Rany, skaleczenia, otarcia i zadrapanie wbrew naszej woli nieustannie towarzyszą nam w życiu. Warto wiedzieć jak postępować w przypadku skaleczenia i jakiego preparatu użyć do odkażania ran, by przyspieszyć proces gojenia.
Wystarczy chwila nieuwagi lub moment zapomnienia w promieniach słońca, a nasza skóra wymaga szczególnych działań wynikających z pojawienia się cech oparzenia lub wręcz przerwania ciągłości tkanek. Sytuacja jest przy tym poważna, ponieważ naturalna bariera naszego organizmu, chroniąca nas przed wnikaniem patogenów ulega uszkodzeniu i przestaje, okresowo przynajmniej, pełnić swoje funkcje. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma parametrami, które warto uwzględnić w kontekście właściwej pielęgnacji i leczenia ran i oparzeń słonecznych, które dotyczą zarówno dorosłych, jak i najmłodszych członków naszych rodzin.
Czym się różni skaleczenie od rany?
Rany dzielimy w medycynie na:
- otarcia i zadrapania,
- rany powierzchowne – do których zaliczamy zarówno drobne skaleczenia, jak i wszystkie rany, które swoją głębokością nie przekraczają warstwy podskórnej oraz
- rany głębokie, które zawsze i bez wyjątków wymagają profesjonalnej pomocy lekarza.
Niewielkie i niezbyt głębokie rany goją się najczęściej przez rychłozrost, a proces trwa od kilku dni do maksymalnie kilku tygodni i nie wymaga prowadzenia przez lekarza i/lub pielęgniarkę. Rany zajmujące duży obszar oraz głębsze, a także te, które nie ulegają zagojeniu w okresie 6-8 tygodni wymagają zawsze profesjonalnej pomocy, której należy szukać u lekarza lub u pielęgniarki specjalizującej się w leczeniu ran. Niektóre opracowania sugerują, że okres dwóch tygodni to maksymalny czas, w którym uzasadnione jest radzenie sobie z raną w oparciu o poradę farmaceutyczną i za pomocą środków dostępnych w aptekach bez recepty. Jeżeli po dwóch tygodniach rana ciągle się nie zagoiła – należy koniecznie skonsultować dalsze postępowanie z lekarzem lub pielęgniarką specjalizującą się w leczeniu ran.
Jak leczyć skaleczenia i rany?
Zanim wizyta u specjalisty być może okaże się konieczna – warto bezwzględnie pamiętać, że każda rana wymaga oczyszczenia, czyli usunięcia zabrudzeń, ew. grudek ziemi czy drobin piasku. Tylko oczyszczone rany będą się prawidłowo goić. Do oczyszczenia rany możemy użyć strumienia letniej wody oraz ewentualnie emulsji myjącej bez zawartości mydła – co nie jest konieczne, ale w niektórych sytuacjach może mieć przełożenie na skuteczność oczyszczania. Oczyszczoną ranę należy następnie odkazić przy użyciu odpowiedniego preparatu, aby wyeliminować i nie dopuścić do rozwoju niepożądanych bakterii, których obecność zawsze skutkuje zahamowaniem procesu gojenia i może się wiązać z powikłaniami. Po oczyszczeniu i zastosowaniu środka antyseptycznego ranę należy zabezpieczyć bandażem lub plastrem, wybierając produkty wysokiej jakości, czyli takie, które z jednej strony stworzą dla rany barierę przed środowiskiem zewnętrznym, a z drugiej strony zapewnią dostęp niezbędnego dla procesu gojenia tlenu.
Znaczenie odkażania w procesie prawidłowego gojenia ran i skaleczeń
Bardzo istotny jest etap odkażania rany. Jeżeli dopuścimy do rozwoju bakterii, zaniedbując właściwe postępowanie antyseptyczne – ryzykujemy rozwój infekcji miejscowej, z której w niektórych przypadkach może rozwinąć się infekcja ogólnoustrojowa, a nawet sepsa. Zainfekowana rana nie będzie się goić, a rozwój infekcji zawsze niesie ryzyko powikłań i komplikacji wymagających czasem długotrwałego leczenia lub hospitalizacji.
Jaki preparat wybrać do odkażania?
Warto w tym kontekście uwzględnić kilka parametrów warunkujących skuteczność i bezpieczeństwo dostępnych na rynku środków antyseptycznych:
- warto zwrócić uwagę na status rejestracyjny produktu, po który zamierzamy sięgnąć, pamiętając, że dla środków zarejestrowanych jako produkty lecznicze (leki) proces rejestracyjny jest najbardziej restrykcyjny i wymaga potwierdzenia zarówno ich skuteczności, jak i profilu bezpieczeństwa,
- należy dalej sprawdzić, czy dany preparat jest dopuszczony do stosowania w kategorii wiekowej osoby, której zostanie zaaplikowany,
- przy wyborze produktu warto ponadto uwzględnić poziom alergogenności, jaki przypisywany jest jego stosowaniu,
- należy zrezygnować z miejscowego stosowania antybiotyków. Takie rozwiązanie w uzasadnionych przypadkach powinien zlecić i monitorować lekarz.
Octenisept – bezpieczny lek dla dorosłych i dzieci
Niewątpliwie jednym z preparatów do odkażania godnych polecenia jest produkt o nazwie octenisept®, czyli:
- produkt leczniczy z zarejestrowanym wskazaniem do: odkażania i wspomagającego leczenia małych, powierzchownych ran,
- przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku,
- z zawartością oktenidyny, dla której nie stwierdzono właściwości uczulających, ani działań fotoalergizujących.
Octenisept® jest obecny na naszym rynku od ponad dwudziestu lat jako ceniony przez profesjonalistów antyseptyk do zapobiegania i przeciwdziałania miejscowym infekcjom w przebiegu leczenia ran. W Wytycznych Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran z 2020 roku oraz w Konsensusie Kramera z 2019 (jeden z najbardziej istotnych dokumentów z rekomendacjami dla środków antyseptycznych w terapii ran) uznano octenisept® za lek pierwszego wyboru w przypadku ran zainfekowanych oraz ran skolonizowanych przez szczepy wielolekooporne, czyli takie, którym udało się wytworzyć skuteczne mechanizmy oporności na określone grupy antybiotyków.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY