Karmienie piersią oddziałuje nie tylko na życie prywatne kobiet, ale też zawodowe. W tym roku Światowy Tydzień Karmienia Piersią odbywa się pod hasłem: „Wspieramy pracujące mamy karmiące piersią”. Ma zwrócić uwagę na konieczność stworzenia środowiska przyjaznego kobietom, które chcą kontynuować pracę zawodową i jednocześnie nie rezygnować z naturalnego karmienia swojego malucha.
W ramach tego Tygodnia – 2.08.23 r. Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego organizuje konferencję, w której udział wezmą: przedstawiciele środowisk naukowych, prawnicy, pracodawcy oraz przyszłe mamy. Na stronach CM WUM można będzie także znaleźć ciekawe materiały dotyczące karmienia piersią: Światowy Tydzień Karmienia Piersią – Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (cmwum.pl)
Natomiast 3.08.23 r. odbędzie się bezpłatny webinar organizowany z inicjatywy WHO: Let’s Make Breastfeeding Work webinar
- Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią – geneza i zalecenia
Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią został ustanowiony w 1990 r. przez UNICEF Głównym założeniem inicjatywy jest promowanie karmienia wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia dziecka w celu zapewnienia jego prawidłowego rozwoju. Karmienie piersią daje każdemu dziecku najlepszy możliwy start w życie. Zapewnia korzyści zdrowotne, odżywcze i emocjonalne zarówno dzieciom jak i matkom. Stanowi część zrównoważonego systemu żywnościowego. Choć karmienie piersią jest procesem naturalnym, nie zawsze jest łatwe. Matki potrzebują wsparcia – zarówno w rozpoczęciu jak i podtrzymaniu karmienia piersią.
Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Gasteroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci*, karmienie piersią powinno odbywać się przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Jednak nawet krótsze lub częściowe karmienie piersią przynosi wiele korzyści. Specjaliści podkreślają, że karmienie piersią należy kontynuować tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę i dziecko.
Wśród wielu korzyści z karmienia piersią dla dzieci wymienia się m. in.:- mniejsze ryzyko chorób infekcyjnych przewodu pokarmowego, układu oddechowego i zapalenia ucha środkowego do 2 r.ż.
- mniejsze ryzyko wad zgryzu
- mniejsze ryzyko otyłości i cukrzycy typu 2
- wyższą inteligencję.
Korzyści z karmienia piersią dla matki to:
- zmniejszenie ryzyka krwawienia poporodowego
- szybsza inwolucja macicy
- powrót do masy ciała sprzed ciąży
- większa remineralizacja kości
- mniejsze ryzyko zachorowania na raka jajników oraz raka piersi po menopauzie.
Niestety, dane wskazują, że okres karmienia piersią przez mamy zarówno w Polsce, jak i na świecie daleko odbiega od ogólnych zaleceń. Okazuje się, że jedynie w nielicznych państwach odsetek dzieci karmionych wyłącznie pokarmem kobiecym w 6. miesiącu ich życia wynosi niewiele ponad 30%. Na tle innych krajów Polska również nie wypada najlepiej: 68% Polek deklaruje karmienie piersią w ogóle w 6. miesiącu życia dziecka, ale wyłącznie piersią w tym czasie karmi jedynie 4-9% mam.
2. Karmienie piersią, a praca zawodowa kobiet
Tegoroczna kampania promująca karmienie piersią pod hasłem „Wspieramy pracujące mamy karmiące piersią” ma zachęcić rządzących, systemy opieki zdrowotnej, pracodawców i społeczności do tworzenia warunków sprzyjających kobietom, które chcą kontynuować karierę zawodową, nie rezygnując z karmienia piersią.
Wg przeprowadzonych badań okazuje się, że niemal 95% niepracujących polskich mam deklaruje chęć powrotu do pracy, co dawałoby im poczucie niezależności finansowej oraz stwarzałoby możliwość rozwijania swojego potencjału na innym polu niż tylko dom. Jednak połowa mam dzieci do lat trzech do pracy nie wraca, podając jako jeden z argumentów brak chęci ze strony pracodawców do zapewnienia im elastycznych godzin zatrudnienia czy pracy na przykład na pół etatu.
W załączeniu publikujemy standardy medyczne Polskiego Towarzystwa Polskiego Towarzystwa Gasteroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci dotyczące karmienia piersią i zachęcamy do odwiedzenia strony Towarzystwa https://ptghizd.pl/
Jednym z celów PTGHiŻDz jest czynne włączenie się do działań na rzecz propagowania i wspierania karmienia piersią. Jako metodykę do opracowania standardów przyjęto adaptację do warunków polskich wytycznych opracowanych przez międzynarodowe towarzystwa naukowe, renomowane instytucje i zespoły ekspertów. Celem, do którego należy dążyć, jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. W zał. dokumencie omówiono m.in. korzyści wynikające z karmienia piersią, przeciwwskazania, zasady karmienia piersią oraz wprowadzania pokarmów uzupełniających.