Braki leków w europejskich szpitalach
Europejskie szpitale proszą o pomoc w liście skierowanym do swoich rządów. Wzywają do podjęcia pilnych działań w celu rozwiązania problemu niedoboru leków niezbędnych do walki z pandemią Covid-19.
„W szpitalach wkrótce zabraknie niezbędnych leków do leczenia pacjentów z koronawirusem. Bez europejskiej współpracy, zapewniającej ciągłość dostaw, trudna sytuacja na oddziałach intensywnej terapii może ulec dalszemu pogorszeniu. Braki leków mogą doprowadzić, w ciągu od jednego do dwóch tygodni, do braku możliwości zapewnienia odpowiedniej terapii” – piszą sygnatariusze, lekarze i dyrektorzy instytucji członkowskich Europejskiego Sojuszu Szpitali Uniwersyteckich.
Już pod koniec marca niektóre europejskie szpitale zmuszone były do kupowania leków i dawek, innych niż te, które zazwyczaj stosują. Taka sytuacja powodowała dodatkowe problemy, związane z odpowiednim dawkowaniem tych produktów. Trzeba pamiętać, że w sytuacji pandemii do pomocy lekarzom, skierowano personel mniej doświadczony. Dodatkowo wszyscy pracujący przy chorych są przemęczeni obecną sytuacją – pisze Le Monde.
Aktualnie na oddziałach intensywnej terapii zaczyna brakować leków potrzebnych do wprowadzenia pacjenta w śpiączkę farmakologiczną (tj. np. leki zwiotczające mięśnie, leki stosowane w sedacji), leków przeciwbólowych oraz antybiotyków. Problem polega na tym, że w regionach szczególnie dotkniętych pandemią zużycie ww. leków wzrosło do 2000 % – powiedział premier Francji Edouard Philippe w przemówieniu z dnia 28-go marca.
Intensywna praca wytwórców
Na oddziałach intensywnej opieki medycznej brakuje m.in. leków zwiotczających mięśnie szkieletowe stosowanych w celu intubacji dotchawiczej. Na przykładzie tych leków widać jak złożony jest obecnie proces ich wytwarzania. Szef jednego z laboratoriów francuskich opowiada o produkcji tych specyfików.
„Zaczęliśmy zwiększać produkcję już kilka tygodni temu, ale czas wytwarzania ampułek wynosi od półtora do dwóch miesięcy, łącznie ze wszystkimi kontrolami jakości”, mówi Luc Lamirault. Firma, którą kieruje, wytwarza leki w fabrykach na Słowacji, Łotwie i w Hiszpanii. Natomiast produkcja substancji czynnych prowadzona jest we Włoszech i Hiszpanii. Trwa także około dwóch miesięcy.
Wyzwanie dotyczące zwiększonej produkcji leków jest tym trudniejsze, że epidemia Covid-19 nie oszczędza także fabryk. W niektórych wytwórniach notuje się zwiększoną absencję, co powoduje, że linie produkcyjne nie mogą pracować na pełnych obrotach. Poza tym jeżeli chodzi o leki zwiotczające mięśnie, to szpitale nie robią zapasów, bo w warunkach poza epidemią, ich spożycie nie jest wysokie. Dodatkowo do braków innych leków przyczyniają się także problemy z dostępnością substancji czynnych pochodzących z Indii i Chin.
Ostatnie dane dotyczące pandemii
Pandemia SARS-CoV-2 spowodowała już śmierć co najmniej 65 000 osób na całym świecie, od czasu jej wybuchu w Chinach pod koniec grudnia 2019 roku. W Europie zmarło z powodu Covid-19 ponad 47 000 osób (dane z 5 kwietnia z Agencji France-Presse).
Liczba ofiar śmiertelnych na całym świecie rośnie o kilka tysięcy dziennie, pomimo wprowadzenia mniej lub bardziej rygorystycznych środków ograniczających kontakty i przemieszczanie się osób.
Liczba zdiagnozowanych przypadków przekracza 1,2 miliona na pięciu kontynentach. Nie odzwierciedla ona jednak rzeczywistych przypadków zakażeń, ponieważ wiele osób nie jest badanych pod kątem Covid-19. Ponad połowa zakażeń znajduje się w Europie, kontynencie najbardziej dotkniętym przez pandemię. Ponad 300.000 przypadków odnotowano w Stanach Zjednoczonych, które stają się nowym światowym epicentrum koronawirusa.
Opracowanie
mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk
https://leki-informacje.plAkapit
https://e-dtp.pl/liczba-przypadkow-covid-19-na-calym-swiecie-rosnie/
Źródła:
1. Médicaments : neuf grands hôpitaux européens lancent un appel à l’aide, Chloé Hecketsweiler, Le Monde, 31 marca 2020 r.
2. Coronavirus : en Europe, où 47 000 personnes sont mortes, des appels à continuer à respecter le confinement, Le Monde, 5 kwietnia 2020 r.
Tagi: europejskie szpitale proszą o pomoc, braki leków, pandemia COVID-19