10 marca 2021 roku ruszyły zapisy na szczepienia osób przewlekle chorych

10 marca ruszają zapisy na szczepienia osób przewlekle chorych

4 marca minął rok od stwierdzenia w Polsce pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem. Mimo iż zapisy na szczepienia ruszyły jesienią ubiegłego roku, tak sam proces szczepień Polaków na Covid-19 rozpoczął się dopiero 27 grudnia. Od stycznia br. wykonano ponad 4 mln zastrzyków w ponad 6 tys. punktach szczepień. Stopniowo do programu szczepień dopuszczane są kolejne grupy pacjentów. 6 marca Minister Zdrowia wydał komunikat, w którym wydłużył okres między pierwszą a drugą dawką szczepionki.

Wkraczamy w kolejny etap zapisów na szczepienia

Marzec to otwarcie rejestracji i szczepień dla kolejnych grup z etapu I Narodowego Programu Szczepień. Ważne daty w tym miesiącu to:

  • 7 marca – zakończenie szczepień nauczycieli;
  • 8 marca – rozpoczęcie dodatkowych szczepień z grupy 0;
  • 10 marca – otwarcie rejestracji dla pacjentów chorych przewlekle;
  • 15 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów chorych przewlekle;
  • 22 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów w wieku 69 lat;
  • 29 marca – rozpoczęcie szczepień służb mundurowych.

Szczepimy się! Zalecenia Rady Medycznej

Badania nad Covid-19 trwają, ale wykonane do tej pory prace naukowców dowodzą, że wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych oraz przewlekle chorych. Pacjenci z chorobami współistniejącymi mają obniżoną odporność, a występujące u nich problemy zdrowotne to większe ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań wywołanych koronawirusem. Żeby chronić słabszych – 15 marca ruszają szczepienia przewlekle chorych.

Zapisy na szczepienia osób w wieku od 65 – 69 lat rozpoczną się 11 marca

Wymienione grupy pacjentów zawierają się w grupie 1b dla której od 10 marca rozpoczną  się zapisy na  szczepienia, a od 15 marca właściwe szczepienia. Do grupy 1b zaliczają się pacjenci poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.
Rejestracja będzie realizowana zgodnie z harmonogramem:

DATAGRUPA
11.03. – 13.03.Rocznik 1952
18.03. – 20.03.Rocznik 1952 – 1954
22.03. – 24.03.Rocznik 1952 – 1956
25.03. – 27.03.Grupa 70+


Zapisu na szczepienia można dokonać najszybciej poprzez formularz zgłoszeniowy.

Jest to najdogodniejsza forma zapisów na szczepienie, gdyż:

  •  można zrobić to „ od ręki „ – nie trzeba czekać na swoją kolej rejestracji;
  •  po przesłaniu formularza, nie trzeba będzie  już nigdzie dzwonić, ani pisać- – konsultanci z infolinii sami skontaktują się w celu umówienia terminu szczepienia.

Kolejność szczepień u pacjentów przewlekle chorych

W celu sprawnego przeprowadzenia szczepień również wśród osób przewlekle chorych obowiązuje kolejność szczepień. Na początku szczepionkę będą mogli przyjąć pacjenci:

  • dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek;
  • z chorobą nowotworową, u których po dni 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią;
  • po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne;
  • poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.


Rada Medyczna rekomenduje, by szczepieniami objąć również pacjentów, którym zdiagnozowano choroby onkologiczne, a którym jeszcze nie podjęto leczenia, a także pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do przeszczepów. Skierowania dla tej grupy wystawione będą automatycznie.

Pacjenci dializowani będą mogli się zaszczepić w swojej stacji dializ, osoby hospitalizowane – w szpitalach, w których są leczone. Uprawnieni będą mogli także skorzystać ze szczepień w szpitalach węzłowych lub w wybranym przez siebie punkcie populacyjnym.

Potrzebującym udostępnione będą także mobilne zespoły szczepiące. Przyjadą one do osób, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu. O kwalifikacji do szczepień zdecydują lekarze prowadzący oraz medycy tuż przed podaniem samej szczepionki.

Ministerstwo Zdrowia w uzgodnieniu ze specjalistami we właściwych dziedzinach medycyny udostępniło wytyczne dotyczące szczepienia pacjentów po i w trakcie leczenia onkologicznego oraz pacjentów po przeszczepach.

Cały komunikat ws pacjentów z grupy 1B tutaj.

Minister Zdrowia zmienia schematy szczepień przeciw COVID-19

Obecnie w Polsce dostępne są szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca.
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Rady Medycznej, druga dawka szczepionki AstraZeneca powinna być podana w okresie 12 tygodni po otrzymaniu przez pacjenta pierwszej dawki. W przypadku szczepionek Pfizer drugą dawkę należy podać w czasie do 42 dni po pierwszym zastrzyku.
Zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej zmienią się też zasady szczepień osób, które już przeszły Covid-19. Rada Medyczna zaleca aby ozdrowieńcy byli szczepieni później. Mają oni przyjąć jedną dawkę szczepionki po 6 miesiącach, licząc od dnia uzyskania wyniku testu potwierdzającego zakażenie.

Cały komunikat MZ z 6 marca br. tutaj.


źródło: www.gov.pl

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Klucz do zdrowia i energii: witamina B

W trosce o zdrowie, często sięgamy po różnorodne składniki odżywcze, które są podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym z

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.