W dniach 19 – 20 października, w internetowej formule, odbyło się XVI Forum Rynku Zdrowia. Okoliczności towarzyszące tegorocznemu Forum skłaniały do omówienia rozwiązań poprawiających zarządzanie szpitalami i funkcjonowanie polskiego systemu opieki zdrowotnej w kontekście odczuwanej od kilku miesięcy pandemicznej rzeczywistości. 21 debat, realizowanych przez studio telewizyjne, transmitowane było m.in. w portalu rynekzdrowia.pl i na stronie forumrynkuzdrowia.pl.
Podczas sesji: „Zarządzanie szpitalami w czasach epidemii”, która odbyła się 19 października wszyscy prelegenci zwracali uwagę na problemy z koordynacją na wszystkich szczeblach zabezpieczenia szpitalnego.
Tego zdania była na przykład Klaudia Rogowska, dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. „Nie wszędzie jest odpowiednia ilość miejsc. Dlatego konieczna jest koordynacja w kierowaniu pacjentów, żeby trafiali na odpowiedni poziom zabezpieczenia szpitalnego, bo niestety nie zawsze pacjenci trafiają do szpitali właściwych dla ich stanu zdrowia” – powiedziała.
Zarządzanie szpitalami – brakuje odpowiedniej koordynacji zewnętrznej
Prof. Waldemar Wierzba, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie stwierdził, że wewnątrzszpitalnych problemów nie mają, są też odpowiednio doposażeni sprzętowo.
„Natomiast mamy problem z tym, że trafiają do nas pacjenci covidowi, którzy nie powinni trafić na III poziom zabezpieczenia szpitalnego. A także chorzy, którzy mieli wykonane testy kasetkowe z dodatnim wynikiem. Tymczasem testy wykonywane u nas pokazują wynik ujemny” – zwrócił uwagę Prof. Wierzba.
Według Profesora problem tkwi w słabych, niewiarygodnych testach oraz kierowaniu pacjentów do nieodpowiednich poziomów zabezpieczenia covidovego.
Podczas sesji zwrócono też uwagę na fakt, że 92% pacjentów hospitalizowanych w polskich szpitalach nie wymaga zastosowania respiratorów, co powoduje, ze brakuje potem miejsc dla tych najciężej chorych. W innych państwach w Europie sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
„Dlatego dobrze się stało, że wojewoda wydał decyzję, że mają być do nas kierowani tylko pacjenci z potwierdzonym testem i w poważnym stanie” – dodał na koniec swojego wystąpienia Prof. Wierzba.
Na złą koordynację zewnętrzną narzekał też Władysław Perchaluk, dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, prezes zarządu Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. Powiedział, że problem braku właściwej koordynacji szpitale starały się rozwiązać samodzielnie, w ramach organizacji zrzeszającej szpitale powiatowe w województwie śląskim.
za RR/Rynek Zdrowia, 19 października 2020r.