Oczyszczanie twarzy to ważny krok i wstęp do jej prawidłowej pielęgnacji. Pomaga w usunięciu nadmiaru sebum, martwego naskórka i pozostałych zanieczyszczeń. Jego pominięcie lub nieprawidłowe wykonanie powoduje, że składniki odżywcze, na przykład zawarte w kremach, nie mają szansy zadziałać poprawnie i wniknąć w głąb skóry. Zanim wybierzesz się na zakupy (np. na stronie NA-KO) zastanówmy się, co wybrać: piankę do mycia twarzy czy żel? I czym właściwie się różnią?
Na czym polega prawidłowe oczyszczanie twarzy?
Przyjmuje się, że warto oczyszczać twarz dwa razy dziennie. To ważne zwłaszcza wieczorem, aby usunąć zanieczyszczenia nagromadzone przez cały dzień, szczególnie dla mieszkańców miast, gdzie narażenie na pył zawieszony w powietrzu i inne szkodliwe substancje jest większe. Z kolei rano, po przebudzeniu, dobrze jest przemyć twarz po kontakcie z poduszką i wydzielinami, takimi jak pot, sebum, czy ślina.
Aby oczyszczanie było skuteczne, należy na wilgotną skórę nanieść środek myjący i okrężnymi ruchami wmasowywać przez około 2 minuty, dokładnie myjąc każdy fragment twarzy i szyi, nie zapominając o linii włosów, skrzydełkach nosa i okolicy za uszami.
Dobrze jest też oczyszczać twarz po myciu zębów i włosów, a nie przed, gdyż osadzenie się pasty do zębów, czy produktów do włosów na skórze twarzy może doprowadzić do powstania niedoskonałości lub wysuszyć skórę.
Każdego dnia należy dobierać kosmetyki do swojej skóry i jej potrzeb, które mogą się zmieniać wraz ze zmianami warunków atmosferycznych, stanu zdrowia, a w przypadku osób z macicą nawet cyklu menstruacyjnego. Ważne są także typ cery i reakcje na kosmetyk. Cery sucha i wrażliwa lubią delikatne środki myjące, a cery mieszana i tłusta zwykle dobrze tolerują, a nawet wymagają głębszego oczyszczania i substancji seboregulujących. Jednak nie jest to regułą i trzeba obserwować swoją skórę i jej reakcję na różne produkty i składniki aktywne.
Delikatna metoda oczyszczania twarzy
Pianka do mycia twarzy jest ceniona za swoje łagodzące właściwości. Każdy typ cery może znaleźć odpowiednią dla siebie piankę, w zależności od rodzaju dodatkowych składników. Pianka pomaga w pielęgnacji cery wrażliwej, suchej i ze skłonnościami do zaburzeń w postaci podrażnień. Może sprawdzić się również do cer mieszanych i tłustych, na przykład w porannym, delikatniejszym oczyszczaniu.
Pianka do mycia twarzy jest dobrym wyborem dla tych, którzy szukają łagodnych, ale dobrze oczyszczających kosmetyków.
Pianka czy żel: oto jest pytanie!
Wybór pomiędzy pianką do mycia twarzy a żelem oczyszczającym to nie tylko kwestia gustu. Oba te produkty zapewniają dokładne oczyszczanie skóry, jednak różnią się konsystencją: pianka jest delikatna, napowietrzona, przez co łatwo rozprowadza się na skórze i trudno jest przesadzić z jej ilością, z kolei żel ma gęstszą konsystencję, wymaga większego rozwodnienia i wytworzenia piany na dłoniach przed nałożeniem na twarz, aby nanieść go równomiernie. Łatwiej też użyć zbyt dużej ilości, co szczególnie mogą odczuć posiadacze cery wrażliwej.
Jednak to, czy wybierzemy piankę czy żel nie ma aż tak dużego znaczenia jak to, jakie składniki aktywne będzie zawierał wybrany kosmetyk.
Przykłady:
- jeśli zmagasz się z suchością, nadmiernym ściągnięciem twarzy i oczekujesz delikatnego, nawilżającego działania, możesz wybrać produkt z kwasem hialuronowym lub gliceryną,
- jeśli chce ukoić twarz podczas wysuszającej kuracji przeciwtrądzikowej warto wybrać produkt z alantoiną lub pantenolem,
- jeżeli natomiast skóra ma tendencję do nadmiernego wydzielanie sebum i powstawanie zaskórników, możesz zwrócić uwagę na produkty z niacynamidem, cynkiem lub kwasem salicylowym.
FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania
Czym głównie różni się pianka do mycia twarzy od żelu?
Pianka jest lżejsza i delikatniejsza, łatwiej się rozprowadza i może okazać się lepszym od żelu wyborem do skóry suchej oraz wrażliwej. Żel z kolei jest gęstszy, może nieco silniej oczyszczać i sprawdzi się zwłaszcza do cer mieszanych i tłustych.
Jak często myć twarz?
Należy myć twarz rano i wieczorem, używając pianki lub żelu dostosowanego do twojej cery. Oczyszczaj dokładnie, ale ostrożnie, bez nadmiernego pocierania, czy peelingów gruboziarnistych, aby nie uszkodzić bariery ochronnej skóry.
Czy konsystencja pianki wpływa na efektywność oczyszczania skóry?
Lekka konsystencja pianki oznacza, że produkt oczyszcza delikatnie i jest łagodny nawet dla cer wrażliwych. Nie oznacza to, że pianka jest nieskuteczna, ale może nie poradzić sobie w pojedynkę, dlatego należy pamiętać o demakijażu, np. za pomocą olejku.
Jak indywidualne potrzeby skóry wpływają na dobór kosmetyków do mycia?
Produkty trzeba wybierać uwzględniając potrzeby skóry, po składnikach aktywnych zapewniających działania takie jak nawilżenie, czy regulacja wydzielania sebum.
Dlaczego przygotowanie skóry do pielęgnacji jest takie ważne?
Przygotowanie skóry do pielęgnacji zwiększa efektywność toników, esencji, serów, czy kremów oraz zapobiega powstawaniu niedoskonałości. Ważne jest usunięcie zanieczyszczeń, makijażu oraz resztek detergentów zanim przystąpimy do dalszych etapów pielęgnacji.
Zobacz także: wszystko, co trzeba wiedzieć o fluoryzacji zębów