Grypa a koronawirus- podobieństwa i różnice

Podobieństwa i różnice między grypą a COVID-19

Grypa i COVID-19 mają częściowo takie same objawy i są chorobami wywołanymi przez wirusy – grypa przez wirus grypy, a COVID-19 przez koronawirusa. Grypa jest dobrze poznaną chorobą, a COVID-19 stale nas zaskakuje sposobem rozprzestrzeniania się, różnorodnością objawów oraz powikłaniami. Poniższy artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie jakie są podobieństwa i różnice między grypą a COVID-19.

1. Jakie są różnice między grypą a COVID-19?


Grypa  i COVID-19 to zakaźne choroby układu oddechowego, ale są one spowodowane przez różne wirusy. Grypa COVID-19 jest wywoływana przez zakażenie nowym koronawirusem (zwanym SARS-CoV-2), a grypa jest wywoływana przez zakażenie wirusami grypy.

Istnieją pewne kluczowe różnice między grypą a COVID-19. COVID-19 wydaje się rozprzestrzeniać łatwiej niż grypa, a u niektórych osób powoduje poważniejszy przebieg choroby. Może również trwać dłużej niż grypa, ale może także przebiegać bezobjawowo.
Inną ważną różnicą jest to, że mamy szczepionkę chroniąca przed grypą, a nie mamy szczepionki, która zapobiegałaby COVID-19. Obecnie najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniu jest unikanie narażenia na kontakt z koronawirusem.

2. Objawy – podobieństwa i różnice między grypą a COVID-19

Podobieństwa

Zarówno COVID-19 jak i grypa mogą powodować różny stopień nasilenia objawów, od braku objawów (bezobjawowych) do ciężkich objawów. Wspólne dla COVID-19 i grypy są następujące objawy:

Podobieństwa
Gorączka lub uczucie gorączki
Kaszel
Krótki oddech lub trudności w oddychaniu
Zmęczenie
Ból gardła
Katar wodnisty lub uczucie zapchanego nosa
Ból mięśni lub bóle całego ciała
Bóle głowy
Niektóre osoby mogą mieć także wymioty i biegunkę, choć częściej objawy te występują u dzieci niż u dorosłych

Różnice

GRYPACOVID-19
Wirusy grypy mogą powodować łagodny, średnio ciężki lub ciężki przebieg choroby. Objawy grypy zostały opisane powyżej.







COVID-19 wydaje się mieć cięższy przebieg u niektórych grup pacjentów (głównie starszych i/lub ze współistniejącymi innymi chorobami przewlekłymi). Objawy COVID-19 są takie jak wymienione powyżej.
Najbardziej charakterystycznym objawem COVID-19, nie występującym przy grypie, jest utrata u chorego węchu/i/lub smaku.

3. Jak szybko pojawiają się objawy po ekspozycji na wirusa i zakażeniu?

Podobieństwa

Zarówno w przypadku COVID-19, jak i grypy, między zakażeniem a pojawieniem się objawów choroby może minąć jeden lub więcej dni.

Różnice

Jeśli dana osoba ma COVID-19, wystąpienie objawów może nastąpić później niż przy grypie.

GRYPACOVID-19
Objawy zazwyczaj pojawiają się od 1 do 4 dni po zakażeniu.


Objawy zazwyczaj pojawiają się 5 dni po zakażeniu, ale mogą pojawić się już 2 dni po zakażeniu lub dopiero 14 dni po zakażeniu.

4. Jak długo chory może rozsiewać wirusa?

Podobieństwa

Zarówno w przypadku COVID-19, jak i grypy, możliwe jest rozprzestrzenianie się wirusa przez co najmniej 1 dzień przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów.

Różnice

Jeśli dana osoba choruje na COVID-19, może być zakaźna przez dłuższy okres czasu niż w przypadku grypy.

GRYPACOVID-19
Większość osób z grypą jest zarażona przez około 1 dzień przed wystąpieniem objawów.
Starsze dzieci i dorośli chorzy na grypę mogą najbardziej zarażać innych w ciągu pierwszych 3-4 dni choroby, ale wielu z nich może zarażać innych nawet do około 7 dni.







Nie wiemy jeszcze do końca jak długo chora osoba może rozsiewać wirusa, który powoduje COVID-19.
Obecnie uważa się, że rozprzestrzenienie się wirusa od osoby zarażonej może trwać przez około 2 dni przed wystąpieniem u niej objawów i przez co najmniej 10 dni od pojawienia się pierwszych objawów COVID-19.
W momencie kiedy COVID-19 ma przebieg bezobjawowy lub objawy ustąpią, to nadal ta osoba może być zarażona wirusem przez kolejne 10 dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku badania na obecność COVID-19.

5. Sposoby leczenia i zapobiegania – podobieństwa i różnice między grypą a COVID-19
 

Podobieństwa

Osoby z wysokim ryzykiem powikłań lub hospitalizowane z powodu COVID-19 lub grypy powinny otrzymać pomoc medyczną w celu złagodzenia objawów i komplikacji.

Różnice

GRYPACOVID-19
Osobom hospitalizowanym z powodu grypy lub wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań zaleca się jak najszybsze zastosowanie leków przeciwwirusowych.





National Institutes of Health (NIH) opracował wytyczne dotyczące leczenia COVID-19, które będą regularnie aktualizowane w miarę pojawiania się nowych dowodów dotyczących możliwości leczenia.
Obecnie lek remdesivir jest badany jako możliwy do zastosowania przy leczeniu COVID-19.
Trwają także badania nad innymi lekami i ich możliwym zastosowaniem przy COVID-19. 

Szczepionka

GRYPACOVID-19
SZCZEPIONKA DOSTĘPNA NA RYNKU SZCZEPIONKA W TRAKCIE BADAŃ
W celu ochrony przed 3 lub 4 wirusami grypy, które według przewidywań naukowców będą się pojawiać danego roku, produkuje się wiele szczepionek przeciwko grypie. Są one dopuszczone do obrotu i dostępne do stosowania w każdym kraju.Obecnie trwają prace badawcze nad wynalezieniem szczepionki zapobiegającej COVID-19, ale nie ma jeszcze informacji o tym, kiedy taka szczepionka będzie zarejestrowana i dostępna.


Opracowanie na podstawie informacji z CDC (Center of Disease Control) z sierpnia 2020 r.

mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk

Tagi: róznice między grypą a COVID-19, grypa a COVID-19

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.