Wielolekowość i przepisywanie leków w grupach zwiększonego ryzyka są bardzo rozpowszechnionym problemem w starszej populacji pacjentów. Jedną z podstawowych strategii redukcji tych negatywnych zjawisk są przeglądy leków prowadzone przez farmaceutów lub lekarzy, a także proces depreskrypcji (odstawiania niepotrzebnych leków). Depreksypcję opisuje się jako wycofywanie niewłaściwych leków wykonywane pod nadzorem pracownika służby zdrowia w celu zarządzania polifarmakoterapią i poprawą bezpieczeństwa i zdrowia starszych pacjentów.
W niniejszym artykule zajmiemy się wskazaniem narzędzi, które pomagają spiąć w ramy cały proces przeglądu lekowego dla pacjentów geriatrycznych oraz wskazać ewentualne problemy lekowe.
Optymalizacja farmakoterapii – narzędzia
Świetnym narzędziem na start procesu oceny poszczególnych leków jest wykorzystanie pytań z indeksu adekwatności leków (MAI – medication appropriateness index):
- Czy występują wskazania do stosowania leku?
- Czy lek jest skuteczny przy danym wskazaniu?
- Czy dawkowanie się zgadza?
- Czy instrukcje dot. przyjmowania leku są poprawne (sposób podania, częstość i czas przyjmowania, związek z posiłkami)?
- Czy instrukcje dotyczące przyjmowania leku są dla pacjenta praktyczne?
- Czy występują istotne klinicznie interakcje z innymi lekami chorobami/stanami?
- Czy występują istotne klinicznie interakcje z innymi chorobami/stanami?
- Czy nie występuje niepotrzebne podwójne przepisywanie leków?
- Czy czas trwania terapii (od kiedy lek przepisano) jest adekwatny?
- Czy wybrano korzystniejszą finansowo możliwość spośród porównywalnych preparatów?
Większość odpowiedzi na zadane powyżej pytania powinniśmy w pierwszej kolejności szukać w aktualnej charakterystyce produktu leczniczego. Charakterystyki leków zrejestrowanych w Polsce znajdziemy na stronach Rejestru Produktów Leczniczych (https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/), natomiast leków zarejestrowanych centralnie na stronach Europejskiej Agencji leków (https://www.ema.europa.eu/en/medicines ).
Warto korzystać z powyższych źródeł, gdyż dają one gwarancje aktualności treści CHPL-u.
Dla ułatwienia wyszukania leków problematycznych u osób starszych możemy się posiłkować gotowymi wykazami substancji leczniczych lub ich grup terapeutycznych uznawanych za potencjalnie niewłaściwe w populacji geriatrycznej (PIM, od ang. potentially inappropriate medication). Poniżej przedstawiam listę wykazów, z których możemy skorzystać wraz z krótkim opisem zawartości.
- Kryteria Potencjalnie Niepoprawnej Farmakoterapii w Geriatrii – na szczególną uwagę zasługuje pierwsze stworzone w Polsce narzędzie do optymalizacji farmakoterapii osób starszych. Jest to póki co jedyne tego typu narzędzie dostosowane do potrzeb i możliwości farmaceutów aptek ogólnodostępnych. Zestaw kryteriów został opracowany przez zespół ekspertów projektu „Opieka Farmaceutyczna w geriatrii” (OF-Senior). Całość składa się z zestawu pięciu kategorii substancji leczniczych:
- Substancje lecznicze oraz połączenia lekowe przeciwskazane w geriatrii niezależnie od stanu klinicznego pacjenta.
- Substancje lecznicze oraz połączenia lekowe przeciwskazane w geriatrii przy uwzględnieniu stanu klinicznego pacjenta (możliwe do oceny przez farmaceutę w aptece ogólnodostępnej).
- Najczęstsze podwójne (wielokrotne) potencjalne niepoprawne połączenie tych samych grup lekowych.
- Substancje lecznicze przeciwskazane u pacjentów z upadkami w wywiadzie, czyli takich, u których wystąpił minimum jeden upadek w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
- Substancje lecznicze przeciwskazane w konkretnych sytuacjach klinicznych u pacjentów z bólem.
Źródło: Kryteria Potencjalnie Niepoprawnej Farmakoterapii w Geriatrii
https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2019/04/Kryteria.pdf
- Lista EU(7)-PIM – lista potencjalnie niewłaściwych leków dla osób starszych
- 282 substancje czynne uporządkowane wg klasyfikacji ATC
- przyczyna klasyfikacji jako PIM (potencially innapropriate medications),
- dopasowanie dawki/środki ostrożności,
- alternatywy terapeutyczne
Źródło: The EU(7)-PIM list: a list of potentially inappropriate medications for older people consented by experts from seven European countries
https://link.springer.com/article/10.1007/s00228-015-1860-9
- Lista Priscus – lista potencjalnie niewłaściwych leków dla osób starszych
- 83 substancji czynnych z 18 kategorii leków
- obawy dotyczące zastosowania leku
- alternatywy terapeutyczne
- zalecenia na wypadek, gdyby podania leku nie udało się uniknąć
Źródło: Potentially Inappropriate Medications in the Elderly: The PRISCUS List
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2933536/
- Lista Beers’a
- lista potencjalnie niewłaściwych leków u osób starszych (obejmuje około 30 leków lub ich klas)
- potencjalnie niewłaściwe leki, których należy unikać u osób starszych z określonymi schorzeniami (lista obejmuje około 40 leków lub ich klas)
- leki, które powinno się stosować ze znaczną ostrożnością u osób starszych
- połączenia leków, które mogą prowadzić do klinicznie istotnych interakcji
- lista leków, których należy unikać lub których dawkowanie powinno być dopasowane u osób starszych z zaburzeniami czynności nerek (23 leki)
Źródło: American Geriatrics Society 2019 Updated AGS Beers Criteria® for Potentially Inappropriate Medication Use in Older Adults https://qioprogram.org/sites/default/files/2019BeersCriteria_JAGS.pdf
- Kryteria Forta – system oceny leków pod kątem ich skuteczności i terapii. Ocenia się leki według ich profilu ryzyka w stosunku do korzyści oraz według ich udowodnionej skuteczności u starszych pacjentów. Dzieli się leki/grupy leków na cztery kategorie:
- Kategoria A: leki z udowodnioną skutecznością; istnieją wyraźne korzyści pod względem stosunku skuteczności zastosowania leku do bezpieczeństwa u pacjentów w podeszłym wieku dla danego wskazania.
- Kategoria B: leki z udowodnioną skutecznością ale posiadające również ograniczenia dotyczące zakresu ich działania lub bezpieczeństwa
- Kategoria C: leki z wątpliwym profilem skuteczności do bezpieczeństwa u osób w podeszłym wieku. Lek taki powinien być unikany lub zupełnie pomijany w przypadkach stosowania zbyt wielu leków. Brak korzyści lub pojawiające się działania niepożądane.
- Kategoria D: substancje, których pacjenci w starszym wieku powinni w zasadzie unikać
Źródło: FORTA – FIT FOR THE AGED,
https://www.umm.uni-heidelberg.de/klinische-pharmakologie/forschung/forta-projekt/
Jakie informacje są jeszcze istotne przy doborze właściwej farmakoterapii dla pacjenta w podeszłym wieku?
Na pewno jest to sprawdzenie przez farmaceutów tańszych odpowiedników leków. W niektórych przypadkach koszty leczenia są powodem nie wykupienia leków przez pacjenta.
Warto także zwrócić uwagę na to, czy schemat przyjmowania leków jest dla pacjenta czytelny, czy leki należy przyjmować z pożywieniem lub nie, czy pacjent potrafi obsługiwać inhalator lub peny oraz co zrobić, gdy u pacjenta wystąpią działania niepożądane związane ze stosowanymi lekami.
Jak widać pacjent w podeszłym wieku wymaga ze strony farmaceuty poświęcenia czasu i wzięcia pod uwagę wielu problemów lekowych, które mogą się pojawiać w związku z przepisaną farmakoterapią.
Opracowanie
mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk