Porozumienie Naczelnej Izby Aptekarskiej i Ministerstwa Zdrowia podpisane


Minister zdrowia dr Adam Niedzielski oraz prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska 5 października br. podpisali strategiczny dokument: ,,Strategia na rzecz rozwoju aptek”.
Porozumienie Naczelnej Izby Aptekarskiej i Ministerstwa Zdrowia definiuje patologie, ograniczenia i inne problemy, określając jednocześnie sposoby oraz ramy czasowe potrzebne do ich rozwiązania.

Minister Adam Niedzielski powiedział : „Farmaceuci to jedna z tych grup zawodowych, która w dobie epidemii koronawirusa jest pierwszym z ogniw całego systemu ochrony zdrowia. Jest to niewątpliwie ogniwo mocne, które jak pokazują nam ostatnie miesiące, wypełnia wszelkie standardy profesjonalizmu w kontakcie z potrzebującymi, z pacjentami. Wspólnie chcemy dążyć do pełnego uregulowania szeregu palących kwestii związanych z opieką farmaceutyczną i uregulowaniem statusu zawodu farmaceuty.”

„Niezwykle ważną rzeczą, którą niesie ze sobą to porozumienie, jest to, że udało nam się wspólnie nie tylko nazwać te problemy, ale również ustalić wstępną mapę drogową prowadzącą do ich rozwiązania” – dodała  Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Porozumienie Naczelnej Izby Aptekarskiej i Ministerstwa Zdrowia – co zawiera?

Porozumienie obejmuje swoim zakresem mi.in:

–  propozycje dotyczące rozwiązania palących problemów, takich jak łamanie podstawowych zapisów Prawa farmaceutycznego
– kwestie pełnienia przez apteki obowiązkowych dyżurów nocnych
– prawo równego dostępu aptek i pacjentów do leków ratujących życie i zdrowie.

Dokument porusza również temat wynagrodzeń farmaceutów pracujących w szpitalach. Ponadto, zwraca uwagę na konieczność  wprowadzania przepisów regulujących funkcjonowanie obrotu lekami na rynku pozaaptecznym.

Wspólnie opracowana strategia jest jednocześnie pierwszym krokiem w kierunku wprowadzenia w naszym kraju refundowanej opieki farmaceutycznej. Mówi o włączeniu do systemu kilkudziesięciu tysięcy dobrze wykształconych fachowców. Stopniowe wdrażanie w życie poszczególnych etapów nie tylko przyczyni się do eliminowania zjawisk patologicznych, ale przede wszystkim wzmocni pozycję farmaceutów i aptek. Posłuży to poprawie jakości świadczonych usług, których podstawowymi beneficjentami są i będą polscy pacjenci.

Najważniejsze ustalenia dotyczą jednak wprowadzenia długo oczekiwanej ustawy o zawodzie farmaceuty, gdzie wykonywanie tego zawodu oparte jest na szeroko rozumianej niezależności farmaceutów i surowych sankcjach za jej naruszanie.



źródło: Rynek Zdrowia

Tagi: Porozumienie Naczelnej Izby Aptekarskiej i MZ

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.