Stawy powodują, że nasze kości mogą się poruszać. W organizmie człowieka jest ich około 400. Bolące stawy są często oznaką świadczącą o występowaniu choroby, mogą również pojawić się jako konsekwencja urazu. Jak o nie zadbać i czym się wspomóc w okresach bólu stawów?
Kolagen a stawy
Kolagen znajduje się w tkance łącznej, ścięgnach, więzadłach, powięziach oraz tkance chrzęstnej. Pomaga zachować integralność chrząstki, jest odpowiedzialny za wiązanie komórek oraz nadaje elastyczność tkance łącznej w chrząstce i ścięgnach. W torebce stawowej kolagen tworzy żelową strukturę, dzięki czemu możemy swobodnie poruszać się bez bólu. W chrząstce stawowej wpływa na wytwarzanie odpowiedniej ilości mazi stawowej oraz wpływa na trwałość i elastyczność chrząstki, co prowadzi do prawidłowego funkcjonowania stawów.
Wraz z wiekiem następuje zmniejszanie się ilości kolagenu, przez co ścięgna i więzadła zaczynają poruszać się z mniejszą łatwością. Braki kolagenowe prowadzą do sztywności i obrzęków stawów. Ból w obrębie stawów i „strzelające” stawy mogą być objawem niedoboru kolagenu w organizmie. I w miarę zmniejszania się ilości kolagenu w organizmie wzrasta ryzyko rozwoju zwyrodnieniowych chorób stawów, z tego też względu kolagen coraz częściej wykazuje zastosowanie w leczeniu zwyrodnienia stawów.
Wydawać by się mogło, że dolegliwości związane ze stawami dotyczą tylko osób starszych, jednak nic bardziej mylnego. Osoby młodsze również mogą odczuwać dyskomfort ze strony układu kostno-stawowego. Wpływ na tę sytuację ma wiele czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych
Bóle stawów– przyczyny
Problemy ze stawami mogą pojawić się nagle bądź narastać stopniowo. Mogą mieć one charakter stały lub epizodyczny, nierzadko dolegliwościom towarzyszą bóle mięśni, kości, mogą pojawić się też obrzęk i zaczerwienienie. Przyczyn bólu stawów jest wiele. Może on wynikać z urazów mechanicznych lub stanów zapalnych.
Bóle stawów mogą być związane z chorobami reumatycznymi, np. reumatoidalnym zapaleniem stawów, twardziną układową, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, dną moczanową itp.
Przyczyną mogą być również choroby zwyrodnieniowe, które dopadają najczęściej osoby starsze, prowadzące siedzący tryb życia. Nadwaga czy otyłość również wpływają na kondycję naszych stawów. Nadprogramowe kilogramy stanowią duże obciążenie układu kostno-stawowego i prowadzą do urazów oraz przeciążeń stawów. U osób młodych problem pojawia się w momencie przeciążania stawów, np. przy sportach wyczynowych.
Jak wspierać stawy?
Na problemy ze stawami możemy zastosować naturalne metody, które pomogą w złagodzeniu dolegliwości oraz wpłyną na ich kondycję.
Dużą ulgę mogą przynieść ciepłe kąpiele z dodatkiem ziół, np. z rumiankiem, który ma działanie przeciwzapalne. Warto też zainwestować w dobry suplement z witaminą D3 z K2 w postaci MK-7K2Mk7 – tutaj z pomocą przychodzi Prima Zdrowie ze swoimi witaminami w kroplach i kapsułkach. Warto również stosować dietę bogatą w kolagen. Jest to najważniejsze białko w ludzkim organizmie, które pełni przede wszystkim funkcje budulcowe. Niestety wraz z wiekiem zdolność wytwarzania tego białka spada. Pisaliśmy o tym w artykule ,, Kolagen – czym jest i dlaczego powinno się zadbać o jego poziom w organizmie?”
Kolagen a urazy i kontuzje
Starzenie się i intensywna aktywność fizyczna przyczyniają się do zmniejszania poziomu kolagenu w organizmie. Niedobór kolagenu powoduje, że ścięgna i więzadła stają się sztywniejsze, a to stwarza większe ryzyko kontuzji sportowych. Osoby po 30 roku życia częściej doświadczają różnych kontuzji czy urazów np. kolan i problemów z ramionami z powodu braków kolagenowych. Jedno z badań wykazało, że zwiększenie stężenia kolagenu w tkance łącznej pomaga zapobiegać urazom u sportowców. A zapobieganie kontuzjom i zmniejszenie ilości urazów pozwala na częstsze i bardziej efektywne treningi. W jednym z badań sportowcom podawano suplementy kolagenowe lub placebo przez okres sześciu miesięcy. Osoby suplementujące kolagen miały znacznie niższe wskaźniki urazów kostek. Dodatkowo suplementacja kolagenem może zapobiegać tworzeniu się blizn, a różne rany i otarcia często przytrafiają się sportowcom.
Kolagen w diecie sportowca
Kolagen w diecie sportowca wpływa korzystnie na regenerację ścięgien, mięśni i więzadeł oraz chrząstkę stawową. Dzięki swoim właściwościom kolagen może zapobiegać urazom oraz niwelować objawy chorób przeciążeniowych i zwyrodnieniowych stawów.
W badaniach wykazano, że hydrolizowany kolagen wpływa na regenerację włókien kolagenowych poprzez zwiększenie nie tylko syntezy kolagenu, ale także innych mniejszych składników, jak np. glikozoaminoglikanów i kwasu hialuronowego. Wielu sportowców cierpi na bóle stawów, które przeszkadzają w treningach i ograniczają ich ilość. Regularna suplementacja diety kolagenem pomaga nie tylko zmniejszać, ale i zapobiegać bólom stawów oraz utracie gęstości kości i starzeniu się skóry.
Warto, żeby sportowcy pamiętali o kolagenie w profilaktyce i leczeniu przeciążeń układu kostno-ruchowego. Tym bardziej, że nie wykazano skutków ubocznych związanych z suplementacją kolagenu. Jednak osoby aktywne fizyczne powinny pamiętać o regularnych wizytach u fizjoterapeuty, dobrze zbilansowanej diecie, odpoczynku i śnie.
Kolagen a reumatoidalne zapalenie stawów
W jednym z badań wykazano, że suplementacja kolagenem pomaga pacjentom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów. Dzięki swoim właściwościom kolagen wspomaga regenerację stawów i pozwala chrząstce stawowej na prawidłową pracę. Pozwala to na zmniejszenie dolegliwości takich jak np. ból, sztywność stawów i przykurcze. Stosując regularną suplementację kolagenem osoby z RZS mogą normalnie funkcjonować i wykonywać czynności dnia codziennego.
Dlaczego Collagen Gold Shot od Prima Zdrowie?
Prima Zdrowie stawia przede wszystkim na prosty skład suplementów. Nie dodaje do swoich produktów sztucznych barwników czy konserwantów. Shot Collagen Gold wyróżnia się najwyższą dawką kolagenu w hydrolizowanej formie. Jego wchłanialność osiąga poziom aż 95%.
Czym jest hydroliza? To podział łańcucha białkowego na małe cząsteczki tak, by szybko i łatwo został przyswojony. Najwyższa obecnie dostępna hydroliza to 2000 Daltonów i taką właśnie ma kolagen od Prima Zdrowie. W jego składzie znajdują się również takie witaminy, jak: A, C, E D3 oraz witaminy z grupy B (B1 tiamina, B2 ryboflawina, B3 niacyna, B5 kwas pantotenowy, B6 pirydoksyna, B7 biotyna, B9 kwas foliowy, B12 kobalamina).
Dzięki suplementacji kolagenem możemy perfekcyjnie zadbać o nasze stawy w każdym wieku. Powinniśmy jednak pamiętać, że przy suplementacji warto, wspomagać się poprzez inne formy aktywności oraz zdrowy tryb życia. Regularna aktywność fizyczna oraz zbalansowane posiłki są kluczem do naszego zdrowia.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY