Wytyczne Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego dotyczące przeglądów lekowych

W kwietniu b.r. ukazał się bardzo ważny dokument dotyczący prowadzenia przeglądów lekowych. Wytyczne zostały opracowane i wydane przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne. Zawierają praktyczne wskazówki i tabele oraz formularze pomagające farmaceutom we wprowadzaniu tego świadczenia zdrowotnego do praktyki zawodowej. 

Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne wydało „Wytyczne Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego dotyczące prowadzenia świadczenia zdrowotnego – przegląd lekowy”.

Wytyczne zostały przygotowane przez Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, zajmujących się od wielu lat opieką farmaceutyczną. Tak przygotowany zbiór wskazówek ma ułatwić farmaceutom podejmowanie właściwych decyzji podczas wykonywania przeglądu lekowego.

Autorzy przekazując ten ważny dokument środowisku farmaceutycznemu mają nadzieję, że ułatwi on prowadzenie opieki farmaceutycznej, a jego rozpowszechnienie spowoduje
zwiększenie liczby wykonywanych przeglądów lekowych w codziennej praktyce zawodowej i przyczyni się do poprawy efektywności oraz bezpieczeństwa farmakoterapii pacjentów. Wytyczne mają na celu propagowanie dobrej praktyki świadczenia zdrowotnego, jakim jest przegląd lekowy, i mają ułatwić pracę farmaceutom, którzy chcą taki przegląd wykonywać.

W wytycznych omówiono m.in. rodzaje przeglądów lekowych i kryteria wyboru przeglądu dla danego pacjenta. Znalazły się w nim także aspekty prawne, w tym prawa pacjenta, najważniejsze zagadnienia dotyczące dokumentacji medycznej, a także przetwarzania danych osobowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na dane wrażliwe. Ważne miejsce zajęły także tematy związane z prowadzeniem wywiadu z pacjentem, analizy danych i określenie działań interwencyjnych oraz najczęściej występujących problemów lekowych.  

Ponadto omówiono w sposób praktyczny 10 etapów wykonywania przeglądu lekowego:

  1. Zgromadzenie danych do analizy
  2. Identyfikacja problemów lekowych
  3. Określenie przyczyn problemów lekowych
  4. Opracowanie propozycji rozwiązania wykrytych problemów lekowych
  5. Przygotowanie raportu dla lekarza
  6. Przygotowanie raportu dla pacjenta
  7. Opracowanie materiałów edukacyjnych dla pacjenta
  8. Opracowanie planu postępowania po wykonaniu przeglądu lekowego
  9. Udokumentowanie działań wykonanych w ramach przeglądu lekowego
  10. Określenie przewidywanych efektów przeglądu lekowego i jego wpływu na stan zdrowia pacjenta.

Na uwagę zasługuje także fakt, iż w części końcowej wytycznych zawarto gotowe do zastosowania wzory tabel i formularzy potrzebnych do przeprowadzenia przeglądu lekowego. Tak opracowane wytyczne będą zapewne służyły każdemu, kto zdecyduje się na wdrożenie tego świadczenia zdrowotnego u swoich pacjentów.

Publikacja jest rozpowszechniana bezpłatnie i udostępniona
na stronie internetowej Towarzystwa (www.ptfarm.pl).

Opracowanie:
mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.