Jak wybrać najlepszą żywność dietetyczną?

Do kalendarzowego lata zostało niespełna kilka dni – cele na tę porę roku w przeciwieństwie do trendów w modzie i technologii można określić jako „niezmienną stałą”. Przed wyjazdem na wyczekiwany urlop skupiany się na takich kwestiach jak miejsce odpoczynku, odpowiedni termin, atrakcyjna cena np. lotów oraz… forma na plażę. Żywność dietetyczna może okazać się prawdziwym game changerem w osiągnięciu ostatniego z wakacyjnych planów.

Forma na lato czy lata?

Jedno jest pewne: niezależnie od tego, czy skupiamy się na zrzuceniu kilku kilogramów, czy też wcieleniu w życie długofalowych zmian żywieniowych, należy to robić przy zachowaniu zasad zrównoważonego podejścia do diety. Stosowanie głodówek na ostatnią chwilę może tylko przysporzyć nam kłopotów i skutecznie… zrujnować wakacje, a co ważniejsze – zdrowie. 

Podstawą utraty wagi jest ujemny bilans kaloryczny, dlatego ważne, by zwracać uwagę na składy naszych posiłków i zawarte w nich makroskładniki. 

Niskokaloryczne zamienniki

Chociaż sekret w znikających kilogramach tkwi w tym, by więcej kalorii spalać niż przyjmować, wcale nie oznacza to, że należy przestać jeść i zamieszkać na osiedlowej siłowni. Nagłe porzucenie ulubionych posiłków, w tym słodyczy, może doprowadzić do klasycznego efektu jojo, a przecież nie o to chodzi, by kilogramy wracały (i to w nadmiarze). 

Żywność dietetyczna ma niską zawartość cukru i tłuszczu, co przekłada się na niższą zawartość kalorii, dlatego może pomóc w utracie wagi lub w jej utrzymaniu. Ich przekrój jest naprawdę szeroki od deserów po „pełne” posiłki. 

Żywność dietetyczna: korzyści

Włączanie różnorodnych, wyselekcjonowanych produktów pomaga dostarczyć organizmowi potrzebne składniki. Chodzi o wspomniane makroskładniki, takie jak białko, węglowodany, zdrowe tłuszcze oraz witaminy i minerały w odpowiednich proporcjach. 

Utrata wagi bez restrykcyjnej diety

Jeśli zmienisz swoją dietę na mniej kaloryczną, utrata wagi będzie bardziej efektywna. Nie musisz rezygnować z ulubionych smaków! Wiele produktów dietetycznych posiada w swoim składzie zamienniki, które ułatwią kontrolowanie dostarczanej nadwyżki energetycznej z jedzenia, a co za tym idzie wagi.

Produkty takie jak erytrytol czy ksylitol są podstawowymi zamiennikami białego cukru i pomagają w utrzymaniu niskiej kaloryczności diety. Większość słodzików ma zerowy indeks glikemicznym (IG) i nie zawiera kcal.

Wsparcie przy schorzeniach i nietolerancjach pokarmowych

Żywność dietetyczna pomaga także przy schorzeniach i nietolerancjach pokarmowych. Dostarcza organizmowi składników, jednocześnie eliminując te szkodliwe. Weźmy choćby za przykład osoby, które nie mogą spożywać tradycyjnego pieczywa, ze względu na obecność glutenu. Dodatkowo produkty dietetyczne często są wzbogacone składniki korzystne dla zdrowia, takie jak probiotyki czy witaminy.

Sprawdź także: probiotyk – wsparcie układu pokarmowego

Dieta na miarę Twoich potrzeb

Kiedy wybierasz jedzenie dietetyczne, ważne jest, aby to, co finalnie stanie się posiłkiem składało się ze smaków, które lubisz i odżywiało organizm. Dieta nie może być katorgą, ponieważ nie przyniesie odpowiednich rezultatów!

Elementy jadłospisu powinny być też dopasowane do trybu życia i poziomu aktywności: dużym ułatwieniem dla zabieganych osób będą batony proteinowe i inne niskokaloryczne przekąski, a gotowe dania staną się rozwiązaniem problemu z brakiem czasu na gotowanie. 

Pamiętaj też. że konsultacja z dietetykiem może być pomocna, aby wybrać zdrowe produkty. 

Podsumowanie

  • Żywność dietetyczna to produkty o niskiej kaloryczności.
  • W tej grupie produktów znajdziemy zarówno batony proteinowe, słodycze bez dodatku cukru, a nawet chipsy, sosy, dżemy i kremy do smarowania, jak i niskokaloryczne posiłki, które możemy zjeść na ciepło.
  • Takie produkty mogą pomóc w kontrolowaniu wagi, walki ze schorzeniami i poprawić samopoczucie i wygląd.
  • Kupując dietetyczną żywność, warto zwracać uwagę na jej zwartość (sprawdzając jakie składniki odżywcze posiada) oraz wyniki badań, które dostarcza producent/ 
  • Dużą zaletą szerokiego wyboru słodyczy wśród żywności dietetycznej, np. allnutrition, jest bardzo dobry smak bez dodatku cukru.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Co to jest żywność dietetyczna?

Żywność dietetyczna to produkty, które mają niską kaloryczność. Są przeznaczone dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać i dbają o wygląd swojego ciała. Stanowią dobrą opcję dla osób na specjalnych dietach.

Jak dopasować żywność dietetyczną do własnych potrzeb?

Dieta powinna pasować do preferencji (ulubionych smaków) uwzględniać poziom aktywności oraz aktualny stan zdrowia. Ważne, by żywność była elastyczna i dostosowana do budżetu.

W jaki sposób żywność dietetyczna może wspomóc budowanie zdrowych nawyków żywieniowych?

Jeżeli regularnie będziesz wybierać zdrową żywność, to z czasem stanie się to nawykiem. Szeroki wybór żywności dietetycznej ułatwia komponowanie zbilansowanych posiłków. 

Nie przegap: ashwagandha – naturalny suplement na stres i zmęczenie

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.