Leki przeterminowane – ich segregacja oraz utylizacja


Świadomość ekologiczna Polaków rośnie. Wiele kampanii, w tym akcji skierowanych także do dzieci, pomaga w pogłębianiu i ugruntowaniu wiedzy o tym, jak właściwie segregować śmieci. Segregowanie papieru, plastiku, metali, szkła i odpadów bio przychodzi nam już w miarę naturalnie, niestety w przypadku leków nie jest to już tak oczywiste. Co zrobić kiedy mamy leki przeterminowane?


Przez wiele lat nie myśleliśmy o niewykorzystanych i przeterminowanych lekach jak o odpadach niebezpiecznych. O ile jedna tabletka nie stanowi większego problemu, tak kilkanaście ton tabletek i zawartych w nich związków chemicznych jest już realnym zagrożeniem dla środowiska oraz zdrowia i życia ogromnej ilości gatunków. Pośrednio wpływa to także na skażenie pożywienia trafiającego na nasze stoły.

Dlatego bezpieczne wyrzucanie przeterminowanych leków jest ważnym zadaniem każdego z nas. Wyrzucanie leków do kosza, toalety i odpływu umywalki jest łamaniem prawa. W niektórych gminach możemy spotkać się z karami za niewłaściwe postępowanie z przeterminowanymi lekarstwami. W tym celu każda gmina utworzyła  bezpłatne punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych  ( PSZOK). Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, wiele gmin wprowadziło również mobilną wersję PSZOK. Dzięki temu dostęp do miejsca bezpłatnej zbiórki przeterminowanych leków zostaje znacznie ułatwiony.

Poniżej mapka z zaznaczonymi punktami zbiórki odpadów.

Mapka nr 1. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych prowadzone przez gminy oraz punkty zbiórki przeterminowanych leków i termometrów rtęciowych

http://mapa.oddamodpady.pl/

Wyrzucenie leków do przeznaczonych na ten cel pojemników możliwe jest również w niektórych aptekach

Należy pamiętać jednak, że właściciele  aptek nie mają takiego obowiązku.

Lubelska OIA opublikowała ostatnio komunikat dla aptek w sprawie możliwości utylizacji produktów leczniczych, którym upłynął termin ważności. Dotyczył on leków i surowców farmaceutycznych zawierających środki odurzające i substancje psychotropowe oraz prekursory kategorii 1.

W komunikacie podkreślono, że odpady dostarczane przez pacjentów  do pojemników ustawionych w obrębie niektórych aptek nie mogą być mieszane i dodawane do odpadów wytworzonych przez aptekę. Podlegają one oddzielnemu procesowi odbioru i przekazania do utylizacji, standardowo prowadzonemu przez gminę właściwą dla lokalizacji apteki.

Zgodnie z nowelizacją ustawy z 14 grudnia 2012 r. wytworzone w aptekach odpady w postaci zdjętych protokołem ze stanu apteki produktów, w tym leków, należy przekazać do utylizacji  na podstawie elektronicznej karty przekazania odpadów. Kartę generuje się w elektronicznym systemie BDO (Baza Danych Odpadowych). Apteka, jako wytwarzający odpady, uzyskuje dostęp do systemu BDO, gdzie posiada nadany numer ewidencyjny BDO, wprowadzając własny login i hasło dostępu.

W przypadku odbioru odpadów z apteki i bezpośredniego transportu do miejsca ich utylizacji (przetworzenia, spalenia) w karcie przekazania odpadów w systemie BDO wytwarzającym odpady jest apteka, transportującym jest firma świadcząca usługę transportu do spalarni, a przejmującym odpady uprawniona do tego spalarnia. Za prawidłowe przyporządkowanie kodu odpadu do produktu oraz prowadzoną segregację produktów kierowanych do utylizacji odpowiada kierownik apteki.


Pełna treść komunikatu tutaj:

https://www.loia.pl/news/2722/komunikat-dla-aptek-ws-mozliwosci-utylizacji-produktow.html



źródło: Loia.pl / Rynekaptek.pl

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.