Jakie badania diagnostyczne można wykonywać w aptece? Nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia

W dniu 27.01.2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21.01.2022 r. w sprawie wykazu zawierającego badania diagnostyczne, które mogą być wykonywane w aptece. Te ważne regulacje idą w kierunku dalszego poszerzania kompetencji zawodowych farmaceutów w zakresie opieki farmaceutycznej.

Nowe uprawnienia dla farmaceutów. Jakie badania zrobimy w aptece?

W dobie pandemii środowisko farmaceutyczne otrzymuje coraz to nowe uprawnienia dotyczące nie tylko szczepień przeciw Covid-19 i szczepień na grypę, ale także możliwości wykonywania różnych badań diagnostycznych, które mają ułatwić prowadzenie opieki farmaceutycznej. W Dzienniku Ustaw z dnia 24.01.2022 r. poz. 153 opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 stycznia 2022 r. w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę.

Wykaz przedstawiamy poniżej:

  1. test antygenowy w kierunku SARS-CoV-21);
  2. badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi2);
  3. pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczanie wskaźnika BMI (ang. Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR – ang. Waist-Hip Ratio)2);
  4. test stężenia glukozy we krwi2);
  5. kontrola panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy)2);
  6. szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptococcus z grupy A, Helicobacter – test z krwi2).

Rozwój opieki farmaceutycznej to nie tylko badania diagnostyczne

Mimo że wprowadzenie wykonywania testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2 wywołało dużo dyskusji wśród farmaceutów, głównie ze względu na krótki termin przygotowania się aptek do tej usługi i często brak możliwości lokalowych do prowadzenia testów, to pozostałe badania uznane zostały za kluczowe jeżeli chodzi o opiekę farmaceutyczną. Dotyczy to głównie planowanych przeglądów lekowych, gdzie ważne jest uzyskanie możliwie najszerszego spektrum wiedzy o problemach zdrowotnych pacjenta, a tym samym ewentualnych źródeł problemów lekowych pacjenta.

Opracowanie: mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk

Odnośniki:

1) Wykonanie badania przez farmaceutę jest możliwe po ukończeniu przez niego szkolenia teoretycznego w zakresie przeprowadzania tego badania, dostępnego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
2) Wykonanie badania przez farmaceutę jest możliwe po ukończeniu przez niego kursu kwalifikacyjnego, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty.

Tagi: badania diagnostyczne w aptece, diagnostyka w aptece

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.