Ochrona przeciwsłoneczna – rodzaje i zastosowanie w praktyce

Ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle istotna dla zdrowia skóry, ze względu na zawarte w świetle słonecznym promieniowanie UV, które jest szkodliwe dla wyglądu i zdrowia skóry. Promieniowanie UV dzielimy na UVA, UVB i UVC. O ile to ostatnie nie ma większego wpływu na naszą skórę, o tyle UVA i UVB mogą być niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne i niedostateczna ochrona mogą prowadzić do poparzeń słonecznych, nasilonego fotostarzenia skóry oraz zwiększenia ryzyka wystąpienia raka skóry.

Filtry przeciwsłoneczne – SPF, PPD, PA

Wyróżniamy wskaźniki SPF (Sun Protection Factor), PPD (Persistent Pigment Darkening) i PA.  Różnią się one tym, że wskazują efektywność działania kosmetyku na różne typy promieniowania UV. Wskaźnik SPF informuje o ochronie przed promieniowaniem UVB, które stanowi około 5% promieniowania docierającego do powierzchni Ziemi. Najwięcej jest go latem, zwłaszcza w czerwcu. Ten rodzaj promieniowania odpowiada za rumień i poparzenia słoneczne.

Z kolei wskaźniki PPD i PA służą do pomiaru ochrony przed promieniowaniem UVA, stanowiącym około 95% promieniowania słonecznego. Ten rodzaj promieniowania jest obecny w takiej samej ilości przez cały rok. Przenika przez chmury, okna i dociera aż do skóry właściwej, niszcząc komórki odpowiadające za syntezę kolagenu, czym przyczynia się do wzmożonego fotostarzenia skóry.

Sprawdź także artykuł: Witamina D – czym jest i jakie ma właściwości?

Oznaczenia i symbole na opakowaniach

Zawsze warto zwracać uwagę na oznaczenia, które są umieszczane na opakowaniach produktów ochrony przeciwsłonecznej. Ma do duże znaczenie, jeśli chcemy zapewnić sobie prawidłową ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Na opakowaniach można znaleźć różne oznaczenia, takie jak wskaźnik SPF (np. SPF 15, SPF 30, SPF 50+), wskaźnik PA (np. PA+, PA+++, PA++++) czy symbole UVA wpisane w okrąg. Im wyższe wartości SPF i im więcej plusów przy wskaźniku PA, tym produkt mocniej chroni przed promieniowaniem. Oznaczenia PA i UVA bywają stosowane zamiennie, ponieważ oba dotyczą ochrony przed UVA.

Rozpoznanie wartości SPF i PA na opakowaniu jest kluczowe dla właściwego zabezpieczenia skóry przed promieniami UV. Skuteczna ochrona nie tylko zapobiega poparzeniom, ale także pomaga w utrzymaniu zdrowego stanu skóry.

Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych

Popularną formą ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB są kremy z filtrem. Ich skuteczność zależy od odpowiednio obfitego nałożenia produktu oraz od właściwego dobrania stopnia ochrony do potrzeb swojej skóry. Na przykład osoby posiadające bardzo bladą skórę powinny dbać o jak najwyższy stopień ochrony, podczas gdy osoby o ciemniejszej karnacji (np. fototyp południowoeuropejski lub afrykański) przez wyższą zawartość melaniny w skórze są mniej podatne na poparzenia słoneczne i mogą stosować niższą ochronę. Jednak jeśli zależy im na jak najlepszym stanie skóry i zachowaniu młodego, zdrowego wyglądu, również powinny stosować silne filtry.

Aby uniknąć poparzeń słonecznych, warto regularnie powtarzać aplikację produkt, zwłaszcza po kontakcie z wodą. Dzięki temu skóra pozostanie chroniona przez dłuższy czas.

Jeśli zależy nam na odpowiedniej ochronie skóry i zapobieganiu fotostarzeniu, powinniśmy używać produktów z filtrami przez cały rok, niezależnie od pogody. Należy jednak pamiętać, że samo stosowanie kosmetyków z filtrami nie zastępuje zdrowego rozsądku i ograniczenia ekspozycji na słońce, zwłaszcza latem, między godziną 11 a 15, kiedy ryzyko poparzeń słonecznych jest największe.


Niedoceniony suplement diety: siemię lniane
przeczytaj, dlaczego warto włączyć je do codziennej diety.

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.