Postępy w badaniach nad szczepionką przeciw MERS-CoV – szansą na ochronę przed COVID-19


Koronawirus MERS-CoV zidentyfikowany został po raz pierwszy w 2012 roku w Arabii Saudyjskiej. Znajduje się na liście Blueprint Światowej Organizacji Zdrowia, patogenów uznanych jako szczególne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Wirus został przeniesiony z wielbłądów dromaderów na ludzi. Zakażenia wirusem MERS-CoV wywołują dysfunkcje układu oddechowego ze śmiertelnością sięgającą 35%.
Do końca 2019 roku na całym świecie wykryto blisko 2500 przypadków MERS w 27 krajach, przy czym najwyższą liczbę zachorowań odnotowano w Arabii Saudyjskiej.

Badania nad szczepionką przeciw MERS-CoV rozpoczęto w 2014 roku. Szczepionka ta została przygotowana na bazie atenuowanego wektora – wirusa MVA (zmodyfikowany wirus krowianki Ankara), wcześniej stosowanego w kampanii szczepień przeciw ospie prawdziwej.
Wektor ten został zmieniony w taki sposób, aby zawierał materiał genetyczny kodujący białko koronawirusa MERS-CoV.

W badaniu klinicznym tej rekombinowanej szczepionki wektorowej MVA-MERS-S wzięło udział 23 zdrowych ochotników, których w odstępie czterech tygodni zaszczepiono dwoma dawkami szczepionki. Badacze pragnęli uzyskać odpowiedź na dwa zasadnicze pytania:

  • Czy szczepionka MVA-MERS-S jest dobrze tolerowana i bezpieczna dla ludzi?
  • Czy wywołuje humoralną i komórkową odpowiedź odpornościową organizmu, polegającą na tworzeniu przeciwciał i komórek T?


We wstępnych badaniach potwierdzono obydwa założenia. Po podaniu drugiej dawki szczepionki u 87% badanych obserwowano wzmożone wytwarzanie przeciwciał i limfocytów T. Daje to nadzieję na opracowanie równie skutecznej szczepionki przeciw COVID-19.

W najbliższej przyszłości planowana jest kolejna faza badań klinicznych, za którą będzie odpowiedzialna międzynarodowa koalicja na rzecz szczepionek CEPI (Coalition for Epidemic Readyiness Innovation). Szczepionka zostanie sprawdzona w grupie 160 osób w Hamburgu i Rotterdamie. Wyniki badań nad szczepionką MVA-MERS-S stanowią dobrą platformę do wykorzystania w pracach nad szczepionką przeciw COVID-19, z tą różnica, że białko MERS-CoV zostanie zastąpione białkiem szczytowym (S) koronawirusa SARS-CoV-2.



źródło: https://szczepienia.pzh.gov.pl/

Tagi: badania nad szczepionką przeciw MERS-CoV, szczepionka przeciw COVID-19

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.