rośliny w domu

Rośliny w domu. Czy rośliny domowe mogą oczyszczać powietrze?

Rośliny w domu są ważne, a rośliny w ogóle są niezbędne w życiu człowieka. W procesie fotosyntezy rośliny przekształcają wydychany przez nas dwutlenek węgla w tlen. Mogą również usuwać toksyny z powietrza.

W 1989 roku NASA opublikowała wyniki słynnego eksperymentu. Wykazał on, że rośliny domowe mogą oczyszczać powietrze z powodujących nowotwory lotnych związków organicznych, takich jak formaldehyd i benzen. Późniejsze badania wykazały, że mikroorganizmy glebowe w roślinach doniczkowych również odgrywają rolę w oczyszczaniu powietrza w pomieszczeniach.

Na podstawie tych badań niektórzy naukowcy wysnuli wnioski, że rośliny w domu są skutecznymi naturalnymi oczyszczaczami powietrza. A im większa i bardziej liściasta roślina, tym lepiej. Czy tak jest naprawdę?

Czy powierzchni liści roślin wpływa na szybkość oczyszczania powietrza?

Bill Wolverton to były naukowiec NASA, który prowadził badania nad roślinami w 1989 roku. Stwierdził on, że powierzchnia liści wpływa na szybkość oczyszczania powietrza przez roślinę. Mimo, że nie zbadał, ile roślin może być potrzebnych do oczyszczenia pomieszczenia z zanieczyszczeń, zalecał co najmniej dwie „słusznej wielkości” rośliny na 35 metrów kwadratowych powierzchni. Rekomendował też paprocie jako najskuteczniejsze oczyszczacze powietrza. Czy miał rację?

Czy obecność roślin w domu może znacząco poprawić jakość powietrza?

Bill Wolverton od dawna jest zwolennikiem roślin domowych. Jednak wielu ekspertów twierdzi, że dowody na to, że rośliny w domu mogą skutecznie oczyszczać powietrze, nie są przekonujące.

Luz Claudio jest profesorem medycyny środowiskowej i zdrowia publicznego w Icahn School of Medicine. Uważa on, że nie ma ostatecznych badań, które wykazałyby, że posiadanie roślin w domu może poprawić jakość powietrza, czy wpłynąć na nasze zdrowie w wymierny sposób.

Wpływ roślin domowych na jakość powietrza- najnowsze badania

Luz Claudio przyjrzał się badaniom dotyczącym wpływu roślin na jakość powietrza w domu. Nie ma wątpliwości, że rośliny są w stanie usuwać lotne toksyny z powietrza w warunkach laboratoryjnych. Ale w prawdziwym świecie – w domu albo w biurze – przekonanie, że kilka doniczek z roślinami może sprawić, że będziemy oddychać czystym powietrzem, nie ma naukowego uzasadnienia.

Warunki, w jakich badano rośliny dotychczas, nie mają nic wspólnego z przestrzenią życiową ludzi. Badane rośliny domowe były umieszczane w małych, zamkniętych środowiskach, aby ocenić, jaka jest ich moc oczyszczania powietrza. Zatem wyniki tych badań tak naprawdę nie mają zastosowania do tego, co dzieje się w miejscach, w których żyjemy.

Cyrkulacja powietrza w domu a jego jakość

Stanley Kays jest emerytowanym profesorem ogrodnictwa na University of Georgia. Jest współautorem badania z 2009 roku na temat możliwości oczyszczania powietrza przez 28 gatunków roślin domowych. Kays twierdzi, że wiele z tych roślin może usuwać toksyny z powietrza. Jednak przejście z zamkniętego pomieszczenia do środowiska otwartego ogromnie zmienia dynamikę tego zjawiska.

W naszych domach powietrze nieustannie cyrkuluje. Mniej więcej raz na godzinę następuje całkowita wymiana powietrza w pomieszczeniach. Dlatego w większości przypadków wymiana powietrza z otoczeniem ma znacznie większy wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach niż rośliny.

Rośliny w domu – czy warunki ich życia wpływają na ich zdolność oczyszczania powietrza

Rośliny wykorzystywane w badaniach laboratoryjnych są uprawiane w optymalnych warunkach. Są wystawione na działanie dużej ilości światła, aby zmaksymalizować proces fotosyntezy. A to zdecydowanie poprawia zdolność rośliny do rozkładania toksyn. Niestety ilość światła w naszych domach często jest tak mała, że ledwie wystarcza roślinom do fotosyntezy.

Rośliny w domu są ważne, ale nie oczyszczają powietrza skutecznie

Rośliny w domu są nie tylko przyjemnymi towarzyszami życia, ale także zapewniają szereg korzyści zdrowotnych opartych na dowodach. Badania wykazały, że rośliny mogą eliminować stres poprzez uspokojenie współczulnego układu nerwowego, a także mogą sprawić, że ludzie poczują się szczęśliwsi.

Więcej badań pokazuje, że aktywne spędzanie czasu na łonie natury ma pozytywny wpływ na nastrój i poziom energii. Jednak nie ma dowodów potwierdzających tezę, że rośliny w naszych domach były wystarczająco skuteczne, aby wnieść znaczący wkład w oczyszczanie powietrza, którym oddychamy.

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.