Coraz więcej osób kupuje przez Internet leki OTC i suplementy diety

Centrum Badania Opinii Społecznej po raz kolejny przeprowadziło badanie dotyczące zakupu leków OTC i suplementów diety przez Internet, poszukiwania informacji o tych produktach, a także umawiania wizyt lekarskich i odbioru badań.

Jak często leki OTC są kupowane przez Internet?

Poprzednie badanie CBOS miało miejsce 4 lata temu. Dzięki temu możemy porównać wyniki i trendy z 2016 r, z tymi z 2020 r. Są one bardzo ciekawe.

Kupujemy więcej leków OTC, suplementów diety i sprzętu medycznego przez Internet, ale szukamy zdecydowanie mniej informacji na ich temat.

Obecnie 20 procent ankietowanych kupuje leki dostępne bez recepty oraz suplementy diety przez Internet. Cztery lata temu było to o połowę mniej. Nieco więcej osób kupuje przez Internet także sprzęt medyczny i rehabilitacyjny (w 2106 r. – 10%, a obecnie 12%)

Niestety wraz ze wzrostem w sieci zakupu leków OTC, spada liczba osób szukających informacji o działaniu tych produktów. Obecnie takich danych szuka 57 proc., podczas gdy w 2016 r. było to 61 proc. ankietowanych.

Częściej korzystamy z wyszukiwania opinii o lekarzach, częściej także umawiamy się na wizyty lekarskie w Internecie oraz odbieramy wyniki badań online.

Prawie na tym samym poziomie co w 2016 r. utrzymuje się w 2020 r. wyszukiwanie w sieci informacji o lekarzach i usługach (70% versus 69%). Natomiast o 7 proc. zwiększyło się wyszukiwanie w Internecie opinii na temat lekarzy (55% w 2016 r. versus 62% w 2020 r.). 

Zwiększyła się także prawie o  1/3 liczba osób umawiających się na wizyty lekarskie przez Internet. Stanowi duży wzrost w stosunku do roku 2016 (29% obecnie versus 17% w 2016 r.). Ankietowani deklarują także, że dużo chętniej odbierają wyniki badań przez Internet (36% obecnie, versus 17% w 2016 r.).

Coraz chętniej wykorzystujemy Internetu do zakupów produktów leczniczych i usług medycznych

Wzrost popularności zakupu produktów leczniczych, suplementów diety i sprzętu medycznego, a także wzrost korzystania z usług medycznych przez Internet, ma kilka przyczyn. Z jednej strony jest on związany z postępującą cyfryzacją świadczeń i usług medycznych, a z drugiej z sytuacją epidemiczną, która w okresie od marca b.r. spowodowała utrudnienia w dostępności produktów i usług w formie tradycyjnej.

Epidemia koronawirusa mogła wpłynąć także na to, że wzrosła liczba osób, które w sytuacji problemów zdrowotnych prowadziły konsultacje z lekarzami przez Internet, a także szukały samodzielnie odpowiedzi na forach i stronach internetowych, co mogło przekładać się na zwiększony zakup leków OTC i suplementów diety.

Badanie CBOS zostało zrealizowane w dniach dniach od 30 czerwca do 9 lipca 2020 roku na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk

http://www/leki-informacje.pl

źródło: Badanie CBOS

 

Tagi: leki OTC, leki bez recepty

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.