Cynamon, przyprawa znana od wieków, jest ceniony za swoje działania prozdrowotne. W tym artykule przyjrzymy się jego pozytywnym właściwościom, zastosowaniu w kuchni oraz potencjalnym wpływie na odchudzanie.
Cynamon działania przeciwwirusowo, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, ma właściwości przeciwzapalnie i jest bogaty w przeciwutleniacze, co stanowi o jego potencjale antyoksydacyjnym i przeciwnowotworowym.
Badania sugerują, że spożywanie tej przyprawy pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu i w walce z podwyższonym ciśnieniem krwi, przez co wspiera pracę serca. Może też wspomagać leczenie cukrzycy, poprzez zwiększenie wrażliwości na insulinę i regulację poziomu glukozy.
Ze względu na działanie przeciwzapalne, w tradycyjnej medycynie indyjskiej jest używany do łagodzenia stanów zapalnych układu trawiennego.
Przeciwwskazania
Oprócz właściwości zdrowotnych cynamonu istnieją również potencjalne skutki uboczne jego spożywania. Przyprawa ta zawiera substancję zwaną kumaryną, która w dużych ilościach może być szkodliwa dla zdrowia. Objawami lekkiego przedawkowania mogą być biegunka, ból brzucha lub wzdęcia. Z kolei przy znacznym przekroczeniu bezpiecznej dawki, można narazić się na uszkodzenie wątroby czy nerek. Z tego powodu należy spożywać cynamon umiarkowanie, unikając przekraczania zalecanej dziennej dawki, którą wyznaczono jako jedną łyżeczkę (około 6 gramów).
Osoby, które borykają się z problemami zdrowotnymi, szczególnie związanych z wątrobą oraz alergiami, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji cynamonem.
Mimo możliwych przeciwwskazań, warto rozważyć stosowanie cynamonu z uwagi na jego potencjalne korzyści zdrowotne. Dodając cynamon do swojej codziennej diety, można cieszyć się jego pozytywnym wpływem na organizm.
Świeca sojowa Ciastka z Cynamonem
Cynamon – zastosowanie w kuchni
Cynamon można stosować na wiele sposobów, na przykład posypać nim jogurt czy musli, dodać do owsianki lub ciasta, czy też użyć do przyprawienia duszonych warzyw lub mięsa. Możliwości są praktycznie nieograniczone, a dodatkowo można cieszyć się jego korzystnym wpływem na zdrowie.
Cynamon cejloński
Cynamon cejloński różni się od innych odmian cynamonu i uważany jest za produkt najwyższej jakości. Ceni się go za delikatny smak i intensywny aromat. Ponadto, zawiera mniej kumaryny, co czyni go bezpieczniejszym w stosowaniu niż cynamon chiński.
Kora cynamonu cejlońskiego jest uzyskiwana z wewnętrznej warstwy kory drzewa cynamonowego. Jest delikatniejsza i bardziej aromatyczna niż kora cynamonu chińskiego, co czyni ją popularnym składnikiem w kuchniach na całym świecie.
Cynamonowiec cejloński – korzyści i przeciwwskazania
Cynamon cejloński wykazuje podobne właściwości zdrowotne co inne odmiany cynamonu, ale dzięki niższej zawartości kumaryny jest bezpieczniejszy w stosowaniu. Jednak osoby z nadwrażliwością na cynamon powinny zachować ostrożność, nawet przy spożywaniu tej odmiany kory cynamonowca.
Cynamon na odchudzanie – fakty i mity
Mity dotyczące wpływu cynamonu na odchudzanie sugerują, że jest to magiczna przyprawa, która sama w sobie może spowodować utratę wagi. Nie ma jednak jasnych dowodów na to, że spożywanie cynamonu prowadzi do znaczącej redukcji masy ciała. Istnieją pewne badania sugerujące, że cynamon może mieć niewielki wpływ na metabolizm glukozy oraz na poprawę wrażliwości na insulinę. Niemniej jednak, znaczące redukcje masy ciała związane wyłącznie ze spożywaniem cynamonu nie zostały potwierdzone.
Balsam brązujący do ciała i twarzy pomarańcza z cynamonem
Jak spożywać cynamon dla efektywności w odchudzaniu
Jeśli chcemy wykorzystać potencjalne korzyści cynamonu dla odchudzania, należy spożywać go umiarkowanie jako część zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia, a nie opierać się wyłącznie na mitycznych odchudzających właściwościach tej przyprawy.
Nie istnieje magiczny specyfik, który pozwoli nam chudnąć mimo nadwyżki kalorycznej. Proces redukcji masy ciała jest skomplikowany i wymaga spożywania nieco niższej ilości kalorii, niż potrzebujemy do utrzymania swojej masy ciała. Choć cynamon może wspomagać spalanie tłuszczu, nie zastąpi dobrze zbilansowanej diety redukcyjnej.