Nowe przepisy o refundacji leków

1 listopada weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy Ministra Zdrowia o refundacji leków.

Zmiany w przepisach dotyczą między innymi następujących obszarów:

  • Realizacja recept rocznych – wydawanie leków z apteki dla pacjenta może obejmować maksymalnie 120 dniowy okres terapii, a następna realizacja recepty rocznej może nastąpić po 90 dniach.
  • Zapis na recepcie „nie zamieniać” – lekarz może nadal umieścić taki zapis na recepcie, ale pod warunkiem zamieszczenia w dokumentacji medycznej pacjenta szczegółowego uzasadnienie przepisania temu pacjentowi określonego leku.
  • Odpłatność za leki recepturowe – pacjent za lek recepturowy, poza ryczałtem, będzie musiał dopłacić różnicę między ceną nabycia surowców, a wysokością limitu finansowania surowców użytych do danego leku recepturowego (chyba że apteka będzie miała surowce w cenie limitu) wtedy pacjent nie będzie dopłacał.
  • Leki zawierające środki narkotyczne i psychotropowe – wystawianie recept jest możliwe tylko w formie e-recepty. Zlikwidowane zostały recepty papierowe Rpw.

Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie listy leków refundowanych

Zapraszamy do dyskusji na naszym kanale społecznościowym pod wpisem:

1 listopada weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o refundacji leków

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Czy szparagi są zdrowe?

Szparagi są cenione za ich smak i wartości odżywcze. Posiadają wiele substancji biologicznie czynnych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, takich jak polifenole i flawonoidy. Te zdrowe warzywa o niskiej kaloryczności. Są bogate w witaminy A, C, E, K oraz potas, magnez i żelazo. Dodatkowo, zawierają błonnik, który wspiera trawienie. Wprowadzenie szparagów do diety może poprawić zdrowie. Ich wartości odżywcze czynią je cennym elementem różnorodnej diety. Szparagi – charakterystyka i pochodzenie Szparagi są cenione od wieków za smak i zdrowotne właściwości. Ich jadalna część to młode pędy. Można je podać jako dodatek

Sucha skóra – jak sobie z nią radzić?

Sucha skóra to powszechny problem, który może wynikać z różnych czynników, takich jak genetyka, środowisko oraz styl życia. Właściwą pielęgnacją jesteśmy w stanie poprawić nawilżenie i natłuszczenie skóry i pomóc temu największemu

Regeneracja po treningu – czy warto?

Regeneracja po treningu jest tak samo ważnym elementem jak sam trening. Ćwiczenia fizyczne obciążają organizm, a brak odpoczynku może prowadzić do przetrenowania i kontuzji. Regeneracja jest niezbędna, aby utrzymać radość z aktywności fizycznej i pozwala cieszyć się

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.