Przeciwwskazania do stosowania marihuany medycznej. Poradnik dla pacjentów

Marihuana lecznicza- poradnik dla pacjentów cz.2. Przeciwwskazania do stosowania marihuany medycznej.

W poprzedniej części poradnika dla pacjenta pisaliśmy o wskazaniach i sposobach przyjmowania marihuany medycznej. Jednakże, jak każdy produkt leczniczy, ma ona także przeciwwskazania do stosowania, a także działania niepożądane. Co prawda na ogół pacjenci dobrze tolerują konopie medyczne, ale warto także wiedzieć, co dzieje się przy niewłaściwym dawkowaniu marihuany medycznej lub dużych dawkach.

Marihuana medyczna – przeciwwskazania i środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania marihuany medycznej jest:

  • nadwrażliwość na jakikolwiek kannabinoid,
  • karmienie piersią,
  • ciąża (brak wystarczających badań u ludzi dot. wpływu konopi indyjskich na reprodukcję).


Początkowo pacjenci mogą być zaniepokojeni psychologicznymi skutkami stosowania medycznej marihuany. W przypadku podawania konopi indyjskich po raz pierwszy zaleca się, aby robić to w znajomym otoczeniu i w obecności innej osoby, która w razie potrzeby może uspokoić pacjenta.

W niektórych przypadkach stosowanie medycznej marihuany nie jest zalecane. Dotyczy to w szczególności:

  • osób z dziedziczną predyspozycją do psychoz (np. schizofrenia) lub inną skłonnością do zaburzeń psychotycznych. Stosowanie medycznej marihuany u tej grupy osób może wywołać atak psychotyczny;
  • osób z chorobami sercowo-naczyniowymi (arytmia serca, dusznica bolesna, choroba naczyń obwodowych). Osoby te powinny unikać dużych dawek konopi ze względu na działania niepożądane dla układu krążenia np. tachykardie;
  • osób młodych (do 23 roku życia). Młode osoby są szczególnie wrażliwe na substancje czynne zawarte w marihuanie medycznej. Dlatego nie zaleca się u nich stosowania konopi indyjskich do celów leczniczych.

Działania niepożądane marihuany medycznej

Pacjenci stosujący marihuanę medyczną na ogół dobrze ją tolerują. Przyjmując niskie dawki, które w wielu przypadkach są wystarczające, pacjenci obserwują działania niepożądane stosunkowo rzadko. Działania takie występują głównie przy większych dawkach marihuany leczniczej lub przy jednoczesnym stosowaniu leku nasilającego działania niepożądane (np. alkoholu).

Do znanych i opisanych działań niepożądanych w czasie stosowania marihuany leczniczej zaliczamy bezsenność i kołatanie serca. Niekiedy pacjent może mieć także zwiększone uczucie niepokoju i depresji. Pozostałe działania niepożądane to: suchość w ustach, głód, napady śmiechu, rozluźnienie, silniejsze postrzeganie np. kolorów i muzyki, senność oraz zaburzone postrzeganie czasu i przestrzeni. Marihuana medyczna może też prowadzić do upośledzenia zdolności reagowania, szczególnie w pierwszych godzinach po zastosowaniu.

Kierowanie pojazdami a stosowanie marihuany leczniczej

Zaleca się aby podczas stosowania marihuany leczniczej nie jeździć samochodem ani rowerem. THC pozostaje w organizmie przez długi czas, dlatego lepiej jest nie prowadzić pojazdów.

Ryzyko uzależnienia od marihuany medycznej

W przypadku stosowania odpowiednich, małych dawek marihuany leczniczej, pod nadzorem lekarza, uzależnienie na ogół nie występuje. Ale jeżeli pacjent był w przeszłości uzależniony, to powinien skonsultować z lekarzem bezpieczeństwo stosowania marihuany leczniczej w jego konkretnym przypadku.  

Trzeba natomiast wiedzieć, że długotrwałe stosowanie dużych dawek marihuany medycznej może prowadzić do uzależnienia, a odstawienie leku może powodować takie objawy jak niepokój, drażliwość, bezsenność i mdłości.

Konopie indyjskie – uwaga na sprzedaż produktów przez Internet

Na Facebooku i Instagramie można znaleźć grupy, które handlują wszystkimi rodzajami marihuany, zarówno suszonej, jak i w postaci oleju. Pochodzenie tych produktów jest nieznane, a ich produkcja nie jest kontrolowana. Dlatego nie powinno się kupować takich produktów przez Internet.

Należy też zwracać uwagę na liczne filmiki na YouTube, w których często „specjaliści” odpowiadają na pytania pacjentów. Trzeba mieć świadomość, że popularność marihuany medycznej powoduje powstawanie różnych grup, które podają się za specjalistów, a mają na uwadze jedynie zwiększenie sprzedaży. Dlatego ważne jest, aby zawsze pytać lekarza lub farmaceutę o wiarygodność takich porad i od nich pozyskiwać wiarygodne informacje na temat wskazań, dawkowania oraz środków ostrożności i działań niepożądanych marihuany leczniczej.


Opracowanie:

Mgr farm. Paweł Kozaczuk
Mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.