Body shaming to przemoc słowna, która może dotknąć każdego, bez względu na wagę, czy wygląd. Zjawisko prowadzi do problemów emocjonalnych, negatywnie wpływa na poczucie własnej wartości, zwłaszcza u dzieci i nastolatków, u których dopiero się ono kształtuje, a w rezultacie przekłada się na zdrowie psychiczne.
Ważną rolą i wyzwaniem dla społeczeństwa jest promowanie zdrowego obrazu ciała, jako narzędzia, które ma być przede wszystkim sprawne, a nie idealne i piękne; oraz przeciwdziałanie zjawisku body shamingu.
Czym jest body shaming i dlaczego jest problemem społecznym
Definicja terminu „body shaming” mówi o zawstydzaniu kogoś z powodu wyglądu. Przejawia się poprzez niechciane komentarze i rady, krytykę czy wyśmiewanie. Zarówno bezpośrednie uwagi, jak i ukryte sugestie, mogą szkodzić samoocenie i psychice.
Body shaming można spotkać w codziennym życiu i w mediach. Promowanie nieosiągalnych ideałów piękna i krytykowanie każdej inności jest szkodliwe społecznie: wpływa na poziom samooceny oraz stwarza wygórowane oczekiwania względem wyglądu.
Walczymy z body shamingiem, by stworzyć zdrową, wspierającą społeczność. Edukacja o szkodliwości tego zjawiska może zwiększyć świadomość na temat powagi tego problemu.
Różne oblicza body shamingu – nie tylko o wadze
Body shaming najbardziej kojarzony jest z krytykowaniem osób z nadwagą lub otyłością. Jak się okazuje, także osoby szczupłe są na to narażone. Często przecież możemy spotkać się z komentarzami typu: „zmizerniał_ś”, „sama skóra i kości”, „zjedz coś, bo marnie wyglądasz”.
Podczas, gdy komentowanie, że ktoś przytył przeważnie uznawane jest jako nietaktowne i niegrzeczne, uwagi o chudości bywają wygłaszane bez jakiegokolwiek zastanowienia i ze społecznym przyzwoleniem. A przecież nigdy nie wiemy co kryje się za takim a nie innym wyglądem: może jest to choroba, może zaburzenia odżywiania albo inne problemy, o których nie mamy pojęcia.
Komentarze na temat ciała mogą dotyczyć nie tylko wagi, ale także kształtu i czy rozmiaru nosa, wyglądu zębów, wzrostu, proporcji ciała, czy też stanu skóry, np. trądziku, zmarszczek, blizn, rozstępów.
Komentarze o wyglądzie wpływają na psychikę: każda negatywna uwaga może obniżyć samoocenę.
Body shaming jako znak współczesnych czasów
Body shaming wzmacniają dodatkowo media i portale społecznościowe. W dobie internetu oraz gładkich, wyretuszowanych zdjęć, nacisk na idealne piękno rośnie i wpływa na to, jak postrzegamy siebie i innych.
Telewizja, kino i czasopisma również mają wielki wpływ na obraz piękna: często pokazują nierealne standardy. Osoby, które nie pasują do powszechnych kanonów piękna, spotykają się z body shamingiem. To zjawisko tak bardzo obecne w mediach, może prowadzić do wykluczenia i marginalizacji.
Na platformach internetowych, komentarze na temat wyglądu są bardzo powszechne. Krytykę otrzymują wszyscy, także celebryci: przez jednych chwaleni za bycie ideałem piękna, przez innych narażeni na body shaming i ogrom hejtu.
Komentowanie czyjegoś wyglądu często pojawiające się w rozmowach oraz w komentarzach na portalach, wpływa znacząco na poczucie własnej wartości. Niektórzy ludzie w Internecie czują się bezkarni, więc znacznie łatwiej niż w realu przychodzi im krytyka. Uwagi na temat wyglądu przyczyniają się do powstawania zaburzonego obrazu własnego ciała oraz do usilnych prób zbliżenia się do ideałów piękna poprzez głodówki i bardzo restrykcyjne diety, czy decydowanie się na operacje plastyczne i zabiegi medycyny estetycznej.
Stałe porównywanie się do zdjęć w mediach społecznościowych może frustrować i prowadzić do niezdrowej obsesji na punkcie wyglądu.
Body shaming a zdrowie psychiczne – zaburzenia odżywiania i depresja
Body shaming mocno wpływa na zdrowie psychiczne. Negatywne myśli o swoim wyglądzie mogą prowadzić do poważnych problemów. Do takich należą anoreksja i otyłość. Niezadowolenie z własnego ciała często prowadzi też do depresji:
- media społecznościowe mogą pogłębiać ten problem; częste porównywanie się do innych sprawia, że czujemy się niewystarczający i wzmaga negatywne myśli o sobie,
- wiele osób doświadcza problemów zdrowotnych przez długotrwałe prześladowanie za wygląd,
- wsparcie bliskich i specjalistów może okazać się niezbędne, aby pokonać wpływ body shamingu na zdrowie psychiczne.
Ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę z konsekwencji body shamingu. Powinniśmy pracować nad tym, aby nasze interakcje były pełne empatii i zrozumienia.
Body shaming – jak temu przeciwdziałać?
By walczyć z body shamingiem, ważne jest promowanie samoakceptacji i uświadamianie, że ciało ma być przede wszystkim naszym narzędziem w codziennych obowiązkach, a nie pięknym obrazkiem w mediach. Ma być jak najbardziej zdrowe i sprawne, a wygląd jest rzeczą drugorzędną i często nie jest tak idealny, jak bywa pokazywany w Internecie, w gazecie czy w telewizji.
Ruchy takie jak ciałopozytywność (ang. body positivity) pomagają wprowadzać do mediów różnorodność i realne obrazy ciała. Body positivity uczy, że każde ciało zasługuje na miłość i akceptację.
Wsparcie bliskich jest niezwykle istotne dla ofiar body shamingu. Takie wsparcie wzmacnia poczucie wartości. Oprócz tego, bliscy mogą pomóc zareagować na przemoc, by osoba atakująca poniosła tego konsekwencje i wyniosła lekcję na przyszłość.
Edukacja od najmłodszych lat o rodzajach i skutkach body shamingu jest bardzo ważna w walce z tym problemem. Szkoły mogą uczyć akceptacji oraz szacunku do różnie wyglądających osób.
Podsumowanie: Body shaming jako wyzwanie dla świadomego społeczeństwa
Współcześnie, gdy cyfrowy świat miesza się z rzeczywistością, body shaming jest wyzwaniem dla naszego społeczeństwa. Musimy być empatyczni i świadomi efektu, jaki nasze słowa mogą wywrzeć na innych.
Zwalczanie body shamingu wymaga od społeczeństwa zrozumienia i zaangażowania: mamy za zadanie zmieniać kulturowe postrzeganie piękna. To wymaga przełamywania stereotypów, promowania akceptacji wszystkich ciał, edukowania innych oraz tworzenia bezpiecznych, wspierających społeczności w Internecie oraz w świecie realnym.
FAQ
Czy body shaming dotyczy tylko osób z nadwagą?
Nie. Body shaming może dotyczyć każdego, bez względu na wagę.
Co to jest body shaming i dlaczego jest to problem społeczny?
Body shaming to poniżanie kogoś poprzez komentarze o jego wyglądzie. To problem społeczny, bo źle wpływa na poczucie własnej wartości i zdrowie psychiczne.
Jakie są inne formy body shamingu?
Body shaming może mieć wiele form, na przykład wzrostu, stanu skóry i włosów, czy rozmiaru piersi. Każda cecha fizyczna może być celem ataku.
Jakie mogą być konsekwencje body shamingu dla zdrowia psychicznego?
Body shaming może spowodować obniżenie samooceny, zaburzenia odżywiania i depresję. Zwiększa to ryzyko poważnych problemów zdrowotnych.
W jaki sposób media przyczyniają się do promowania body shamingu?
Media tworzą nierealne standardy piękna. To wywołuje presję i niezadowolenie z wyglądu. Oprócz tego, media dają przestrzeń w której można napisać komentarz „anonimowo”, co sprawia, że łatwiej niż w świecie realnym przychodzi nam krytykowanie i obrażanie.
Jaką rolę w promowaniu body shamingu pełnią media społecznościowe?
Media społecznościowe promują wyretuszowane, perfekcyjne sylwetki. To prowadzi do nierealistycznych porównań i body shamingu.
Czy promocja zdrowego ciała musi oznaczać promocję szczupłej sylwetki?
Nie – zdrowe ciało może wyglądać różnie. Ważniejsze niż wygląd są: aktywność fizyczna, sprawność i zdrowie.
Jak body shaming wpływa na osoby, które mają cechy urody odbiegające od społecznie akceptowanych norm?
Body shaming wpływa na samoocenę tych osób. Sprawia, że czują się wykluczone i mogą mieć negatywny obraz własnego ciała.
Przeczytaj także zwierzęta domowe: najwierniejsi przyjaciele i sojusznicy w walce ze stresem