W czwartek 26 listopada b.r. ustawa o zawodzie farmaceuty była omawiana na posiedzeniu senatu, a w piątek 27 listopada, poprawki zgłoszone w senacie trafiły z powrotem do senackiej komisji zdrowia. Poprawki dotyczyły zapisów związanych z granicą niezależności wykonywania zawodu.
Sprawozdanie z prac komisji zdrowia w senacie
W dniu 26 listopada odbyła się w senacie debata nad ustawą o zawodzie farmaceuty.
Senator – sprawozdawca, Agnieszka Gorgoń-Komor mówiła o tym, że ustawa była bardzo oczekiwana przez środowisko farmaceutyczne i że jest ona analogiczna do ustaw takich jak: ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawa o zawodach pielęgniarki i położonej oraz ustawa o zawodzie fizjoterapeuty. Dodatkowo ustawa o zawodzie farmaceuty jest jednym z elementów porządkowania systemu ochrony zdrowia, podnosi rangę zawodu, a także reguluje ważne kwestie pomiędzy właścicielami aptek a pracownikami. Senator przypomniała także, że w świetle ustawy i w ramach opieki farmaceutycznej farmaceuta jest uprawniony do: prowadzenia konsultacji farmaceutycznych, wykonywania przeglądów lekowych, opracowywania indywidualnego planu opieki farmaceutycznej, wykonywania prostych badań diagnostycznych oraz wystawiania recept w ramach kontynuacji zaleceń lekarskich.
Nowym rozwiązaniem wprowadzonym do ustawy jest też usługa farmacji klinicznej, która została zdefiniowana jako „działanie na rzecz zwiększenia skuteczności, bezpieczeństwa i zasadności, w tym także ekonomicznej, użycia produktów leczniczych oraz wsparcie lekarza prowadzącego leczenie w zakresie farmakoterapii, realizowane przez farmaceutę w podmiocie wykonującym działalność leczniczą na rzecz pacjenta”.
Senator wspomniała także, że bardzo ważnym zapisem w ustawie jest zapewnienie farmaceucie niezależnego wykonywania zawodu. Punkt ten spotkał się ze zdecydowaną reakcją pracodawców. W ich imieniu wystąpił pan Marcin Piskorski, który wyraził m.in. obawy, że taki zapis będzie niebezpieczny w przypadku konfliktu pracodawcy z farmaceutą.
Niezależność kluczową wartością w zawodzie farmaceuty
W toku prac komisji przywrócono także przesłankę dotyczącą uporczywości, która znajdowała się w pierwotnym projekcie rządowym, ale ostatecznie została usunięta. Niezależność farmaceuty stanowi na pewno jedną z kluczowych wartości w zawodzie farmaceuty. Komisja przyjęła także poprawkę związaną z obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej dla farmaceutów, związanym ze sprawowaniem opieki farmaceutycznej i udzielaniem usług farmaceutycznych, analogicznie do rozwiązań dla innych zawodów medycznych.
Uwzględniono również poprawkę dotyczącą przeprowadzania przez farmaceutów szczepień ochronnych zgodnie z przepisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. W obliczu trwającej pandemii COVID-19 jest to krok w dobrą stronę. Polska tym samym dołączy do grona 12 krajów UE, w których farmaceuci od wielu lat prowadzą szczepienia.
Opieka farmaceutyczna – jak powiedział na posiedzeniu wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, jest świadczeniem zdrowotnym i została wpisana do ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Obecnie trwa przygotowywanie pilotażu opieki farmaceutycznej, który ma na celu sprawdzenie jak taka opieka w praktyce będzie przebiegała. Wiceminister Miłkowski mówił też o dokumentacji medycznej i o współpracy pomiędzy lekarzem i farmaceutą w zakresie pilotażu opieki.
Ustawa o zawodzie farmaceuty ponownie w senackiej komisji zdrowia
W dniu 27 listopada ustawa o zawodzie farmaceuty trafiła z powrotem do senackiej komisji zdrowia z powodu zapisów dotyczących granic niezależności zawodowej farmaceutów.
Zgłoszone poprawki dotyczyły art. 83 w pkt.13 gdzie dodaje się słowo „rażąco” w miejscu wcześniej zaproponowanego słowa „uporczywie”. Zapisy te dotyczą kwestii możliwości cofnięcia przez organy inspekcji farmaceutycznej zezwolenia na prowadzenie apteki w sytuacji, kiedy niezależność farmaceutów w niej pracujących mogła być naruszana w sposób „uporczywy” lub jak postulowali posłowie – „rażąco”.
Wiceminister Miłkowski na posiedzeniu komisji mówił, że jest przeciwny tej poprawce, ponieważ oba sformułowania są niedookreślone. Ostatecznie jednak członkowie komisji zdrowia poparli w głosowaniu utrzymanie zapisu „uporczywie”.
Opracowanie
mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk