przewlekłymi, dla których zakup leków stanowi znaczne obciążenie domowego budżetu. W niektórych przypadkach koszty leczenia są powodem nie wykupienia leków przez pacjenta.
Co to jest recepta farmaceutyczna?
Farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może – w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia – wystawić receptę (tzw. recepta farmaceutyczna).
Na recepcie farmaceutycznej musi być również wskazana przyczyna przepisania i wydania leku przez farmaceutę.
Farmaceuta nie może na niej ordynować środków odurzających i substancji psychotropowych. Ma także prawo odmówić wystawienia recepty, jeśli wydanie leku mogłoby zagrozić życiu bądź zdrowiu pacjenta lub też nabierze podejrzenia, że pacjent może wykorzystać lek w celach pozamedycznych (niezwiązanych ze swoim stanem zdrowia).
Upoważnienie farmaceuty do IKP z pewnością pomoże w zarządzaniu polifarmakoterapią i poprawi bezpieczeństwo pacjentów.
Za: pacjent.gov.pl, Centrum e-Zdrowia, Rynekaptek