Włosing – skuteczna pielęgnacja włosów w pigułce

Włosing to podejście, które koncentruje się na świadomej i skutecznej pielęgnacji włosów, a także na dobieraniu odpowiednich kosmetyków, takich jak szampony, odżywki czy maski, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Co to jest włosing?

Pojęcie włosingu zostało stworzone przez Agnieszkę Niedziałek – polską prekursorkę świadomej pielęgnacji włosów. Na Facebooku działa grupa o nazwie „WŁOSING”. Pomysł na jej utworzenie zrodził się w środowisku Agnieszki, aby odciążyć jej skrzynkę mailową. Grupa zrzesza sympatyków włosingu dzielących się radami i doświadczeniami.

Świadoma pielęgnacja to działania, w których uwzględnia się kondycję nie tylko włosów, ale także skóry głowy. To znajomość składów kosmetyków, różnych metod mycia i nakładania produktu w zgodzie z indywidualnymi potrzebami.

Włosing polega na regularnym myciu i odżywianiu włosów, stosowaniu odpowiednich produktów pielęgnacyjnych oraz zachowaniu równowagi peh.

Jak rozpocząć przygodę z włosingiem?

Rozpoczęcie świadomej pielęgnacji włosów związane jest przede wszystkim z identyfikacją własnych potrzeb, a także z dokształcaniem się w temacie włosingu. Warto zwrócić uwagę na porowatość włosów oraz problemy, z jakimi mamy do czynienia, aby dobrać odpowiednie produkty i metody pielęgnacyjne. Można zasięgnąć porady bardziej doświadczonej osoby, poszukać informacji na grupach na Facebooku lub zadać tam pytanie na nurtujące nas tematy.
Spokojnie, nie trzeba od razu stać się specjalistą w tej dziedzinie. Wystarczy znajomość podstaw i podejmowanie drobnych kroków, aby kondycja naszych włosów widocznie się poprawiła.

Jaką rolę odgrywa mycie w pielęgnacji włosów?

Częstotliwość mycia włosów zależy od indywidualnych preferencji oraz typu włosów. Osoby o włosach przetłuszczających się mogą potrzebować częstszego mycia, podczas gdy osoby o mniej przetłuszczających się włosach mogą ograniczyć jego częstotliwość, aby uniknąć nadmiernego przesuszenia i podrażnienia.
Myjmy włosy wtedy, kiedy czujemy, że jest to potrzebne. Nie wcześniej, nie później.

Szampon w kostce Zielona Herbata

Jak dobrać odpowiedni szampon do pielęgnacji włosów?

Dobranie odpowiedniego szamponu jest kluczowe, aby zapewnić dobre oczyszczenie włosów bez naruszania naturalnej równowagi skóry głowy. W codziennej pielęgnacji powinniśmy unikać mocnych detergentów, takich jak SLS (Sodium Laureth Sulfate), nieco delikatniejszy SLES (Sodium Laureth Sulfate), ale także Sodium Coco-Sulfate, Ammonium Laureth Sulfate, Ethyl PEG-15 Cocamine Sulfate.

Na co dzień warto wybierać łagodne szampony z łagodnymi detergentami, między innymi: Cocamidopropyl Betaine (może wywoływać reakcję alergiczną), Coco Betaine, Lauramidopropyl Betaine, Disodium Cocoamphodiacetate, Coco Glucoside, Decyl Glucoside, Capryl Glucoside, Lauryl Glucoside, Decyl Polyglucos, Behentrimonium Chloride, Behentrimonium Methosulfate, Benzalkonium Chloride, Cetrimonium Chloride.

Nie popadajmy jednak ze skrajności w skrajność. Jeśli tylko mocne detergenty nam służą i nie podrażniają, dobrze jest wprowadzać je do pielęgnacji, np. raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie, aby dokładniej umyć skórę głowy i zmyć warstwę silikonów z włosów.

Jak pielęgnować skórę głowy podczas mycia włosów?

W trakcie mycia włosów warto pamiętać o delikatnym masowaniu skóry głowy, co pobudza krążenie krwi i może przyczynić się do zdrowszego wzrostu włosów. Dodatkowo, dobrze dobrane szampony i odżywki mogą także wspierać kondycję skóry głowy.



Równowaga peh – czy nie wyprowadzi mnie z równowagi?

Czym właściwie jest to „peh”? Jest to skrót oznaczający proteiny, emolienty i humektanty. To od ilości tych składników w pielęgnacji będzie zależało, czy nasze włosy będą szorstkie i matowe, zbite w strąki, napuszone, czy też idealnie gładkie, miękkie i lśniące.

Proteiny są budulcem włosów.

Nadają im objętości i połysku oraz uzupełniają ubytki. Bez nich włosy mogą być matowe i oklapnięte. Z kolei ich nadmiar może powodować puszenie i plątanie się.
Na etykietach szukaj składników takich jak: Keratin, Hydrolized Keratin, Collagen, Hydrolyzed Elastin, Albumen, Caseine, Chitosan, Yoghurt, Alanine, Arginine, Cysteine, Histidine, Glycine, Hydrolized Silk, Isoleucine oraz nazw zawierających w sobie słowo „proteine” (ang. białko).

Emolienty to różnego rodzaju oleje, woski, silikony, które otulają nasze włosy.

Tworzą warstwę ochronną zapobiegającą utracie wody, nadają miękkości i połysku. To one, odpowiednio dobrane, pomagają w uzyskaniu efektu tafli na włosach. Ich niedobór może objawiać się suchymi, szorstkimi i zbyt lekkimi, niedociążonymi włosami. Z kolei ich nadmiar może powodować strączkowanie się włosów, ich przyklapnięcie i nadmierne obciążenie.

Na etykietach produktów szukaj składników takich jak:
Lanolin, Paraffinium Liquidum, Wax, Vaseline/Petrolatum, Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Dimethiconol (silikon), Dimeticone (silikon), Trimethicone (silikon), Simeticone (silikon), Cyclopentasiloxane (silikon), Amodimethicone (silikon), PEG Dimeticone (silikon), PEG-12 Dimeticone (silikon), PEG-7 Amodimethicone (silikon) oraz substancje z „oil” (ang. olej) w nazwie.

Substancje oznaczone powyżej jako silikony, tworzą ochronny film i mogą nadbudowywać się na włosach. Przy ich regularnym stosowaniu, warto od czasu do czasu zmyć je mocniejszym detergentem, żeby zanadto nie obciążać włosów.

Humektanty odpowiadają za nawilżenie włosów

Ich niedobór może powodować suchość włosów i brak objętości. Jeżeli natomiast przesadzimy z ich ilością, możemy mieć problem z napuszonymi i plątającymi się włosami.


Emolienty na etykietach produktów to między innymi: Glycerin, Aloe Vera, Aloe Barbadensis, Allantoin, Panthenol, Propanediol, Sodium Hyaluronate, Glucose, Fructose, Propylene Glycol, Betaine, Honey/Mel, Niacinamide, Urea, Inulin. Warto zaznaczyć, że fakt, że produkt zawiera jeden lub dwa składniki z danej kategorii, nie oznacza od razu, że ma on działanie typowo humektantowe, proteinowe czy emolientowe. Pamiętajmy, że im wyżej w składzie jest dana substancja, tym większe jest jej stężenie w produkcie. Jeżeli więc produkt ma na drugim miejscu w składzie glicerynę, a na ostatnim, olej ze słodkich migdałów, to będzie miał działanie bardziej humektantowe niż emolientowe, ze względu na większe stężenie gliceryny –  humektantu.

Porowatość włosów, czyli pora na pory

W pielęgnacji dobrze jest także zwracać uwagę na porowatość włosów, aby dobrać odpowiednie produkty do pielęgnacji. Porowatość włosów to stopień rozchylenia łusek włosa.  Wyróżnia się włosy nisko-, średnio- i wysokoporowate. Od porowatości zależy między innymi czas schnięcia, stopień wchłanialności substancji i tolerancja, lub też jej brak, na dane składniki.

Włosy niskoporowate cechują się niewielkim stopniem rozchylenia łusek włosa. Odznaczają  się pięknym, zdrowym wyglądem, gładkością, często z efektem tafli. Schną najdłużej ze wszystkich typów włosów, są oporne na stylizację i łatwo jest je obciążyć nadmierną pielęgnacją z dużą ilością emolientów.

Włosy średnioporowate są najczęściej występującym typem. Łączą w sobie cechy włosów wysoko- i niskoporowatych. W zależności od pielęgnacji mogą być bardziej zbliżone do „niskoporów”, albo do „wysokoporów”.

Włosy wysokoporowate mają największą tendencję do puszenia się. Przez wysoki stopień rozchylenia łusek są szorstkie i pozbawione blasku. Mogą być wysokoporowate z natury, lub też w wyniku niewłaściwej pielęgnacji, czy rozjaśniania. Odznaczają się najkrótszym czasem schnięcia i dużą podatnością na stylizację.

zdjęcie przestawia standardowy gabinet fryzjerski; regularne wizyty w
Jeśli nie wiesz, jaki masz rodzaj włosów, koniecznie zapytaj o to swojego fryzjera!

Przestań odwlekać, zacznij działać

Jak w wielu dziedzinach życia, w pielęgnacji włosów kluczowa jest regularność i chęć działania. Nie trzeba od razu zmieniać wszystkich swoich nawyków i opanować całej wiedzy z zakresu włosingu. Już wprowadzenie kilku zmian może przynieść efekty, które mogą zmotywować nas do działania. Nie musimy też stosować bardzo zaawansowanej pielęgnacji, jeśli nie mamy czasu i ochoty. Pamiętajmy, że to od nas zależy w jakim stopniu wprowadzimy świadomą pielęgnację i czy będziemy ją dalej rozwijać, czy poprzestaniemy na zupełnym minimum. Najlepsze będzie takie rozwiązanie, które nas nie zniechęci i zostanie z nami na dłużej.

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.