prawidłowe przechowywanie leków w domu

Przechowywanie leków w domu – o czym należy wiedzieć?

Według badań przeprowadzonych przez Wydział Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, okazuje się, że przechowywanie leków w domu nie odbywa się we właściwy sposób, a zasady, jakie powinny być zachowane, nie dla wszystkich są oczywiste. Skutki nieodpowiedniego przechowywania preparatów leczniczych to przede wszystkim brak pożądanego efektu terapeutycznego oraz zmniejszenie bezpieczeństwa farmakoterapii. Okazuje się, że jedynie 40 procent ankietowanych deklaruje, że zawsze sprawdza przed zastosowaniem leku jego konsystencję oraz wygląd.

Czym grozi przechowywanie leków w nieprawidłowych warunkach?

Podczas przechowywania leku w nieprawidłowych warunkach, mogą zachodzić w nim zmiany, które jesteśmy w stanie sami zaobserwować. Do niepokojących objawów należą między innymi zmiana barwy czy konsystencji produktu leczniczego. Dlatego niezwykle ważne jest, aby przed zaaplikowaniem danego leku, niezależnie od jego postaci (tabletki, czopki, syropy, itd.) sprawdzić jego wygląd. W przypadku, gdy będzie się różnił od pierwotnej postaci preparatu leczniczego, pod żadnym pozorem nie należy go zażywać.

Temperatura przechowywania leków

Dobrym źródłem informacji na temat warunków, w jakich należy przechowywać leki, są ich opakowania. Znajdują się na nich różne zalecenia, np.:

  • „przechowywać w temperaturze pokojowej”, co oznacza zakres 15-25˚C (najczęściej spotykane zalecenie do produktów leczniczych),
  • „przechowywać w chłodnym miejscu”, czyli w temperaturze pomiędzy 5 a 15˚C,
  • „przechowywać w lodówce”, tj. w temperaturze 2-8˚C.

Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na warunki panujące w pomieszczeniu, w którym przechowujemy leki. Starajmy się umieszczać je w szafkach, które nie są narażone bezpośrednio na działanie promieni słonecznych oraz dużą wilgotność. Z tego względu nie najlepszym pomysłem jest przechowywanie ich w szafkach w kuchni lub łazience. Znacznie lepiej będzie przekształcić jedną z szafek lub szuflad w pokoju lub sypialni na domową apteczkę.

Przekroczony termin ważności leków? Nie zażywaj ich pod żadnym pozorem

W badaniach SUMu wykazano, że co trzecia osoba przyjmuje leki po upływie ich terminu ważności. Takie postępowanie może jednak prowadzić do wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych u pacjenta. W przypadku niektórych postaci leków, np. kropli do oczu, powinniśmy wyjątkowo uważnie przestrzegać daty przydatności do użycia zawartej w ulotce. Krople do oczu są szczególnym typem produktu – ponieważ podajemy je bezpośrednio do oczu, muszą być jałowe (bez chorobotwórczych drobnoustrojów). Z tego powodu każdy producent określa dla danego produktu czas na jego bezpiecznie stosowanie. Natomiast po jego upływie w preparacie mogą pojawić się mikroorganizmy, co w efekcie może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Pamiętajmy, że przechowywanie leków w domu powinno się odbywać przede wszystkim zgodnie ze wskazaniami producenta, które znajdują się na opakowaniach.

 Źródło: SUM, Rynek Zdrowia

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Klucz do zdrowia i energii: witamina B

W trosce o zdrowie, często sięgamy po różnorodne składniki odżywcze, które są podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym z

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.