Z inicjatywy Unii Europejskiej powstał Europejski portal informacji o szczepieniach. Został on opracowany przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) we współpracy z Komisją Europejską, a konkretnie jej Dyrekcją Generalną ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE) oraz Europejską Agencją Leków. Treść strony tworzą eksperci w dziedzinie komunikacji i nauki, współpracujący ze wskazanymi organizacjami. Przed opublikowaniem końcowej wersji zawartości strony oraz wersji w różnych językach konsultowano się z przedstawicielami organizacji ds. zdrowia publicznego z państw UE oraz EOG.
Portal dostarcza dokładne, obiektywne i aktualne dane na temat szczepionek i szczepień. Zawiera opis mechanizmów stosowanych w Unii Europejskiej (UE), które zapewniają, że dostępne szczepionki spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i skuteczności. Na stronie Europejskiego Portalu informacji o szczepieniach znajduje się również lista wiarygodnych źródeł informacji na temat szczepień w różnych krajach. Wymieniono tam strony internetowe sieci WHO Vaccine Safety Net, do której należą #Szczepieniainfo jak również oficjalne strony internetowe państw UE i EOG na temat szczepień.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób to agencja naukowa UE, która zajmuje się wzmacnianiem europejskich mechanizmów obrony przed chorobami zakaźnymi. Podstawowe działania ECDC obejmują wiele czynności: nadzór, wywiad epidemiologiczny, reagowanie, doradztwo naukowe, badania mikrobiologiczne, odpowiadanie za gotowość, szkolenia w zakresie zdrowia publicznego, utrzymywanie stosunków międzynarodowych, opracowywanie komunikatów na temat zdrowia i prowadzenie czasopisma naukowego Eurosurveillance. W dziedzinie chorób zwalczanych drogą szczepień ECDC regularnie dostarcza danych nadzorczych, np. o liczbie potwierdzonych przypadków, a także doradza w sprawie szczepień, kontroluje ogniska choroby i opracowuje materiały wspomagające komunikację w zakresie szczepień. ECDC prowadzi też harmonogram szczepień — interaktywną platformę internetową przedstawiającą harmonogramy szczepień we wszystkich państwach członkowskich UE.
Europejska Agencja Leków odpowiedzialna jest za ocenę naukową, nadzór i monitorowanie bezpieczeństwa leków na obszarze UE. Jest organizacją wykorzystującą sieć kontaktów — pracę EMA wspomagają tysiące ekspertów z całej Europy. Działają oni w komitetach naukowych agencji. EMA odpowiada za zapewnianie skuteczności, jakości i bezpieczeństwa stosowania szczepionek. Wraz z komitetami naukowymi kontroluje ona zbiór dostępnych danych i ocenia stosunek korzyści do ryzyka szczepionek przed ich dopuszczeniem do obrotu i po wprowadzeniu do obrotu w UE. EMA ściśle współpracuje z europejskimi i międzynarodowymi partnerami, przekazując informacje o szczepionkach i dobrych praktykach regulacyjnych.
Copyright 2019 by Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH