WHO alarmuje: za mało aktywności fizycznej wśród dorosłych

Pod koniec czerwca czasopismo The Lancet Global Health opublikowało badanie, z którego wynika, że aktywność fizyczna aż 1/3 osób dorosłych na świecie jest niewystarczająca, a to może prowadzić do zwiększonego wzrostu chorób przewlekłych.

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm

Z badania czasopisma The Lancet Global Health wynika, że 1/3 dorosłych na świecie (31,3% populacji!) jest niewystarczająco aktywna fizycznie. Liczba ta jest o 5% wyższa niż w 2010 roku!

„Brak aktywności fizycznej jest cichym zagrożeniem dla globalnego zdrowia” – powiedział Rüdiger Krech dyrektor WHO ds. promocji zdrowia na konferencji prasowej. Jeżeli obecny trend się utrzyma to poziom braku aktywności fizycznej wzrośnie do 35% do roku 2030. Trend ten jest „sprzeczny z oczekiwaniami” – dodał Krech, biorąc pod uwagę, że celem WHO jest zmniejszenie braku aktywności fizycznej o 15% do 2030 roku.

aktywnością fizyczną, którą może uprawiać niemalże każda osoba jest trekking; zdjęcie przedstawia dwoje ludzi podczas górskiej wycieczki

Przeliczając procenty na liczby okazuje się, że obecnie około 1,8 miliarda ludzi nie jest wystarczająco aktywnych fizycznie, w takim stopniu w jaki jest to zalecane przez WHO, tj. co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo (spacery, pływanie, jazda na rowerze itp.) lub 75 minut intensywnej aktywności tygodniowo (bieganie, sporty zespołowe itp.) lub połączenie tych dwóch opcji.

Jak wiadomo brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, niektórych nowotworów, takich jak rak piersi i jelita grubego, oraz zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że przy takim wzroście niewystarczającej aktywności fizycznej jaka obecnie ma miejsce, prawie 500 milionów ludzi może rozwinąć różne choroby przewlekłe do 2030 r., co będzie kosztować 27 miliardów dolarów (25 miliardów euro) rocznie!

U kogo wzrost niewystarczającej aktywności fizycznej?

Najwyższe wskaźniki braku aktywności fizycznej stwierdzono w regionie Azji i Pacyfiku o wysokich dochodach (48%) i Azji Południowej (45%). W innych regionach świata ten poziom niewystarczającej aktywności waha się od 28% w krajach zachodnich o wysokich dochodach do 14% w Oceanii jak podaje komunikat WHO.

Niepokojące są także utrzymujące się dysproporcje między płcią i wiekiem. Brak aktywności fizycznej jest nadal bardziej powszechny wśród kobiet na całym świecie w porównaniu z mężczyznami, ze wskaźnikiem braku aktywności wynoszącym 34% w porównaniu do 29%. W niektórych krajach różnica ta wynosi aż 20 punktów procentowych. Ponadto osoby powyżej 60. roku życia są mniej aktywne niż pozostali dorośli, co podkreśla znaczenie promowania aktywności fizycznej wśród osób starszych.

zdjęcie przedstawia spacer, będący aktywnością fizyczną dwojga dorosłych

Pomimo niepokojących wyników, w niektórych krajach widać pewne oznaki poprawy. Cytowane powyżej badanie wykazało, że prawie połowa krajów na świecie poczyniła pewne postępy w ciągu ostatniej dekady, a 22 kraje zostały zidentyfikowane jako te, które prawdopodobnie osiągną globalny cel wzrostu aktywności fizycznej o 15% do 2030 roku.

Polityka prozdrowotna a rola farmaceutów

W świetle tych ustaleń WHO wzywa wszystkie kraje do wzmocnienia polityki prozdrowotnej, która ma na celu promowanie i umożliwianie aktywności fizycznej poprzez sport, na poziomie lokalnym i regionalnym oraz aktywny wypoczynek, a także poruszanie się pieszo lub na rowerze, albo korzystanie z transportu publicznego zamiast własnego samochodu.

Przytaczamy ten komunikat WHO z wielu powodów. Po pierwsze uważamy, że farmaceuci są tą grupą zawodową, która skutecznie może edukować i zachęcać pacjentów do zwiększonej aktywności fizycznej, a po drugie dlatego, że na portalu edtp.pl regularnie publikujemy w strefie pacjenta i farmaceuty artykuły poruszające kwestie zdrowego stylu życia, w tym także aktywności fizycznej.

zdjęcie przedstawia dwoje ludzi podczas aktywności fizycznej, którą jest gra w tenis

Uważamy, że warto regularnie sięgać po tego typu publikacje i wdrażać lub polecać te sposoby na zwiększenie ruchu w życiu codziennym, które wydają się nam najprostsze do wprowadzenia.

Aktywność fizyczna: to prostsze niż myślisz!

Polecamy zapoznanie się z naszymi wcześniejszymi publikacjami pod linkami:

Opracowanie:

mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk

Źródło: Nearly 1.8 billion adults at risk of disease from not doing enough physical activity

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.