preparaty do dezynfekcji rąk IYO w standardzie medycznym od firmy Medisept

Dezynfekcja sposobem na patogeny chorobotwórcze? Jak wybrać skuteczny i bezpieczny preparat do dezynfekcji rąk

Początek roku szkolnego i powrót dzieci do szkół już za nami. Rodzice zastanawiają się, w jaki sposób chronić swoje pociechy nie tylko przed wirusem SARS-CoV-2, ale i wirusem grypy. Tymczasem wielu zakażeniom wśród dzieci można zapobiec dzięki prawidłowej higienie. Na jakie aspekty zwrócić uwagę, oferując klientom preparat do dezynfekcji rąk?  

Aż 80% wszystkich infekcji jest spowodowanych przez niedostateczną higienę rąk. Usunięcie przejściowej mikroflory z dłoni przy użyciu mydła to najprostszy sposób zadbania o zdrowie. Oczywiście jest to możliwe wtedy, gdy dziecko ma dostęp do bieżącej wody. W pozostałych sytuacjach sprawdzają się preparaty do dezynfekcji rąk.

Czym różnią się środki antybakteryjne od biobójczych?

Profesjonalne środki, które działają biobójczo, eliminują 99,999% bakterii oraz 99,99% wirusów i grzybów. To właśnie liczby po przecinku mają duże znaczenie w przypadku skuteczności preparatu. Tymczasem rodzice często polegają na obietnicach producentów, ufają hasłom „antybakteryjny”, „zabija zarazki”. Czy takie produkty rzeczywiście są skuteczne i jak odróżnić je od prawdziwej dezynfekcji? Jak wybrać skuteczny preparat do dezynfekcji rąk?

Antybakteryjny czy biobójczy? Czym się różnią te dwa rodzaje preparatów?

Słowo „antybakteryjny” znaczy tyle co „usuwający bakterie”, „niesprzyjający bakteriom”. Nie jest to tożsame z bójczym działaniem preparatu, które gwarantuje pozbycie się niechcianych bakterii. Niedozwolone jest używanie na etykietach kosmetyków antybakteryjnych sformułowań typu: produkt dezynfekujący, biobójczy, zabijający 99% bakterii itp.

Środki antybakteryjne zawierają poniżej 50% alkoholu. Taka formuła nie chroni przed wirusem SARS-CoV‑2. Żeby preparat działał bójczo wobec wirusów osłonkowych (np. wirusów grypy, SARS-CoV-2 czy AIDS), powinien posiadać minimum 60% alkoholu.

Jakie informacje powinny znajdować się na opakowaniach preparatów dezynfekujących?

Wybierając preparat do dezynfekcji rąk, należy zwrócić uwagę na dwie informacje. Pierwsza to ilość, jaką należy zastosować, by preparat był skuteczny, a druga – czas działania potrzebnym do inaktywacji patogenów chorobotwórczych. Na profesjonalnych produktach do dezynfekcji możemy odnaleźć wskazane parametry. Tymczasem żele antybakteryjne nie są przebadane pod tym kątem. Z tego powodu ich producenci nie podają informacji ani o czasie działania, ani zalecanym dozowaniu produktu.

Rejestracja preparatów dezynfekujących

Warto zwrócić uwagę na informację o sposobie rejestracji produktu. Żele antybakteryjne przeważnie rejestruje się jako kosmetyk i nie są one przebadane laboratoryjnie pod kątem skuteczności. Natomiast profesjonalne preparaty dezynfekcyjne, jako środki podlegające pod ustawę o produktach biobójczych, posiadają numer pozwolenia na obrót wydawany przez Urząd Rejestracji Produktów Biobójczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Leczniczych i przechodzą testy skuteczności biobójczej wobec mikroorganizmów chorobotwórczych, deklarowanych przez producenta na etykiecie (np. bakterii, wirusów, grzybów, prątków gruźlicy). Badania mikrobiologiczne preparatów dezynfekcyjnych wykonuje się w akredytowanych laboratoriach, które potwierdzają skuteczność działania zgodną z aktualnymi normami. Producenci środków wirusobójczych zatwierdzają treść etykiet w urzędzie (URPBWMiPL). Po zatwierdzeniu nie mogą jej zmieniać, dzięki czemu mamy pewność, że podane przez nich informacje nie są tylko marketingową obietnicą, a potwierdzoną i chronioną informacją. 

Dbanie o higienę – mycie i dezynfekowanie rąk – to jeden z najprostszych i przy tym efektywnych sposobów na zminimalizowanie ryzyka zakażenia, np. wirusem SARS-CoV-2 czy bakteriami powodującymi infekcje lub zatrucia pokarmowe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby oferowany produkt był preparatem profesjonalnym, przebadanym laboratoryjnie, a nie jedynie żelem antybakteryjnym, czyli kosmetykiem o niepotwierdzonej skuteczności – mówi Waldemar Ferschke, lekarz epidemiolog, wiceprezes spółki MEDISEPT.

Preparat do dezynfekcji rąk w standardzie medycznym = skuteczność i bezpieczeństwo

Kluczowe znaczenie podczas wybierania środków do dezynfekcji ma wysoka jakość produktów, która świadczy m.in. o ich skuteczności. Skuteczna dezynfekcja prowadzi do zredukowania liczby drobnoustrojów do poziomu bezpiecznego, przy którym wirusy, bakterie, prątki i grzyby nie są w stanie zakazić człowieka.

Równocześnie wysoka jakość jest wyznacznikiem bezpieczeństwa: Wiele słyszy się o środkach do dezynfekcji rąk, które negatywnie wpływają na skórę – wysuszają ją, a nawet prowadzą do alergii. Tymczasem w profesjonalnych środkach w standardzie medycznym, takich jak preparaty IYO od MEDISEPT, skład jest skomponowany w taki sposób, żeby chronić skórę przed wysuszeniem i dodatkowo ją pielęgnować. Wszystko to dzięki zawartości tzw. humektantów, czyli substancji nawilżających jak np. olejki – dodaje Waldemar Ferschke.

Środki do dezynfekcji w najwyższej jakości, czyli w standardzie medycznym, wytwarza się zgodnie z normami europejskimi. Podlegają również systematycznym kontrolom wewnętrznym. Produkuje się je z wysokiej jakości alkoholu, zatwierdzonego przez międzynarodowy organ – European Chemicals Agency. Te działania zapewniają powtarzalność produkcji, co w praktyce oznacza, że każda partia produktów ma tak samo wysoką jakość i szerokie spektrum działania.

W obliczu coraz częstszych epidemii, takich jak choćby sezonowa grypa, już kilka lat temu zdecydowaliśmy się na wprowadzenie na rynek środków dezynfekcyjnych również dla użytkowników indywidualnych. W poręcznych formatach zamknęliśmy preparaty, których na co dzień używają lekarze i pielęgniarki na blokach operacyjnych czy oddziałach zakaźnych. A jeśli coś sprawdza się w najbardziej wymagającym środowisku szpitalnym, to zda test skuteczności i bezpieczeństwa również w życiu codziennym – podsumowuje Waldemar Ferschke, wiceprezes największej polskiej firmy produkującej środki do dezynfekcji w standardzie medycznym i zaopatrującej sektor zdrowia.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.