kalkulator szczepień na covid-19

Powstał kalkulator szczepień przeciwko Covid-19. Sprawdź, kiedy możesz zostać zaszczepiony.

Kalkulator Kolejki Szczepionkowej COVID-19 powstał w ramach platformy Omni Calculator stworzonej przez start-up z Krakowa. Jego autorkami są: lekarka Aleksandra Zając i doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Dominika Miszewska. Kalkulator szczepień został opracowany w oparciu o Narodowy Program Szczepień i pozwala oszacować miejsce w kolejce do szczepienia przeciwko chorobie COVID-19.

Jak działa kalkulator kolejki szczepień?

Wiek i wykonywany zawód – to główne kryteria, które pozwalają ocenić, kiedy dana osoba będzie mogła zaszczepić się przeciw COVID-19.

Narzędzie bierze pod uwagę wiek, aktywność zawodową oraz stan zdrowia i na tej podstawie pokazuje minimalną i maksymalną liczbę osób przed nami w kolejce, a także wskazuje termin, w którym najprawdopodobniej otrzymamy szczepionkę.

Aby obliczyć prawdopodobny termin otrzymania szczepionki, należy wymienić również  ewentualne choroby przewlekłe lub podać informacje na temat tego, czy jest się w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego częstego kontaktu z placówkami medycznymi.

Należy podać także informację na temat przyjmowania leków immunosupresyjnych (podawanych przy niektórych nowotworach, chorobach autoimmunologicznych oraz po przeszczepach).

Po uzupełnieniu wszystkich pól kalkulator szczepień wyliczy przewidywaną maksymalną liczbę osób, które są w kolejce do otrzymania szczepionki przed nami.

W Polsce szczepienia odbywają się w czterech wyznaczonych grupach, dlatego dla osób, które wyczekują swojego terminu, narzędzie to jest bardzo przydatne.

Tu sprawdzisz, kiedy możesz się zaszczepić : https://www.omnicalculator.com/health/kolejka-szczepionkowa

Szczepionki darmowe i dobrowolne

Pierwsza faza programu szczepień koncentruje się na ratowaniu życia i zmniejszeniu liczby przyjęć do szpitali. Dlatego też w pierwszej kolejności będą szczepione najbardziej narażone osoby, wchodzące w skład tzw. Grupy 0. Są to m.in. : pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy, techniczny i administracyjny w placówkach medycznych, laboratoriach diagnostycznych i transporcie medycznym, nauczyciele akademiccy i studenci kierunków medycznych, rodzice wcześniaków – w szpitalach, w których na oddziałach intensywnej terapii i patologii noworodka przebywają ich dzieci.

Następny etap, rozpoczynający się od 15 stycznia to tzw. Grupa 1.
Obejmuje ona m.in. osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczycieli.

Grupa 2, to osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Są tam też m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, pracownicy transportu publicznego,

Grupa 3,  to pozostała część populacji dorosłej, czyli osoby powyżej 16 roku życia, bez schorzeń zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu COVID-19 i nie należące do żadnej z powyższych grup.

Jak wygląda szczepienie?

Szczepionka podawana jest domięśniowo (w ramię, jak klasyczna szczepionka na grypę), dwukrotnie, w odstępie 3-4 tygodni.
Pełną ochronę zdobywamy po 7 dniach od podania drugiej dawki szczepionki.

Dla kogo szczepionki są przeciwwskazane?

Obecnie znana jest tylko jedna grupa, w której nie zaleca się szczepień na COVID-19. Są to dzieci poniżej 16 roku życia.

Trzy typy szczepionek

Firmy farmaceutyczne opracowują obecnie trzy typy szczepionek, nie wszystkie jednak zostały jeszcze dopuszczone do obrotu.

  • szczepionki typu mRNA– producentami tego typu szczepionki są firmy : CureVac, Moderna, Pfizer/BioNTec. Zawierają one samą informację genetyczną. Szczepionki te są wysoce skuteczne, bezpieczne i umożliwiają szybką produkcję dużej liczby dawek. Bezpieczeństwo wynika z faktu, że nasze DNA znajduje się w jądrze niedostępnym dla mRNA. Nie może więc ono wpływać na genom osoby zaszczepionej. Największą trudnością w wykonywaniu szczepień mRNA jest bardzo niska temperatura przechowywania – nawet -75°C .
  • szczepionki wektorowe– producentami tego typu szczepionki są firmy : AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV/Johnson&Johnson. Składają się z aktywnych, zmodyfikowanych wirusów. Wywołują silną odpowiedź organizmu nawet po podaniu małej dawki. Ich główna zaleta to stabilność we względnie wysokich temperaturach (2 – 8°C).
  • szczepionki podjednostkowe– zawierają oczyszczone, najbardziej immunogenne białka wirusowe. Odpowiedź jest bardzo swoista (odpowiadają typowo na wirusa COVID-19), jednak ich efektywność może być niższa niż pozostałych. Ich główna zaleta to stabilność we względnie wysokich temperaturach (2 – 8°C). Producentem tego typu szczepionki jest Sanofi-GSK.

    Z dokumentu „Narodowy Program Szczepień” wynika, że do Polski będą sprowadzane szczepionki od pięciu dostawców, nie została podpisana umowa na szczepionkę podjednostkową.

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.