Filtry przeciwsłoneczne. jaką wybrac ochronę?

Filtry przeciwsłoneczne. Dlaczego, jakie i kiedy je stosować?

Filtry przeciwsłoneczne są niezbędnym elementem ochrony przeciwsłonecznej. Ale sam krem ochronny nie wystarczy, aby zapewnić nam bezpieczne korzystanie ze słońca. Trzeba zadbać o sposób aplikacji, czas ekspozycji na słońce, oraz dopasować kosmetyk do indywidualnych potrzeb skóry.

Dlaczego należy stosować filtry przeciwsłoneczne?

Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych SPF 15 może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płaskonabłonkowego (SCC) o około 40 procent i zmniejszyć ryzyko czerniaka o 50 procent. Oprócz tego, używanie ochrony przeciwsłonecznej zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, w tym zmarszczkom, zwiotczeniu i przebarwieniom.

Kto powinien stosować filtry przeciwsłoneczne?

Właściwa odpowiedź brzmi: wszyscy! Mężczyźni, kobiety i dzieci powyżej 6. miesiąca życia powinni codziennie stosować filtry przeciwsłoneczne.  Nasza skóra jest narażona na szkodliwe promieniowanie przez całe życie, niezależnie od tego, czy się opalamy, czy nie. Dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy, których skóra jest bardzo wrażliwa, powinny unikać bezpośredniego kontaktu ze słońcem.

Jaki rodzaj ochrony przeciwsłonecznej należy stosować?

Oferta kosmetyków ochronnych jest ogromna. Czasem naprawdę trudno zdecydować jaki krem przeciwsłoneczny wybrać.  Dlatego wierzymy, że najlepszy filtr przeciwsłoneczny to ten, z którego rzeczywiście będziemy korzystać, o ile zapewnia bezpieczną i skuteczną ochronę i ma szerokie spektrum, z SPF 15 lub wyższym. Jeśli stosowanie wybranego kosmetyku sprawia nam przyjemność, używamy go konsekwentnie. A o to chodzi w ochronie przeciwsłonecznej.

Co oznacza SPF?

SPF to skrót od Sun Protection Factor.  Wartość liczbowa filtra (UVA i UVB), która określa zdolność ochrony przeciwsłonecznej danego kremu. Wartość ta mówi nam, jak długo można przebywać na słońcu bez pojawienia się rumienia. Zrozumienie zasady SPF jest bardzo ważne. Fakt, że preparat ochronny ma SPF 30 nie oznacza, że kiedy go używamy, możemy bezpiecznie przebywać na słońcu 30 razy dłużej niż bez ochrony. Wartość SPF 30 mówi nam, że dawka promieniowania wywołująca rumień po zastosowaniu tego preparatu może być 30-krotnie wyższa niż dawka promieniowania potrzebna do wywołania rumienia na skórze niechronionej. Pamiętajmy, że żaden preparat nie ochroni skóry w 100%!

Składniki filtrów przeciwsłonecznych

Kosmetyki ochronne zawierają aktywne składniki, które zapobiegają przedostawaniu się promieniowania UV w głąb skóry. Możemy podzielić je na dwie grupy:

  • Fizyczne (mineralne) składniki przeciwsłoneczne (w tym minerały dwutlenek tytanu i tlenek cynku) blokują i rozpraszają promienie, zanim przenikną one do skóry.
  • Chemiczne składniki przeciwsłoneczne (takie jak awobenzon i oktyzalan) pochłaniają promienie UV, zanim zdążą uszkodzić skórę.

Jaki poziom ochrony SPF wybrać?

Jeśli spędzamy większość dnia na słońcu wybierajmy produkty o SPF 15 lub wyższym. Gdy aktywnie korzystamy ze słońca, np.  nad wodą czy w górach, zwłaszcza gdy ideks UV jest wysoki, wybierajmy ochronę SPF 30 lub wyższą. Bez względu na to jaka ochronę stosujemy, ponowna aplikacja co dwie godziny jest kluczowa. Jeśli natomiast pływamy, aplikujmy krem natychmiast po wyjściu z wody.

UVA, UVB, UVC – w jaki sposób na nas oddziałują?

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) zostało podzielone na 3 rodzaje, a każdemu z nich przypisuje się trochę inne właściwości, wynikające z różnic w długości emitowanych fal. I tak:

UVA (320-400 nm) – jego natężenie utrzymuje się na stałym poziomie przez cały dzień. Wnika w głąb skóry uszkadzając kolagen i elastynę, przez co przyczynia się do tzw. fotostarzenia się skóry. Doprowadza do jej zwiotczenia, utraty jędrności, a w konsekwencji pojawienia się zmarszczek. W niewielkim stopniu powoduje zaczerwienienie skóry (rumień

UVB (290-320 nm) – w naszej szerokości geograficznej występuje jedynie w miesiącach wiosenno-letnich, a jego największe natężenie przypada na godziny okołopołudniowe. Nie wnika do wnętrza skóry, działa na jej powierzchni. Odpowiada za syntezę witaminy D3 i barwnika skóry – melaniny. To właśnie promieniowanie UVB odpowiada za powstawanie opalenizny, ale także rumienia i oparzeń. Przy długotrwałej ekspozycji działa rakotwórczo i jest najbardziej mutagenne spośród wymienionych fal.

UVC (< 280 nm) – prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową.

Wybór kremu ochronnego: na co zwrócić uwagę

W przeszłości większość kremów przeciwsłonecznych zawierała tylko informacje o ochronie przed promieniowaniem UVB a nie UVA. Teraz, gdy zagrożenia związane z promieniowaniem UVA są dobrze znane, filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania to najlepszy wybór.  Takie kosmetyki chronią naszą skórę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.

Kiedy używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym?

Codziennie! Najlepszą praktyką jest nałożenie produktu 30 minut przed wyjściem na zewnątrz i powtarzanie aplikacji co dwie godziny podczas ekspozycji na słońce. Nawet w pochmurny dzień, do Ziemi dociera do 80 procent słonecznego promieniowania UV. Brak może prowadzić do uszkodzenia skóry.

Jak zastosować produkty z filtrami przeciwsłonecznymi?

Eksperci zalecają nałożenie kremu przeciwsłonecznego na całe ciało przed ubraniem się. W ten sposób nasza skóra będzie chroniona w przypadku zmiany ubrania lub usunięcia warstw. Na pewno powinniśmy używać kremu przeciwsłonecznego na każdej części ciała wystawionej na działanie słońca. Pamiętajmy o częściach ciała, które łatwo przeoczyć: czubkach uszu, karku, skórze głowy (na linii włosów) stopach czy miejscach za kolanami.

Ile kremu z filtrem przeciwsłonecznym użyć?

Aby uzyskać pełną ochronę przeciwsłoneczną o szerokim spektrum działania, zaleca się użycie mniej więcej pełnej szklanki produktu na całe ciało. Większość ludzi stosuje mniej niż połowę zalecanej ilości, co przekłada się na zmniejszoną ochronę. Pamiętajmy, prawidłowe zastosowanie filtrów przeciwsłonecznych zmniejsza ryzyko zachorowania nowotwory skóry i uszkodzeń słonecznych.

Ciesz się słońcem i bądź bezpieczny

Pamiętajmy, że sam krem przeciwsłoneczny nie wystarczy. W miarę możliwości szukajmy cienia, nośmy odzież chroniącą przed słońcem, kapelusz z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, aby zapewnić sobie kompleksową ochronę przed słońcem. Rozważne korzystanie ze słońca to dłuższe życie, zadbajmy więc o nie i cieszmy się latem.

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.