COVID-19 a niedobory leków w Europie

COVID-19 a niedobory leków: Europejska Agencja Leków (EMA) wydała 10-go marca b.r. oświadczenie na temat działań w zakresie zarządzania niedoborami leków w wyniku pandemii.

EMA w wydanym oświadczeniu stwierdza, że współpracuje z europejską siecią regulacyjną ds. leków w celu ścisłego monitorowania potencjalnego wpływu pandemii na łańcuchy dostaw leków w całej UE.  Według Europejskiej Agencji Leków do tej pory nie otrzymano żadnych zgłoszeń o bieżących brakach lub zakłóceniach w dostawach leków wprowadzanych do obrotu w UE z powodu COVID-19. EMA podkreśla jednak, że w miarę rozwoju sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego,  nie można wykluczyć niedoborów lub zakłóceń w dostawach leków.

W celu monitorowania zaistniałej sytuacji, powołano do życia wykonawczą grupę sterującą UE ds. niedoborów leków, mającą za zadanie zaradzenie skutkom wybuchu pandemii COVID-19 pod kątem zaopatrzenia farmaceutycznego.

EMA informuje, że ww. grupa określi i będzie koordynować działania w całej UE w celu ochrony pacjentów przed brakami leków spowodowanymi m.in. tymczasowym zamknięciem zakładów produkcyjnych na obszarach dotkniętych COVID-19 lub ograniczeń w zakresie transportu leków. Grupa zadba również o to, aby pacjenci i pracownicy służby zdrowia w całej UE byli informowani w sposób spójny i przejrzysty o zagrożeniach i podjętych działaniach zapobiegawczych.

EMA w wydanym oświadczeniu podkreśla także, że zapewnienie ciągłości dostaw leków należy do obowiązków firm farmaceutycznych. Obejmuje to odpowiednie środki zaradcze ze strony wytwórców i podmiotów odpowiedzialnych, takie jak zwiększenie zapasów lub podwójne zaopatrzenie w produkty i materiały.

Jednocześnie Europejska Agencja Leków zwraca się do unijnych stowarzyszeń przemysłu farmaceutycznego z prośbą o uświadomienie ich członkom potencjalnego wpływu działań stosowanych w ramach kwarantanny w Chinach i innych krajach na podaż leków w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) oraz przypomina im o obowiązku zgłaszania władzom UE wszelkich ewentualnych niedoborów.

Ponadto stowarzyszenia branżowe na szczeblu krajowym i unijnym zostały poproszone o dostarczenie organom regulacyjnym dalszych informacji na temat łańcuchów dostaw, które grupa sterująca UE będzie monitorować. Dodatkowo stowarzyszenia branżowe zostały także poproszone o ocenę gotowości swoich członków do zapobiegania ewentualnym niedoborom wynikającym z wybuchu pandemii, oraz o zgłaszanie się do EMA, a w przypadku konkretnych produktów, do właściwych organów regulacyjnych.

EMA rozpoczęła również przegląd wszystkich informacji dotyczących wytwarzania leków dopuszczonych do obrotu w drodze procedury scentralizowanej w celu zidentyfikowania tych, które są najbardziej narażone na niedobory i zakłócenia. Chodzi o nadanie im priorytetu w dyskusjach z posiadaczem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu oraz o wdrożenie działań naprawczych.

Tłumaczenie i opracowanie:

mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk

Centrum Informacji o Leku  : https://leki-informacje.pl/

źródło: http://www.ema.europa.eu/en/news/addressing-potential-impact-novel-coronavirus-disease-covid-19-medicines-supply-eu

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Czy szparagi są zdrowe?

Szparagi są cenione za ich smak i wartości odżywcze. Posiadają wiele substancji biologicznie czynnych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, takich jak polifenole i flawonoidy. Te zdrowe warzywa o niskiej kaloryczności. Są bogate w witaminy A, C, E, K oraz potas, magnez i żelazo. Dodatkowo, zawierają błonnik, który wspiera trawienie. Wprowadzenie szparagów do diety może poprawić zdrowie. Ich wartości odżywcze czynią je cennym elementem różnorodnej diety. Szparagi – charakterystyka i pochodzenie Szparagi są cenione od wieków za smak i zdrowotne właściwości. Ich jadalna część to młode pędy. Można je podać jako dodatek

Sucha skóra – jak sobie z nią radzić?

Sucha skóra to powszechny problem, który może wynikać z różnych czynników, takich jak genetyka, środowisko oraz styl życia. Właściwą pielęgnacją jesteśmy w stanie poprawić nawilżenie i natłuszczenie skóry i pomóc temu największemu

Regeneracja po treningu – czy warto?

Regeneracja po treningu jest tak samo ważnym elementem jak sam trening. Ćwiczenia fizyczne obciążają organizm, a brak odpoczynku może prowadzić do przetrenowania i kontuzji. Regeneracja jest niezbędna, aby utrzymać radość z aktywności fizycznej i pozwala cieszyć się

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.