Raport o dostępności leków w aptekach


W pierwszej połowie października b.r. na portalu GdziePoLek pojawił się ciekawy raport na temat dostępności leków w aptekach. Jak wynika z przedstawionych danych, braki leków na przestrzeni ostatnich miesięcy są mniejsze. Nie dotyczy to jednak produktów sezonowych tj. np. szczepionki przeciw grypie, na które zapotrzebowanie jest w tym roku dużo większe w porównaniu z poprzednimi latami. 

1. Co nowego w dostępności leków w aptekach?


Jak wynika z opublikowanego raportu portalu GdziePoLek, nadal utrzymuje się pozytywny trend w dostępności leków. W stosunku do października 2019, kiedy apteki sygnalizowały braki 44 leków, w pierwszej połowie października b.r. tych braków było 18. I jest to najmniejsza liczba braków jaka wystąpiła od początku roku 2020.

Niemniej jednak w dobie trwania pandemii Covid-19, poważne braki pojawiają się w produktach sezonowych. Dotyczy to szczególnie szczepionki przeciw grypie oraz szczepionki przeciw pneumokokom, która w tym sezonie jest wyjątkowo popularna. 

Przypominamy, że rok temu szczepionki przeciw grypie wzbudzały zainteresowanie, ale gdy w końcu apteki dostały wystarczającą ich ilość, popyt na nie spadł i wiele aptek zostało z niesprzedanymi dawkami. Według danych Ministerstwa Zdrowia około 100 tys. dawek tych produktów musiało zostać poddanych utylizacji. Obecnie sytuacja jest diametralne inna. Zainteresowanie szczepionkami przeciw grypie w naszym kraju bije kolejne rekordy. Każda ilość szczepionek zakupionych przez apteki rozchodzi się tak szybko jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki”.
Do 16.10.2020 r na portalu Ministerstwa Zdrowia można było także złożyć zamówienie na bezpłatne szczepionki przeciw grypie dla personelu medycznego. Nie wiadomo jednak kiedy te zamówienia zostaną zrealizowane. Sytuacja z dostępnością szczepionek jest tak napięta, że Ministerstwo Zdrowia wprowadziło reglamentację. Każdy pacjent  może kupić tylko jedną dawkę szczepionki. Ograniczenie to nie dotyczy jedynie dzieci. 

Jeżeli chodzi o dostępność szczepionki przeciw pneumokokom sytuacja też jest ciężka. Planowane dostawy szczepionki Prevenar 13 na połowę września okazały się niewystarczające i obecnie dostępność tej szczepionki jest praktycznie żadna. Tak duży wzrost zainteresowania ww. szczepionką spowodowany jest pandemią Covid-19. Mimo, że WHO wyraźnie stwierdza, że szczepionki przeciwko zapaleniu płuc nie chronią przed COVID-19, to są one zalecane do ochrony przed chorobami układu oddechowego. Dlatego niektóre kraje wprowadziły zalecenia zaszczepienia wszystkich dorosłych powyżej 65 roku życia przeciwko Streptococcus pneumoniae, aby zapobiec zapaleniu płuc. W przypadku dzieci jest to szczepionka podawana w ramach programu szczepień ochronnych jako obowiązkowa.

2. Lista leków, których braki notuje się w październiku (oprócz ww. szczepionek)


Obecna lista braków liczy 18 pozycji. Na liście debiutuje 6 produktów.
Są to: Asamax 500 mg i 250 mg, Bisacodyl w czopkach, Oprymea 1,05 mg, Peritol, Prevenar 13, Tetralysal 150 mg.

Lista brakujących leków w miesiącu 10/2020

3. Najbardziej wyczekiwane leki


Jak widać z poniższej tabeli najbardziej wyczekiwanymi produktami są szczepionki przeciw grypie oraz Prevenar 13. Jak będzie wyglądała dostępność tych szczepionek w II połowie października i w listopadzie na razie nie wiadomo.

Lista najbardziej wyczekiwanych przez polskich pacjentów leków


Opracowanie na podstawie raportu ze strony :  GdziePoLek  

mgr farm.Ewa Zygadło-Kozaczuk

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Krążenie krwi: jak je poprawić?

Krążenie krwi w organizmie jest warunkiem zdrowia, ponieważ krew dostarcza tlen i składniki odżywcze do komórek i zabiera z nich szkodliwe i zbędne produkty

Czy szparagi są zdrowe?

Szparagi są cenione za ich smak i wartości odżywcze. Posiadają wiele substancji biologicznie czynnych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, takich jak polifenole i flawonoidy. Te zdrowe warzywa o niskiej kaloryczności. Są bogate w witaminy A, C, E, K oraz potas, magnez i żelazo. Dodatkowo, zawierają błonnik, który wspiera trawienie. Wprowadzenie szparagów do diety może poprawić zdrowie. Ich wartości odżywcze czynią je cennym elementem różnorodnej diety. Szparagi – charakterystyka i pochodzenie Szparagi są cenione od wieków za smak i zdrowotne właściwości. Ich jadalna część to młode pędy. Można je podać jako dodatek

Sucha skóra – jak sobie z nią radzić?

Sucha skóra to powszechny problem, który może wynikać z różnych czynników, takich jak genetyka, środowisko oraz styl życia. Właściwą pielęgnacją jesteśmy w stanie poprawić nawilżenie i natłuszczenie skóry i pomóc temu największemu

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.