Zdrowy styl życia w ostatnich latach zyskał na popularności: nie tylko jako wyidealizowane hasło czy trudny do osiągnięcia cel. Coraz częściej lifestyle, który ma nieść pozytywny wpływ na naszą kondycję fizyczną oraz psychiczną, traktowany jest jako realny do zrealizowania plan.
Hasło „od jutra zacznę” wrogiem numer jeden
Jeszcze kilka lat temu głównym celem zmiany codziennych nawyków była poprawa wyglądu. Teraz naszą uwagę kierujemy także na kondycję szeroko pojętego zdrowia. Choć już sama perspektywa wielu korzyści, które niesie ze sobą zdrowy styl życia, działa motywująco, same postanowienia nie wystarczą. Zamiast mglistych obietnic „zacznę od jutra/ od poniedziałku/ po świętach”, postaw sobie realny do zrealizowania cel.
Zdrowy styl życia to maraton, nie sprint
Po pierwsze zacznij od takich działań, które będą wyzwaniem, ale nie murem nie do przeskoczenia. Zamiast pięciu wykańczających workoutów tygodniowo, zacznij od spacerów, np. po 10 tysięcy kroków dziennie. Ciężkie, siłowe treningi, na które organizm nie jest jeszcze przygotowany, mogą skutkować kontuzją, która wyeliminuje Cię z ruchu na następne dni, a nawet tygodnie. Kieruj się zasadą baby steps: w dalszej perspektywie to one doprowadzą najdalej. Ważna z perspektywy długofalowych realizacji jest cierpliwość, ale także przyjemność płynąca z tego, co robisz.
Pamiętaj: nic na siłę.
Zdrowy styl ma wpłynąć na jakość życia, a nie je pogarszać.
Zrównoważona dieta jednym z filarów zdrowego stylu życia
Podzielimy się dość niepopularną opinią: spożywanie posiłków tylko do 18.00 jest bez sensu. Jeśli swoje codzienne zadania kończysz wieczorem, a w tym czasie umierasz z głodu, możesz wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Spontaniczne chwycenie np. za ciastko może skończyć się pochłonięciem całego pudełka, co w efekcie może doprowadzić do zwiększenia masy ciała lub efektu jo-jo. Jedzenie ma być naszym sprzymierzeńcem, dlatego powinniśmy jeść wtedy, gdy czujemy głód, z uwagą dobierając składniki. Dbaj o to, by na talerzu pojawiały się zarówno warzywa, owoce, białko, produkty zbożowe, jak i tłuszcze. W przygotowaniu posiłku ważne będą proporcje: jeśli masz problem z ustalaniem ilości składników, zgłoś się o pomoc do wykwalifikowanego dietetyka.
Jak samodzielnie układać zrównoważoną dietę
Wprowadzając zmiany do jadłospisu zdrowego stylu życia weź pod uwagę takie aspekty jak:
- Ilość białka. Upewnij się, że każdy posiłek zawiera jego źródło, takie jak chude mięso, ryby, jaja, nabiał, ale także te pochodzenia roślinnego jak tofu lub strączki, które zwiększają uczucie sytości i mogą wpłynąć na ograniczenie podjadania.
- Unikaj smażenia w głębokim tłuszczu. Pora skończyć z polewaniem oleju hojną ręką: korzystaj z miarek, używaj też dobrej patelni lub wybieraj pieczenie w piekarniku.
- Koniecznie wprowadź warzywa do każdego posiłku, aby zwiększyć spożycie błonnika, witamin i minerałów. Możesz pozwolić sobie na dzienną porcję owoców, którymi warto zastąpić niezdrowy deser.
- Chrup orzechy, pestki i nasiona: są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, których potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ich ilością (są kaloryczne).
- Słodzone napoje to prawdziwa pułapka! Uważaj zarówno na produkty gazowane, ale także na ciepłe trunki z dodatkami (cukier, mleko, syropy) oraz alkohol. Pamiętaj przede wszystkim o piciu wody.
Zdrowy styl życia i jego sprzymierzeniec
Regularna aktywność fizyczna to bardzo ważny element zdrowego stylu życia. Ma pozytywny wpływ na pracę serca, rozwija siłę mięśni, pomaga w utrzymaniu lub redukcji masy ciała i poprawia nastrój.
Na sukces w wypracowaniu pożądanej sylwetki wpłynie systematyczność oraz radość z aktywności, w którą inwestujemy czas i energię. Znajdź formę ruchu odpowiednią dla siebie: zmuszając się do czegoś, co nas nie interesuje, tylko odsuniemy się od realizacji planów.
Regularna aktywność nie powinna ograniczać się tylko do planowanych treningów, na przykład na siłowni. Istotne będą codzienne spacery, joga, rozciąganie, czy aktywności związane z domowymi obowiązkami (zabawy z psem, wynoszenie śmieci, odkurzanie mieszkania: wtedy również spalamy kalorie!).
Kiedy rozum śpi, ciało odpoczywa
Paradoksalnie podstawowym ogniwem zmian będzie nie ilość nowych zdań a odpoczynek. Niedobór snu będzie odczuwany nie tylko jako zmęczenie, ale także wpłynie na pogorszenie nastroju i problemy z koncentracją. Kolejne następstwa niedosypiania to osłabienie układu odpornościowego. Jeśli jednym z Twoich celów będzie zmniejszenie masy ciała, ilość przespanych godzin również będzie kluczowa.
Zdrowy tryb życia obniża ryzyko pojawienia się depresji
Daj sobie czas
Holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, to uważność na każdy jego aspekt.
O czym powinniśmy pamiętać na starcie nowo obranej drogi?
Żadna trwała i dobra metamorfoza nie nastąpi z dnia na dzień. Wprowadzenie radykalnych zmian może sprawić, że spalimy się już na starcie. Wprowadzaj nowości krok po kroku: dziś wybierz schody zamiast windy, chwyć za jabłko zamiast batonika. I przede wszystkim uwierz w siebie.