Ruszyły prace legislacyjne dotyczące ustawy o zawodzie farmaceuty


We wtorek 26 maja w sejmowej komisji zdrowia odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Czy jest wreszcie zielone światło na procedowanie regulacji, na którą farmaceuci czekają już tyle lat?


Farmaceuci w dobie pandemii są jednym z tych zawodów zaufania publicznego, który stoi na pierwszej linii frontu w walce z wirusem SARS-CoV-2. Nie tylko zapewniają dostęp do leków, ale służą także doradztwem w zakresie ich stosowania. Pandemia pokazała wyraźnie, że farmaceuci są bardzo ważnym ogniwem opieki zdrowotnej. Dlatego też potrzebna jest ustawa o zawodzie, która ureguluje w większym stopniu niż dotychczas działania tej grupy zawodowej i nada im dodatkowe uprawnienia.

Swoje uwagi do projektu przedstawiły już m.in.: Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Główny Inspektor Pracy, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak czytamy w uzasadnieniu nowej regulacji, zasadniczym celem projektu ustawy o zawodzie farmaceuty jest zrealizowanie postulatów zamieszczonych w dokumencie rządowym „Polityka Lekowa Państwa 2018–2022”. Dotyczą one głównie usług świadczonych przez farmaceutów oraz zasad wykonywania zawodu, ze szczególnym uwzględnieniem uzyskiwania prawa wykonywania zawodu farmaceuty oraz kwestii szkoleń i doskonalenia zawodowego. 

Podczas pierwszego czytania projektu ustawy wybrano także 11 członków sejmowej podkomisji. Podkomisja ma się zająć dalszym procedowaniem projektu. Wśród wybranych członków znalazł się poseł Paweł Rychlik – jedyny farmaceuta w sejmie. W dniu 27 maja  został on również wybrany na przewodniczącego podkomisji. Wybór ten został skomentowany przez środowisko aptekarskie, które uznało to za pozytywny sygnał w dalszych pracach nad ustawą.  Poza Pawłem Rychlikiem w skład sejmowej podkomisji zdrowia ds. ustawy o zawodzie farmaceuty weszli: Barbara Dziuk, Patryk Wicher, Tadeusz Chrzan, Katarzyna Sójka, Violetta Porowska (PiS); Marek Hok, Paulina Henning-Kloska i Katarzyna Lubnauer (KO); Marcelina Zawisza (Lewica) oraz Dariusz Klimczak (PSL Kukiz-15).



Więcej: nia.org.pl

Tagi: ruszyły prace dotyczące ustawy o zawodzie farmaceuty, ustawa o zawodzie farmaceuty, projekt ustawy dot. zawodu farmaceuty, prace legislacyjne nad ustawą o zawodzie farmaceuty

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Czy szparagi są zdrowe?

Szparagi są cenione za ich smak i wartości odżywcze. Posiadają wiele substancji biologicznie czynnych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, takich jak polifenole i flawonoidy. Te zdrowe warzywa o niskiej kaloryczności. Są bogate w witaminy A, C, E, K oraz potas, magnez i żelazo. Dodatkowo, zawierają błonnik, który wspiera trawienie. Wprowadzenie szparagów do diety może poprawić zdrowie. Ich wartości odżywcze czynią je cennym elementem różnorodnej diety. Szparagi – charakterystyka i pochodzenie Szparagi są cenione od wieków za smak i zdrowotne właściwości. Ich jadalna część to młode pędy. Można je podać jako dodatek

Sucha skóra – jak sobie z nią radzić?

Sucha skóra to powszechny problem, który może wynikać z różnych czynników, takich jak genetyka, środowisko oraz styl życia. Właściwą pielęgnacją jesteśmy w stanie poprawić nawilżenie i natłuszczenie skóry i pomóc temu największemu

Regeneracja po treningu – czy warto?

Regeneracja po treningu jest tak samo ważnym elementem jak sam trening. Ćwiczenia fizyczne obciążają organizm, a brak odpoczynku może prowadzić do przetrenowania i kontuzji. Regeneracja jest niezbędna, aby utrzymać radość z aktywności fizycznej i pozwala cieszyć się

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.