Kakao – właściwości, charakterystyka, wpływ na zdrowie

To produkt o bogatej historii i wszechstronnych zastosowaniach, znany ludziom od prawie czterech tysięcy lat. Choć z początku był używany podczas obrzędów religijnych, z czasem sprawnie przeszedł do codzienności wielu z nas. W tej publikacji omówimy definicję kakao, jego składniki, właściwości zdrowotne, przeciwwskazania, sposoby przygotowywania oraz zastosowanie w kosmetyce.

Ziarna kakaowca

Kakao pochodzi od rośliny zwanej kakaowcem. Jego ziarna są bogate w składniki odżywcze, które przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Są naturalnym surowcem wykorzystywanym do produkcji m.in. masy kakaowej, masła kakaowego oraz proszku kakaowego. Ten ostatni – znany nam najbardziej i obecny w większości gospodarstw domowych – ma bardzo szerokie spektrum przeznaczenia.

Zastosowanie w różnych dziedzinach

Kakao stosuje się nie tylko w produkcji czekolady i przemyśle spożywczym, ale także w medycynie, farmacji oraz kosmetyce. Jego potencjalne korzyści zdrowotne sprawiają, że ten naturalny składnik jest coraz częściej wykorzystywany w różnych dziedzinach. W domowych warunkach kakao jest używane do przyrządzania napoju, wypieków, a także potraw, takich jak owsianki i omlety.

Zdrowotne właściwości kakao

Zawiera wiele cennych składników odżywczych, które przynoszą liczne korzyści zdrowotne. Znajdujące się w nim teobromina, kofeina oraz polifenole działają korzystnie na układ nerwowy, poprawiając koncentrację i redukując stres. Dodatkowo, kakao jest bogate w potas, co może przyczynić się do utrzymania prawidłowego ciśnienia tętniczego.

Ważne składniki

W ziarnach kakaowca znajdują się składniki, takie jak: magnez, żelazo, fosfor, cynk, teobromina, kofeina, polifenole, tryptofan, witaminy A, C, E oraz z witaminy z grupy B. Poprzez tak szerokie portfolio substancji, ma korzystny wpływ na organizm człowieka. Przeciwdziała procesom starzenia, dzięki zawartości przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki tlenowe. Ponadto, zwiększa poziom energii. Regularne spożywanie tego składnika diety zmniejsza ryzyko zawału serca, cukrzycy i depresji.

Teobromina i jej pozytywny wpływ na organizm

Teobromina, zawarta w kakao, ma działanie pobudzające i ogranicza zmęczenie. Wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, zwiększając poziom „dobrego cholesterolu” we krwi. Wspomaga także prawidłową pracę serca i reguluje ciśnienie krwi, rozszerzając naczynia krwionośne. Ma też działanie przeciwkaszlowe.

Magnez: istotny składnik zawarty w kakao

Jest znakomitym źródłem magnezu, który odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Magnez wspiera pracę dróg oddechowych i mięśni. Poprawia trawienie, pamięć i pracę układu nerwowego. Utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi.

Z czym to się je?

Może być przyrządzane zarówno w postaci gorącego napoju, jak i dodawany do wypieków, deserów. Świetnie sprawdzi się także jako składnik omletów czy placuszków. Jest też składnikiem czekolady i innych słodyczy.

Alternatywy dla wyrobów z czekoladą

Dla osób preferujących naturalne produkty, idealnym wyborem będzie surowe kakao, które zachowuje wszystkie swoje cenne właściwości i wartości odżywcze. Na rynku dostępne są także tak zwane surowe czekolady, zawierające 100% kakao, bez konszowania lub konszowane na zimno i bez dodatku cukru.

zdjęcie: kubek z kakao

Zalecane dzienne spożycie kakao

Według wielu ekspertów, zalecane dzienne spożycie kakao wynosi około 25-30 g dziennie. Taka ilość zapewni dostarczenie wielu cennych składników odżywczych bez ryzyka nadmiernego spożycia kofeiny i innych potencjalnie szkodliwych substancji.

Przeciwwskazania

Mimo licznych korzyści zdrowotnych, istnieją sytuacje, w których spożycie tego produktu może być szkodliwe. Nadmierne spożycie kofeiny zawartej w kakao może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, pobudzenia oraz bezsenności.

Zbyt duże ilości tego składnika w diecie mogą także potęgować problemy z przyswajaniem żelaza. Dlatego ważne jest zachowanie umiaru, zwłaszcza przez osoby narażone na te zagrożenia.

Kto powinien unikać kakao?

Osoby cierpiące na problemy z sercem, nadciśnienie tętnicze czy problemy ze snem powinny ograniczyć jego spożycie lub skonsultować się z lekarzem w tej kwestii. Z oczywistych względów, również osoby uczulone na kakao muszą unikać tego składnika. Warto również pamiętać, że kakao jest dość kaloryczne – a tym bardziej – to przyrządzone w formie napoju z cukrem i pełnotłustym mlekiem. Dlatego osoby, które starają się zredukować masę ciała, powinny zwracać uwagę na ilość i częstotliwość jego spożywania.


Jak obliczyć deficyt kaloryczny – poradnik

zdjęcie: miska z surowym kakao

Stały gość kosmetyczek

Kakao jest coraz częściej wykorzystywane w kosmetologii, zwłaszcza w produktach do pielęgnacji skóry. Zawarte w nim substancje odżywcze, takie jak witaminy z grupy B, magnez czy przeciwutleniacze, przynoszą wiele korzyści dla skóry, zapewniając jej nawilżenie, natłuszczenie, regenerację i ochronę.

Właściwości upiększające kakao

Dzięki swoim właściwościom nawilżającym i odżywczym, kakao może pomóc w poprawie elastyczności skóry. Ponadto, zawarte w nim przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki, które są jedną z przyczyn starzenia się skóry.

Przeciwwskazania i potencjalne zagrożenia związane z zastosowaniem na skórę

Nie należy jednak przesadzać z aplikacją produktów zawierających kakao, zwłaszcza jeśli ma się skórę wrażliwą i skłonną do alergii lub problemy dermatologiczne. Nadmierne stosowanie kosmetyków z kakao może prowadzić do podrażnień lub alergicznych reakcji skórnych.

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.