Pierwszy cyfrowy promotor zdrowia WHO – S.A.R.A.H.

W zeszłym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uruchomiła cyfrowy prototyp promotora zdrowia z ulepszoną empatyczną reakcją opartą na generatywnej sztucznej inteligencji (AI). S.A.R.A.H. to inteligentny asystent zasobów AI dla zdrowia, który reprezentuje ewolucję awatarów informacji zdrowotnych opartych na sztucznej inteligencji, wykorzystujących nowe modele językowe i najnowocześniejszą technologię. Może angażować użytkowników 24 godziny na dobę, funkcjonuje na dowolnym urządzeniu i porozumiewa się w 8 językach (niestety nie ma wersji językowej polskiej ale jest np. j. angielski, francuski, hiszpański, portugalski).

Sarah, twoja promotorka zdrowia

Cyfrowy promotor zdrowia WHO jest przeszkolony w zakresie dostarczania informacji na główne tematy zdrowotne, w tym na temat zdrowych nawyków i zdrowia psychicznego.  Szybko i sprawnie odpowiada na zadane pytania. Używa przy tym prostego, zrozumiałego języka. Ma na celu zapewnienie ludziom dodatkowego narzędzia do realizacji ich praw do zdrowia, gdziekolwiek się znajdują. S.A.R.A.H., znana również jako Sarah, ma możliwość wspierania ludzi w lepszym zrozumieniu czynników ryzyka niektórych z głównych przyczyn śmierci na świecie, w tym raka, chorób serca, chorób płuc i cukrzycy. Może pomóc ludziom uzyskać dostęp do aktualnych informacji na temat rzucania palenia, bycia aktywnym, zdrowej diety i zwalczania stresu.

„Przyszłość zdrowia jest cyfrowa, a wspieranie krajów w wykorzystywaniu możliwości technologii cyfrowych dla zdrowia jest priorytetem WHO”, mówi dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. „S.A.R.A.H. pokazuje nam jak sztuczna inteligencja może pomagać w dostępie do informacji zdrowotnych w bardziej interaktywny sposób…” dodaje dyrektor WHO.

grafika przedstawia Sarę, czyli wygenerowaną przez sztuczną inteligencję postać, która ma wspierać pacjentów z ramienia WHO
Poznaj S.A.R.A.H

Technologia wspierana przez AI

S.A.R.A.H. jest teraz zasilany generatywną sztuczną inteligencją, a nie wstępnie ustawionym algorytmem lub skryptem, co pomaga jej udzielać dokładniejszych odpowiedzi w czasie rzeczywistym; angażować się w dynamiczne spersonalizowane rozmowy, które dokładniej odzwierciedlają interakcje międzyludzkie i zapewniają empatyczne odpowiedzi użytkownikom w środowisku wolnym od osądzania. Technologia ta jest wspierana przez Soul Machines Biological AI.

WHO wzywa do kontynuowania badań nad tą nową technologią w celu zbadania potencjalnych korzyści dla zdrowia publicznego i lepszego zrozumienia wyzwań jakie stoją przed ludzkością. Chociaż sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał w zakresie poprawy zdrowia publicznego, budzi również istotne obawy etyczne, w tym obawy o równy dostęp, prywatność, bezpieczeństwo i dokładność oraz o ochronę danych i stronniczość. Ciągła ocena i udoskonalanie w ramach tego projektu podkreślają zaangażowanie WHO w przybliżanie ludziom informacji zdrowotnych przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów etycznych i treści opartych na dowodach naukowych. Projekt S.A.R.A.H. dąży do ciągłego uczenia się i rozwoju prototypu, który może inspirować wiarygodne, odpowiedzialne i dostępne informacje.

Porozmawiaj z promotorką

Sarah to bardzo dobre i ciekawe narzędzie do poszukiwania „na szybko” informacji o konkretnych problemach zdrowotnych. Jest to też źródło bardziej wiarygodne niż inne tego typu, ponieważ opiera się na informacjach z WHO i informacjach od współpracujących z WHO partnerów. Zachęcamy do testowania i pozyskiwania informacji, które mogą dać wskazówki nt. postępowania w różnych sytuacjach zdrowotnych, w tym postępowaniu niefarmakologicznym.

Porozmawiaj z Sarah

Źródła:

  1. https://www.who.int/campaigns/s-a-r-a-h 
  2. WHO unveils a digital health promoter harnessing generative AI for public health

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Krążenie krwi: jak je poprawić?

Krążenie krwi w organizmie jest warunkiem zdrowia, ponieważ krew dostarcza tlen i składniki odżywcze do komórek i zabiera z nich szkodliwe i zbędne produkty

Czy szparagi są zdrowe?

Szparagi są cenione za ich smak i wartości odżywcze. Posiadają wiele substancji biologicznie czynnych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, takich jak polifenole i flawonoidy. Te zdrowe warzywa o niskiej kaloryczności. Są bogate w witaminy A, C, E, K oraz potas, magnez i żelazo. Dodatkowo, zawierają błonnik, który wspiera trawienie. Wprowadzenie szparagów do diety może poprawić zdrowie. Ich wartości odżywcze czynią je cennym elementem różnorodnej diety. Szparagi – charakterystyka i pochodzenie Szparagi są cenione od wieków za smak i zdrowotne właściwości. Ich jadalna część to młode pędy. Można je podać jako dodatek

Sucha skóra – jak sobie z nią radzić?

Sucha skóra to powszechny problem, który może wynikać z różnych czynników, takich jak genetyka, środowisko oraz styl życia. Właściwą pielęgnacją jesteśmy w stanie poprawić nawilżenie i natłuszczenie skóry i pomóc temu największemu

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.