E-recepta w aplikacji mobilnej?


Ministerstwo Zdrowia proponuje, aby pacjent mógł otrzymywać informacje o wystawionej e-recepcie poprzez aplikacje mobilne. Propozycja ta obejmuje rozszerzenie katalogu kanałów komunikacji (jako art. 96b ust. 2b–2d), w ramach których pacjent może otrzymać uproszczoną informację o recepcie wystawionej w postaci elektronicznej, przez dodanie możliwości przekazywania informacji o wystawionej recepcie do aplikacji mobilnych, również tych komercyjnych. Sprawdź, jakie możliwości i zagrożenia niesie ze sobą e-recepta w aplikacji mobilnej.

,,Rozwój nowych technologii umożliwia w chwili obecnej poszerzanie kanałów komunikacji z pacjentem. Przedmiotowy sposób komunikacji stosowany byłby na żądanie pacjenta w Indywidualnym Koncie Pacjenta(IKP). W takim przypadku, pacjent nie otrzymywałby już analogicznych wiadomości SMS.” – podano w uzasadnieniu.

Sposób dostarczenia informacji ma być wynikiem decyzji pacjenta, w jaki sposób chce otrzymywać powiadomienia o wystawionej recepcie. Jednocześnie wiadomości SMS również mają nie być wysyłane w każdym przypadku, lecz na wyraźne żądanie pacjenta. W trakcie wymiany danych miedzy aplikacją a systemem ma zostać zapewnione bezpieczeństwo przesyłania tych danych.

Warunki i sposób korzystania z takich aplikacji mobilnych, z uwagi na szybki rozwój nowych technologii, mają zostać określone w rozporządzeniu wydanym przez MZ. Analogiczne zmiany mają dotyczyć także skierowań w postaci elektronicznej.

Farmaceuci zauważają jednak niebezpieczeństwa wynikające z tego dodatkowego kanału przepływu danych.
My, aptekarze, od razu zauważamy niebezpieczeństwa wynikające z projektu. Każdy dodatkowy węzeł przepływu danych o pacjentach jest w dzisiejszych e-czasach krytycznie groźny. Po co ujawniać tajemnice o chorobach, dotychczas chronione w kontaktach z farmaceutami i lekarzami?”  – pyta farmaceuta Mariusz Politowicz.

Na co minister Cieszyński odpowiada: „Chętnie usiądziemy do rozmowy o tym, jak zapisać gwarancje bezpieczeństwa danych pacjentów na poziomie ustawy. Naszą intencją było ujęcie ich w rozporządzeniu i delegacja wprost na to wskazuje.”



Za:  Sejm, TT/rynekaptek.pl   

Tagi: e-recepta w aplikacji mobilnej, e-recepty, elektroniczne recepty

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.